'BEYAZ MELEKLER' AFETLERE HAZIR

Tarih: 2012-07-26 00:00:00

Zonguldak'ta, yerin metrelerce altında çalışan maden işçilerinden oluşan Beyaz Melekler lakabıyla anılan tahlisiye ekipleri, afetlere karşı hazır bekliyor. Kurtarma ekipleri, olası afetlerde vatandaşların imdadına koşuyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağl

Zonguldak'ta, yerin metrelerce altında çalışan maden işçilerinden oluşan Beyaz Melekler lakabıyla anılan tahlisiye ekipleri, afetlere karşı hazır bekliyor. Kurtarma ekipleri, olası afetlerde vatandaşların imdadına koşuyor.
Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı yerin metrelerce altındaki ocaklarda çalışan maden işçileri, doğal afetlerde imdada yetişiyor. En az on kişilik ekipler halinde çalışan arama kurtarma ekipleri, son yaşanan Van depreminde de yaraları sardı.
TTK İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığına bağlı Merkez Tahlisiye İstasyonu, Alman Drager firması ile işbirliği ile 1938 yılında kuruldu. Kurtarma, ocak yangını, göçük açma, enkaza girme, gazla mücadele konularında uzmanlığı ile tanınan tahlisiye ekipleri, Türkiye genelinde birçok kamu ve özel maden işletmelerinde ilk yardım eğitimi ve olağanüstü durumlarda kurtarma hizmetleri veriyor. Son yaşanan Van depreminde arama kurtarma çalışmalarına katılan Beyaz Melekler lakabıyla anılan maden işçileri, 17 Ağustos 1999 depreminde başarılı hizmetleri ile Türkiye'nin gündemine oturmuştu. TTK Merkez Tahlisiye İstasyonunda tüm havzanın ihtiyacı olan her türlü patlayıcı ve parlayıcı kalibre gaz tüpleri, tüm yer altı iş güvenliği ekipmanlarının yedek malzemeler ile özellikle depremden sonra oluşan acil durum ekipmanları bulunuyor. Merkez Tahlisiye İstasyonu, başta TTK olmak üzere tüm Türkiye'de ehliyet verme yetkisine sahip bir merkez olma özelliği taşıyor. Geçmişten geleceğe bir köprü görevi gören TTK kurtarma ekipleri, 1938 yılından günümüze kadar Türkiye genelinde 10 bin üzerinde kurtarıcı yetiştirerek erişilmesi güç bir rekorun da sahibi oldu.

1999 DEPREMİNDE TÜRKİYE'NİN
GÜNDEMİNE OTURDULAR
17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde görev alan binlerce maden işçisi, göçük ve enkaza, yeraltı kömür madenciliğinde kullanılan özel tahkimat metodları ile girmişti. Bu çalışmalar sırasında bir tek kişinin dahi burnu kanatılmadan başarılı kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi. Maden işçileri ferdi kurtarıcıları, madenci lambaları ile 24 saat kurtarma çalışmalarında görev aldı. Göçükte ilerleme ve enkaz açma konularında doğal olarak yetişmiş ekipler, hafif, orta ve ağır, acil durum kurtarma ekipmanları ile eğitilerek kurtarma faaliyetlerinde çok daha üstün konuma getiriliyor.
Göçük açma, enkaza girme, enkaz içinde ilerleme ve tahkimat yapma ile gazlı ortamlarda emniyet tedbirleri alma ve çalışma konularında uzman olan TTK kurtarma ekipleri, özellikle maden kazalarında karşılaşılan kazazedelere uygulanan ilk yardım metodları ile konusunda uzmanlaştı. 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van Erciş depreminde de görev alan ekipler, birçok depremzedeyi enkazdan kurtardı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.