'BİR AYRICALIKTIR'

Tarih: 2009-11-11 00:00:00

Çağdaş Halk Sanatlarını Araştırma ve Sergileme Derneği (Çağdaş HASAD), 11'inci Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. 1989 yılında bir grup sanatsever demokrat gençlerin kur duğu Çağdaş HASAD, 20 yılını geride bıraktı. Divan heyeti, Zonguldak Belediye Meclis

Çağdaş Halk Sanatlarını Araştırma ve Sergileme Derneği (Çağdaş HASAD), 11'inci Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. 1989 yılında bir grup sanatsever demokrat gençlerin kur duğu Çağdaş HASAD, 20 yılını geride bıraktı. Divan heyeti, Zonguldak Belediye Meclis Üyesi ve Dernek yöneticilerinden Bahaddin Arı, ilk Kurucu Başkan Kenan Gültepe ve Kurucu Üye Bahri Tetik'ten oluştu. Kongreye, Dernek kurucularından Yaşar Demirel, önceki başkanlardan Engin Çöl, GMİS Merkez Şube Teşkilatlandırma Sekreteri ve Dernek Üyesi Yaşar Topraklı, Susma Gazetesi sendikalardan sorumlu yazar Bilal Kara ve çok sayıda üye ve konuklar katıldı.  Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkede demokrasiye ve sanata gönül vermiş ve bu yolda canlarını yitirmişler adına saygı duruşunun ardından açış konuşmasını Dernek Başkanı Atilla Kaya yaptı. Kaya, konuşmasında, Derneğin kuruluşundan bugüne emeği geçenlere teşekkür ederek, Çağdaş HASAD'lı olmanın bir ayrıcalık olduğunu dile getirdi. Kaya, şunları söyledi; "Divan'da oturan ağabeylerimiz, bu derneğin 20 yıl önce kuruluşuna imza atanlar ve bugün hala birlikteyiz. Bundan dolayı duyduğumuz mutluğu sizlerle paylaşıyorum. Zonguldak'ta birçok sanat ve kültür alanında faaliyet gösteren halk oyunları derneği var. Hepsiyle dostane ilişkilerimiz var, karşılıklı saygı içerisinde dayanışma yapıyoruz. Birbirimizin zenginliklerin faydalanıyoruz. Fakat Çağdaş HASAD yaptığı çalışmalar ve önüne koyduğu hedefler ile ayrıcalıklı yanları var. Bizlerde o nedenle tüm üye dostlarımızla Çağdaş HASAD'lı olmak bir ayrıcalıktır diyoruz."
Divan Başkanı Bahaddin Arı da, kongrede söz alarak şunları söyledi; "Öncelikle bizleri divana seçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Burada aynı zamanda derneğin kurucu birinci üyesi kardeşim, şu an Avrupa'da olan Çetin Arı'yı da temsil ederek oturmak isterim. Çünkü bu derneğin o günkü şartlarda kuruluşunda bir grup arkadaşıyla önemli görev ve sorumluk üstlendiler. Başkanım Atilla Kaya çok yerinde söz söyledi. 'Çağdaş HASAD'lı olmak bir ayrıcalıktır' dedi. Çünkü Çağdaş HASAD'ın kuruluşu ülkedeki demokrasi mücadelesinde çok önemli dönemecine girildiği noktada kuruldu. Henüz toplum 12 Eylül'ün o baskıcı, korkulu psikozundan kurtulmamıştı ki, bir avuç genç derneği kurdular. Kuruluş çalışmalarında sanata dair söylenmeyen, konuşulmayan konuları kamuoyunun önüne cesaretle çıkardılar. Bugün Başbakan'a kadar ağızlarından düşürmediği komünist şair Nazım Hikmet'i anma etkinlikleriyle gelenek yarattılar, yerel şairleri kente tanıttılar. Ve yüzlerce gencin yaşamında çok önemli gelişmeler sağladılar. Bugün Çağdaş HASAD'ın üyeliğinden geçmiş kentte yazar-çizer, siyasetçi, edebiyatçı birçok insanı görebiliriz. O nedenle 'Çağdaş HASAD bu kente o günlerde gerekliydi' diyen gençlere bugün yeni gençler eklenerek yine bu kente gerekli ve bizlerde bu sorumluluğu almaya hazırız demeliler." Kongrede tüzük gereği çalışma ve denetim raporları okundu. Tek liste halinde seçimlerde açık oy usulü yapılan oylama da mevcut Başkan Atilla Kaya, oy birliğiyle yeniden başkan seçildi. Yeni Yönetim Kurulu'nda şu isimler yer aldı: Atilla Kaya, Hülya Alkan, Neşe Arıcı, Perihan Çetinkaya, Hülya Kasımfırtına. Denetleme Kurulu: Azize Kasap, Yahya Kasımfırtına, Çetin Çetinkaya.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.