'BAĞIŞ İLE YAŞAM ARMAĞAN EDİN'

Tarih: 2011-11-01 00:00:00

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr.Öner Güner, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Organ bağışı ile yaşam armağan etmektesiniz, bu nedenle tüm vatandaş
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr.Öner Güner, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Organ bağışı ile yaşam armağan etmektesiniz, bu nedenle tüm vatandaşlarımızı organ bağışına davet ediyoruz dedi.
Müdür Dr.Güner'in yazılı açıklaması şöyle;
BİRÇOK HASTA ORGAN
BEKLERKEN ÖLÜYOR
Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısı AB ülkelerinde ortalama 18,1 iken, ülkemizde 3,6'dır. Ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması Bakanlığımızın öncelikli hedeflerindendir. Organ nakli; tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesidir. 1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği; organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğin iki tanık huzurunda sözlü olarak yapılması, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak 'Doku ve Organ Bağışı' belgenizi alabilirsiniz. Organlarımızın alınması işlemi, konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinin organ nakil merkezlerinde gerçekleştirilir. Organ bağışında bulunduğunuz takdirde organ bekleyen hastalara yaşama şansı verebilmeniz için 'Bağış Belgenizi' bir kimlik gibi sürekli yanınızda bulundurmanız ve bu konuyla ilgili olarak yakın akrabalarınıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Sağlıklı her organınızı bağışlanabilirsizin... Ülkemizde; kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar, kalp kapağı, gözün kornea tabakası ve kemik iliği gibi dokular başarı ile nakledilmektedir. Bir kişi organını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Organ bağışı ile yaşam armağan etmektesiniz, bu nedenle tüm vatandaşlarımızı organ bağışına davet ediyoruz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.