'BAŞARI İÇİN BİRLİKTELİK ŞART'

Tarih: 2012-11-29 00:00:00

Almanya Zonguldaklılar Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş, Zonguldak bölgesinin taşkömürü ve demir çelik sektörleri dışında alternatif sektörlerle biran önce buluşması gerektiğini belirterek, Filyos bölgesinin faaliyete geçmesi belki de Zonguldak'ın kaderini

Almanya Zonguldaklılar Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş, Zonguldak bölgesinin taşkömürü ve demir çelik sektörleri dışında alternatif sektörlerle biran önce buluşması gerektiğini belirterek, Filyos bölgesinin faaliyete geçmesi belki de Zonguldak'ın kaderini çok farklı bir noktaya getirecektir dedi.

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Yukarıbaş, Yeni dünya düzeninde birlik ve beraberlikler sağlam tutulduğu sürece önemli başarılara imza atılabilir. Zonguldak olarak top yekün ayağa kalkmalı her noktada uzlaşıyı birliği ve beraberliği sağlamalıyız. Almanya'da bulunan Zonguldaklılar olarak biz memleketimiz için ülkemiz için atılacak her türlü olumlu adımın sonuna kadar arkasındayız dedi.

Gümeli'deki şelalelerden Kandilli'de şuanda atıl duruma çıkarılan varagele kadar Çaycuma'dan Kilimli'ye, Kilimli'den Gökçebey'e kadar memleketimizin güzel yerlerini iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Dünyada yaşanan ekonomik kriz özellikle Kdz.Ereğli'de ağır hasara yol açtı. Tersanelerin de kapanması ile binlerce insanımız işsiz kaldı. Yaşanan olumsuzlukları olumlu hale getirebilmek için kafa yormalı ve mücadele etmeliyiz

Zonguldak bölgesinin geleceğinin Filyos Vadisine bağlı olduğunu da düşünüyorum. Filyos vadisi projesinin biran önce başlaması gerekiyor. Konuşmalardan daha ziyade artık icraat dönemi kazma vurulmalı ve yatırımcılar bu bölgeye biran önce çekilmeli

Dernek olarak kapımız herkese açık. Yapıcı eleştirilere her zaman sonuna kadar açığız. Birileri güzel bir şeyler yapıyorsa veya yapmaya çalışıyorsa bunu engellemekten daha ziyade destek olmak büyük erdemliktir, adamlıktır. Bu başarıda herkesin payı olmalı sadece dernek başkanı olarak ve yönetim kurulu olarak bizlerin değil biz üyelerimizin seçimi ile göreve geldik. Bugün ben giderim başka isim gelir biz yine başkanmış gibi yönetim kurulu üyesiymişiz gibi çıkıp sonuna kadar mücadele ederiz, çalışırız

Almanya'da bulunan ve düzenlediği çeşitli etkinliklerle adından söz ettiren Zonguldaklılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Yukarıbaş ile yaşamımın en güzel yerlerinden biri olarak gördüğü Kdz.Ereğli'de hem derneğin çalışmalarına hem de gündemdeki konulara ilişkin açıklamaları Gazeteniz Önder'e yaptı. En büyük amaçlarının Zonguldaklıların Almanya'da birlik ve beraberlik içerisinde olmasına katkı vermek olduğunu belirten Başkan Yukarıbaş, Birlik ve beraberliğimizi kontrollü güç olarak değerlendirmek istiyoruz sözleri ile konuştu.

YÖNETİME 2003'DE GİRDİ

Ankara Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi'ni bitirmesinin ardından ülkede yaşanan 1994 krizi ile Almanya'ya öğrenci olarak gittiğini ve orada kaldığını belirten Başkan Yukarıbaş, 2003 yılında dernek yönetime katıldığını 2009 yılından itibaren de derneğin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendiğini söyledi.

BİRLİK İÇERİSİNDEYİZ

Üye sayısının giderek artış gösterdiğine dikkati çeken Başkan Yukarıbaş, Arkadaşlarımız ile yeni faaliyetler değişik çalışmalar yapmaya başladık. Üye sayımızı arttırdık, sosyal projelere imza attık. Gerçektende Almanya'da bir lobi olduk. Şehir idaresi ile ilişkilerimiz gerçekten iyi. Belediye Başkanı, emniyet müdürü, yöneticiler ile birlik ve beraberlik içerisindeyiz sözleri ile konuştu. Yukarıbaş'ın açıklamaları şu şekilde:

SORUNLAR FARKLI FARKLI

Zonguldak'a genel anlamda baktığımızda her bölgenin kendine özgü problemleri var. İlçelerimizin sorunları ayrı beldelerimizin yaşadıkları farklı köylerimizin daha da değişik talepleri ve sorunları var. Zonguldak ilimiz sektörel anlamda farklı seçeneklere yönelmeli, ekonomisi Türkiye Taşkömürleri Kurumu ve Erdemir'e bağlı olmamalı.

YAN SANAYİ GELİŞTİRİLMELİ

Ereğli'de ekonomik olarak Erdemir, TTK ve bir dönem ciddi istihdam sağlayan tersaneler bölgesi vardı. Erdemir özelleşmenin ardından OYAK'a geçti ve bazı değişiklikler oldu. Ben Erdemir'de özel sektörün kârlılığının arttırdığını bunun akabinde ise işçi sayısında da düşüşler yaşandığını gördüm. Ereğli bölgesinin demir çeliğe dayalı yan sanayi gelişmedi. Zonguldak'dan kopan Karabük'de durum çok daha farklı.

TERSANELERİN DURUMU

Zonguldak il genelinde çeşitli tersaneler var ama yoğunluk olarak Kdz.Ereğli daha önde. Binlerce kişiye iş istihdamı sağlayan tersaneler bölgesinin gelinen noktada durumu ortada. Dünyadaki ekonomik krizden en ağır etkilenen sektör olunca bunun yansıması Kdz.Ereğli'ye ağır olduğunu gözlemliyoruz. Tersaneler sipariş usulü çalışıyorlardı, dünya krize girince siparişler kesildi, dolayısıyla iş olmayınca işçi çıkartmalar yaşandı. Tersane sahiplerine de bir öneride bulunmak istiyorum. Tersane sahipleri ve yöneticileri mutlaka ama mutlaka fuarlara, büyük önem vermelidir, tersanelerin kurtuluş yollarından birisi de budur. Kendilerini tersanelerini neler yaptıklarını çok iyi tanıtmalılar. Her yıl Almanya'da Düesseldorf kentinde Kasım ayında büyük yat fuarları gerçekleştirilir. Hiç oraya katılan olduğunu giden olduğunu sanmıyorum. Mutlaka bu fuarlara gitmeli, görmeli ve çeşitli bağlantılar sağlamalılar. Yine Hamburg'da yapılan fuar var ben Ereğli'den gelen bir tersaneci görmedim, duymadım. Biz Almanya'da bulunan Zonguldaklılar olarak her türlü desteği vermeye hazırız, gerekirse davetiye gönderelim biz ağırlayalım mutlaka ama mutlaka bu fuarlar tersaneciliğin önünde bulunan sıkıntıların aşılmasında önemli rol oynayacaktır.

ÖZEL TEŞVİK VERİLMELİ

Zonguldak bölgesine bakıldığında coğrafi yapısı ortada. Konum gereği ormanlık alan ve bu orman ürünlerini verilebilecek özel teşviklerle ticari anlamda değerlendirilebilir. Yine Zonguldak'ın her bölgesinin turizm noktaları, gezilecek görülecek cazip yerleri vardır. Buralar çok iyi işlenmeli ve turizm alanları oluşturulmalı, bölgemizin tanıtımına ağırlık verilmeli. Gümeli'deki şelalelerden Kandilli'de şuanda atıl duruma çıkarılan varagele kadar Çaycuma'dan Kilimli'ye, Kilimli'den Gökçebey'e kadar memleketimizin güzel yerlerini iyi değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.

FİLYOS BÖLGENİN GELECEĞİ OLABİLİR

Devrek ve Çaycuma'nın geleceği hatta Zonguldak bölgesinin geleceğinin Filyos Vadisine bağlı olduğunu da düşünüyorum. Filyos vadisi projesinin biran önce başlaması gerekiyor. Konuşmalardan daha ziyade artık icraat dönemi kazma vurulmalı ve yatırımcılar bu bölgeye biran önce çekilmeli. Bizlerde Avrupa'da Filyos Vadisi oluştukça yatırımcı çekmeye çalışıyoruz. Avrupa'da maliyetler, vergiler, işçi ücretleri yüksek, bu maliyetler burada daha düşük. Şartları hazırlayıp yatırımcının önüne koymayı ve onları bölgemize davet etmeyi hedefliyoruz. Bölgemize destek olmaya çalışacağız. Biz gurbette yaşayan Zonguldaklılar olarak yüreğimiz memleketimizde. Eskiden hatalar olmuş eksiklikler olmuş olabilir ama artık önümüze bakmak zorundayız. Yeni dünya düzeninde birlik ve beraberlikler sağlam tutulduğu sürece önemli başarılara imza atılabilir. Zonguldak olarak top yekün ayağa kalkmalı her noktada uzlaşıyı birliği ve beraberliği sağlamalıyız. Almanya'da bulunan Zonguldaklılar olarak biz memleketimiz için ülkemiz için atılacak her türlü olumlu adımın sonuna kadar arkasındayız.

KRİZ HER YERDE VAR

Almanya'da gerçektende tırnakları ile başarılı olmak isteyen bir sürü Zonguldak'lı arkadaşımız büyüğümüz kardeşimiz var. Küresel krizden herkes etkilendi bu yüzden gurbetçi bu yıl Türkiye'ye daha önceki dönemlere bakıldığında daha az geldi. Almanya'dan Zonguldak'a kesin dönüş yapmak isteyen, burada yatırım yapmak isteyen çok sayıda insan var. Zonguldaklılar yatırımcı olarak bölgeye gelmek ve birikimlerini kendi bölgelerinde değerlendirmek istiyorlar. Dünyadaki ekonomik krizin belki de olumlu yansıması bölgemize olabilir. Daha önce de söylediğim gibi krizleri Zonguldak avantaja çevirebilir.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELİYOR

Her seferinde olduğu gibi anlatmaktan gündeme getirmekten dilimizde tüy biten bir konuyu da buradan üzülerek bir kez daha anlatma gereği duyuyorum. Derneğimize çeşitli şikayetler geliyor gerek yazılı olarak gerekse sözlü olarak. Bölgemizdeki bazı esnafın gurbetçilerimize karşı sergilemiş oldukları tavır ve yaklaşımları kesinlikle tasvip etmiyoruz. Buradan da tüm esnafımızı vebal altında bırakmıyoruz ama bazen olumsuzluklarda yaşanıyor. Kendi memleketlisini turist gibi görüyorlar ve ciddi fiyat farkları koyuyorlar. Alın teri ile kazanılan paralar kazıklanma yolu ile alınmaya çalışılıyor. Gurbetçi sütü sağılacak inek gibi görülmemeli. Zonguldak'ın insanı Almanya'da çalışıyor, emek veriyor, kimisi bir ceketi 30 sene giyiyor para biriktiriyor, memleketine geliyor parasını memleketinde harcıyor. Esnafımızdan kazıklanmak istemiyoruz. Özellikle Zonguldak, Ereğli ve Devrek'te gurbetçilerin festival süreçlerinde daha fazla kandırılmaya çalışıldığı, bozuk ürünler satıldığı gibi çok sayıda şikayetler var. Yetkililere ve esnafımıza buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz ve lütfen kendi insanınıza yakışır şekilde davranın.

TÜRKİYE BÜYÜYOR

Daha önce havacılık sektöründe çalışmıştım, Zonguldak havaalanı için gerekli çalışmalarda bulunduk. Zonguldak Havaalanı Şirketinin de aynı zamanda ortağıyım. Derneğimizin neler yaptığını yapabildiğini herkes gördü, havaalanı da bunlardan sadece bir tanesidir. Ereğli halkına da seslenmek istiyorum. Ereğlili olan gurbetçilerimiz buradaki havaalanını daha fazla kullanmalı, burada biraz milliyetçilik yapmalıyız. Herkesin bu havaalanına sahip çıkmasını istiyoruz. Ereğli halkı biraz daha Sabiha Gökçen hava limanını kullanıyor. İnşallah havaalanımız daha fazla büyüyecek. İç hatlarda başladı lütfen sahip çıkalım memleketimize gelen hizmete. Yurt dışı ile ilgili sorun yok ama iç hatları daha da desteklemeliyiz.

KAPIMIZ HERKESE AÇIK

Öğrenci bursları veriyoruz, Almanya'daki Zonguldaklıların birlik ve beraberliği için her sene geceler yapıyoruz, eğitim ve kültürel çalışmalarımız da var. Gençlerimize, bayanlarımıza çocuklarımıza yönelik eğitici seminerler düzenliyoruz. Kültürümüzü yaşatmak için etkinliklere devam edeceğiz. Şunu da belirtmek istiyorum yapılan yardımların reklamı asla olmaz. Dernek olarak kapımız herkese açık. Yapıcı eleştirilere her zaman sonuna kadar açığız. Birileri güzel bir şeyler yapıyorsa veya yapmaya çalışıyorsa bunu engellemekten daha ziyade destek olmak büyük erdemliktir, adamlıktır. Bu başarıda herkesin payı olmalı sadece dernek başkanı olarak ve yönetim kurulu olarak bizlerin değil biz üyelerimizin seçimi ile göreve geldik. Bugün ben giderim başka isim gelir biz yine başkanmış gibi yönetim kurulu üyesiymişiz gibi çıkıp sonuna kadar mücadele ederiz, çalışırız.

ZONGULDAKSPOR

Zonguldak'ta spor denilince akla ilk Zonguldakspor gelir. Zonguldakspor'un artık dev kulüpler arasında bulunmasını istiyoruz. Zonguldakspor kenti anlatan bir takımdır. Yeni süreçte kulüplerimiz alt yapılarına önem vermeli, alt yapıdan isimleri Türk futboluna kazandırmalı. Gerçektende Zonguldak'tan çıkıp pek çok kulübümüzde futbol koşturan isimler var bunlarla gurur duyuyoruz. Zonguldakspor'da şimdi Başkanlık Salih Başkanımızda. Kendisi desteklenmeli ve sahip çıkılmalı. Kentin ileri gelenleri biraraya gelmeli ve Zonguldakspor'u yeniden ayağa kaldırmalıdır.
Biz Almanya'da bulunan Zonguldaklılar olarak takımın her zaman yanında olmaya da hazırız.

Almanya'da eğitimlerini sürdüren Zongudaklı kız öğrencilerden bir grup Kdz. Ereğli'ye gelerek Erdemir, Kdz.Ereğli Belediyesi, Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederken kentin kültürel yerlerinden Cehennemağzı Mağaraları, Gazi Alemdar Müze Gemisi'ni gezme imkanı bulmuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.