'BUNLAR BİZE YAKIŞMAZ'

Tarih: 2010-03-11 00:00:00

CHP İl Başkanı Osman Yayla, İdris Şahin'in iddialarına cevap verdi. CHP İl Başkanlığı kongresinin ardından İdris Şahin ve Osman Yayla arasındaki polemik devam ediyor. İl Başkan Adayı İdris Şahin'in seçimin adil olmadığı ve parti tüzüğünün ihlal edildiği

CHP İl Başkanı Osman Yayla, İdris Şahin'in iddialarına cevap verdi.

CHP İl Başkanlığı kongresinin ardından İdris Şahin ve Osman Yayla arasındaki polemik devam ediyor. İl Başkan Adayı İdris Şahin'in seçimin adil olmadığı ve parti tüzüğünün ihlal edildiği yönündeki iddialarını yanıtlayan Osman Yayla, yaptığı açıklamada, bu iddialara en doğru cevabı kamuoyunun vereceğini söyledi.
Şahin'in açıklamalarını mesnetsiz bulduğunu söyleyen Yayla, açıklamasında şu görüşlere yer verdi.
"Bu bir gözlem meselesi, herkes gözledi, yaşadı. Demokratik mi, değil mi? Onun, o iddiasına katılmak mümkün değil. O veya bu şekilde resmi kayıtlara geçti. Bütün zorlamalara rağmen seçim neticesine saygı duyacağız.
Seçim süresine nasıl geçinildiğine değinirsek, bunlar bize yakışmaz. Hakkı Süha Okay, bu partinin bir yöneticisi, zannediyorum arkadaşımız bazı değerlendirmeleri yanlış yapıyor.
Böyle uluorta değerlendirmeler olmaz. Mesnetsiz açıklamalarda bulunursak, o kongreyi yaşayan insanlar, 'Bu ne demek istiyor?' der. 'Manzara kesinlikle böyle değildi' diye bir kanaate varır. O demeçte bulunan insanı gönlünde yargılar. Hiç bunlara gerek yok. Zannederim serzenişi orada Divan Başkanı'na oldu. Benim 4 sayfa konuşmam vardı. O yine kağıdını aldı eline, ben elime bile alamadım.
Oradaki konuşma kongrenin kaderini mi değiştirecekti? Herhalde itirazı o yönde oldu. Zaten oraya gelen delege, belli bir değer yargısıyla sonuca ilişkin kafasında oluşan bir fikirle geldi."

"SEÇİME GİRMEYECEK MİYİZ?"
"Ben de müteahhitlik konusunda bir şey söyleyebilirim, hem de alasını söylerim. Fakat İdris Bey kadar pratiğimiz yoktur, kabul ediyorum. Ama İdris Bey de müsaade etsin, hukuk alanında benimle böyle konuşmasın, çünkü mahcup olur. Bizde yönetmelik de, tüzük de açıktır. 4 kadın kotası, genelde çarşaf listelerle seçime girerken konuşulur. Örneğin tüm bunları bir kenara bırakalım; 4 kadın yazmak zorunda değilim. '2 kadın aday bulamadım' diye seçime girmeyecek miyiz? O seçim yapılmayacak mı? Gidin Güneydoğu Anadolu'ya, kadınlar doğru dürüst oy bile kullanamıyor. O listeye nasıl yazacaksınız onu? Peki, yazamadık diye seçim olmayacak mı?
Yani liste hazırlanmayacak mı? Tüzüğün 48'inci maddesine, Yönetmeliğin 29'uncu maddesine iyi baksın, açsın okusun. Bakarsanız özde bir itiraz yok. Göze batacak, dikkat çekecek bir itiraz var mı, yok. Divan Kurulu'na listeler ile ilgili niye itirazda bulunmadı? Ben mesela orada itiraz ettim. Aynı kişiyi Disiplin Kurulu'na iki listeye de yazmışlar. Tüzüğe uygun değil. Ben buna itiraz ettim ve bu düzeltildi. Her şey bitmiş, 26 oy fark var, seçim alınmış. Buna saygı duyması gerekir."
Osman Yayla, seçimde kendisini desteklemeyen Merkez İlçe Örgütü ile ilgili olarak da  şunları söyledi;

"BÖLÜNME YOK, PARTİNİN ZARAR GÖRMESİ DE YOK"
"Demokrasi içinde bir seçim gerçekleştirdik. Herkes görevini yapacak. Merkez İlçe de görevini yapacak, İl Başkanlığı da görevini yapacak. Hem sonra bizim bir tek Merkez İlçemiz yok, diğer ilçelerimiz de var.
Tüzük ve yönetmeliğimiz belli. Hükümleri belli. Bu hükümler içinde herkes görevini yapacak. Bu partinin bölünmesine müsaade etmeyeceğiz. Ama partinin zarar görmesine de müsaade etmeyeceğiz. Bölünme yok, zarar görmesi de yok.
Cumhuriyet Halk Partisi'nin kongreleri tamamlandı. İlçeleri ve örgütleriyle herkes görevinin başında, bundan sonra halkımıza hizmet noktasında gece-gündüz işimizi takip edeceğiz.
İleriye bakacağız, 2011 seçimlerine hazırlanıyoruz. Seçimler kongre salonunda kaldı diyorum, herkes de böyle düşünsün."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.