'BAYRAM YAPACAK HALİ YOKTUR'

Tarih: 2012-03-15 00:00:00

Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Rıza Kılıç, çağrıda bulunarak performansa dayalı döner sermaye sisteminin düzeltilmesini söyledi. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Türk Sağ

Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Rıza Kılıç, çağrıda bulunarak performansa dayalı döner sermaye sisteminin düzeltilmesini söyledi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Rıza Kılıç, yaptıkları eylemde çağrıda bulunarak sağlık çalışanları için sorunlar yumağı haline gelen performansa dayalı döner sermaye sisteminin düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Kılıç, Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Sağlık çalışanlarının en mutlu olması gereken ve coşkuyla kutlamaların yapılması gereken bir gündür. Fakat bu bayram bizim için ancak sözde bir bayram oluyor. Yetkililer sorunları çözüp, sağlık çalışanlarına bayram ettirmek yerine kuru laflarla bayramı kutluyor ve geçiştiriyorlar. Sığ kutlama mesajlarına mahkum edilen bu bayramda biz haklı taleplerimizi gür bir sesle duyurmak adına bugün alanlara çıktık. 14 Mart'ta yaptığımız bu eylemde çağrımız sağlık çalışanları için sorunlar yumağı haline gelen performansa dayalı döner sermaye sistemini düzeltilmesidir. Bu sistemin düzeltilmesini beklerken yapılan her yeni uygulama ile başka mağduriyetlerin ortaya çıkması bu durumu vahim boyutlara tanımıştır. Performansa göre döner sermaye veriyoruz sözü aslında döner sermayelerinizle istediğimiz gibi oynarız dönüşmüştür. Tüm bu sorunların kaynağı olan performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bir an önce sisteme tedavi şarttır. Sistemde sağlık çalışanlarının beklediği ve istediği şu değişiklikleri yapmanın zamanı gelmiştir. Adil, hakkaniyet ölçülerine uygun, çalışanlar arasında haksızlığa yol açamayan bir döner sermaye sistemi kurulmalıdır. Sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarının döner sermaye ek ödemeleri iyileştirilmelidir. Tüm sağlık çalışanlarının döner sermaye gelirleri emekliliğe yansıtılmalıdır. Sağlık kurum ve kuruluşlarında alınan döner sermaye ek ödemelerinden gelir vergisi kesilmemelidir. Döner sermaye ödemelerini azaltan mevzuat değişikliklerinin iptal edilmelidir. Tüm bu talepler sistemi rahatlatacak ve sağlık çalışanlarını memnun edecek uygulamalar olacaktır. Sağlık Bakanlığı bir tıp bayramından söz edecekse bu düzenlemeleri hayata geçirmeli çalışanları sevindirmelidir. Aksi takdirde sağlıkçının bayram yapacak ve kutlayacak hali yoktur. Sorunların çözüldükten sonra gelecek yıl gerçek anlamda bir tıp bayramı kutlamayı arzu ediyor ve tüm sağlık çalışanlarından güzel günler için verdiğimiz mücadele yanımızda olmalarını istiyoruz dedi.
Konuşmanın ardından Türk Sağlık-Sen slogan atarak eylem sona erdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.