'BİZİMKİSİ SİYASİ İNAT DEĞİL'

Tarih: 2010-08-23 00:00:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal, Karaelmas Gazeteciler Derneği'ni ziyaret etti.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ali Koçal, beraberinde CHP İl Başkanı Osman Yayla, CHP İl Sekreteri Mustafa Külah ve Merkez İlçe Başkanı Tarık Coşkun
CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal, Karaelmas Gazeteciler Derneği'ni ziyaret etti.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ali Koçal, beraberinde CHP İl Başkanı Osman Yayla, CHP İl Sekreteri Mustafa Külah ve Merkez İlçe Başkanı Tarık Coşkun ile Karaelmas Gazeteciler Derneği'ni ziyaret ederek gündemdeki konuları değerlendirdi. Koçal ve beraberindekileri dernek Başkanı Atilla Öksüz, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Zonguldak Temsilcisi Osman Sav, derneğin yönetim kurulu üyeleri ve gazeteciler karşıladı. Koçal'a ilk yöneltilen soru Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş'ın AK Parti saflarına katılmasıyla ilgili oldu. Bektaş'ın CHP'ye kabul edilmediği yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını belirten Koçal, "Bektaş'ın kendisine göre bir nedeni vardır. Ancak bu nedeni ben ve yerel seçimlerde kendisine oy verenler henüz bilmiyor. Bunu zamanla öğreneceğiz. Bektaş'ın CHP'den DSP'ye geçmesi de korsan olmuştu. Baktığımızda doğru ideolojinin seçilmediği görülüyor. Ali Bektaş mutlaka kendine göre en iyisini yapmıştır. Kendini kurtarmıştır. Bunun bir nedeni vardır, bu durup dururken olmamıştır. Ama o nedenin biz ne olduğunu bilmiyoruz. Buna oy verenlerde bilmiyor. Ama kendisi biliyordur. Zaman her şeyin ilacıdır, zamanla bunun nedenini hep birlikte öğreneceğiz. Bu anlayış ve yapıda olan birinin AK Parti'ye geçmesi düşündürücü. Bununda vardır geçerli bir nedeni. Bir insanın ideolojisi olmalıdır. Bir insan bir şeyi doğru ideoloji olarak seçtiyse onu sürdürmeli. Zaten Bektaş'ın DSP'yi geçmesi de çok korsan oldu. Bizde bir şey bekliyorduk. CHP Cumhuriyeti kuran kocaman bir parti, onun ayağına git, bunun ayağına git, böyle bir şey olabilir mi? Bizim için herkes kıymetlidir. CHP için herkes birinci sınıf adamdır. Bu nedenle ilk aday olduğunda da bizden talebi olmamıştır, bu süreçte de bizden talebi olmamıştır. Ancak birileri birilerinin adına ahkâm kesiyor. Sanki birileri yetkili birkaç kişiyi bir araya toplayacak sonra bir yere gelebilirler gibi bazı düşünce var. Böyle bir şey yoktur. CHP'ye gelmek isteyen gelir, başımızın üstünde yeri vardır. Herkese kapımız açıktır. Bunları söyledik ama bir koşul getirdik. Buda CHP yeni bir vizyonla yola çıktı. Bu da şudur, 'Temiz, ahlaklı, herkesi birinci sınıf gören, kişiye göre değil topluma dönük siyaset.' Bu temiz siyasette helal süt kim emmiş ise herkese kapımız açığız dedik. İdeolojisi sosyal demokrat olan insanlar CHP'ye rahatlıkla gelebilir. Buna engel yoktur" dedi.
Ali Koçal, referandum süreci hakkında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Referanduma sunulan 26 maddelik anayasa değişikliğinde 2 madde ayrı bir önem taşıyor. Bu maddeler HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesi ile ilgilidir. Referandumda 'Evet' oyu çıkarsa yeni atamalar AK Parti'nin isteği doğrultusunda yapılacaktır. Hükümet, kendi ideolojileri doğrultusunda atamalar yaparak yargıyı eline geçirecek. Ayrıca geçmişte yapılan yolsuzlukların örtbas edilmesi için de bu yola başvurdular. Bu referandum CHP'nin, MHP'nin veya AK Parti'nin referandumu değil. Bu milletin referandumudur. Biz de millet olarak 'Hayır' demeliyiz."
Ali Koçal, CHP'nin referandumda bir siyasi inat uğruna 'Hayır' diyeceği görüşüne de tepki göstererek, "Biz çocuk muyuz da inat edeceğiz. Burada ülkenin geleceğinden bahsediyoruz. Bu konuda inat olmaz. Biz partinin menfaatlerini değil, halkın menfaatlerini düşünüyoruz. Referandum için hazineden 150 milyon dolar para çıkacak. Bu para TTK'ya verilse, bu kurumun borçları kapanmaz mıydı? Veya çiftçiye verilseydi, ülke kalkınmaz mıydı? Bunları düşünen yok" diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.