'BUNLAR PROVOKASYON MU?'

Tarih: 2010-10-19 00:00:00

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Yaşar Balcı düzenlediği basın toplantısında TTK Armutçuk Müessesesinde ocak yangınlarına dikkati çekerek, "Provakasyon mu yapılıyor?" dedi. Balcı'nın gündeminde yeralan bir diğer konu ise emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntıl

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Yaşar Balcı düzenlediği basın toplantısında TTK Armutçuk Müessesesinde ocak yangınlarına dikkati çekerek, "Provakasyon mu yapılıyor?" dedi.

Balcı'nın gündeminde yeralan bir diğer konu ise emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılardı.

 

CHP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Yaşar Balcı, Parti İl Yönetiminden 2 isimin de katıldığı basın toplantısında TTK Armutçuk Müessesesinde meydana gelen olayların yanı sıra emeklililerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara değindi. “Bölgemizin tek devlet işyeri olarak kalan Türkiye Taşkömürleri Kurumu Armutçuk Müessesinde neler oluyor?” sözleri ile açıklamasına başlayan İlçe Başkanı Balcı, AKP hükümetinin uyguladığı özelleştirme ve Cumhuriyet döneminden kalan tüm işyerlerini satma, peşkeş çekme anlayışı yüzünden Armutçuk Müessesesinin de yakında kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağını iddia etti.

 

‘AKP’NİN YANDAŞ ATAMALARI’

AKP Hükümetinin atamalarını sert bir dille eleştiren Balcı konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Bölgenin yaklaşık 10 bin civarında insanına iş veren, AKP’nin yandaş ve kendi talimatlarını uygulayan ve yaptıkları işleri bilmeyen yönetici atamaları yüzünden TTK’nın Armutçuk Müessesesinde son bir yılda 6-7 kez yangın çıkmıştır. Bunun sorumlusu kimdir veya kimlerdir? Yangın çıkan ocaklarda üretim yapılamamaktadır. Hangi ocaklarda üretim var? Hazırlık yapılan, üretime hazırlanan ocaklar var mı? Acaba bu yangınlar provokasyon mu? Ocakları verimsiz göstererek birilerine daha ucuza peşkeş çekmek için mi bu hatalara göz yumuluyor?

 

‘SORUMLU AKP’DİR’

Tüm bunların sorumlusu AKP hükümeti ve onların uyguladığı yanlış politikalardır. Siz 160 yıllık tarihi olan kurumun İşletme Müdürünü son altı ayda üç kez değiştirirseniz olacağı budur. Önceki TTK Genel Müdürlüğü döneminde Armutçuk Müessesesinde görev yapan başarılı bir İşletme Müdürü varken görevden aldınız. Yerine getirdiğinizi de beğenmeyerek tekrar görevden aldınız. Armutçuk Müessesesi gibi bilgi deneyim isteyen riski yüksek ve tehlikeli işyerinde altı ayda İşletme Müdürünü 3 kez değiştirirseniz bu işyerinde ocaklar da yanar, iş kazaları da artar. Bunun önünü alamazsınız. Buradan AKP yetkililerine ve TTK Genel Müdürlüğüne sesleniyoruz. Madenlerimize, gerekli yatırımları yapalım ve enerji kaynaklarımıza sahip çıkalım” dedi.

 

‘DAĞ FARE DOĞURDU’

Balcı’nın basın toplantısındaki ikinci gündem maddesi ise emeklilerin yaşadığı sorunlar. AKP’nin çalışanlara, emekçilere bakışının ne kadar olumsuz olduğunu bildiklerini, çalışan emekçilere değer vermeyen AKP’nin emeklilerle de alay ettiğine vurgu yapan Balcı, “Emeklilerimiz aylardır başbakanın sözünü tutmasını beklerken maalesef dağ fare doğurmuştur. Emekliler arasındaki maaş uçurumlarını ortadan kaldıracak intibak yasasını bir türlü çıkarmak istemeyen, ulusal gelir artışından emeklileri yaralandırmayan başbakan, AKP’nin grup toplantısında günlük 1 çay-1 simite ancak denk gelen 60-80 TL’lik bir maaş artışını, emeklilerle alay eder gibi, ballandıra ballandıra anlatıyor. CHP olarak soruyoruz. 9 milyon emeklimizin kaç tanesi rahat geçinebiliyor? Kdz.Ereğli’de kaç tane emekli tüm ihtiyaçlarını rahatça karşılayabiliyor, insanca yaşayabiliyor? Biz biliyoruz ki emeklilerimizin büyük bir çoğunluğu zor koşullarda yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak bu böyle gitmemelidir.

 

‘KILIÇDAROĞLU SÖZ VERDİ’

Emeklilerimiz insanca onurlu bir yaşamı sürdürebilecek maaşa kavuşturulmalıdır. İntibak yasasının çıkarılması, ulusal gelir artışından emeklilere pay verilmesi, adaletli ve dengeli bir gelir dağılımı bunun ilk adımıdır. Bunu sağlayacak olanda emeğin üstünlüğüne inanan, emekçiyi koruyan, kollayan bir yönetim anlayışının iktidar olmasıdır. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu emeklilerimizin intibak yasasının çıkarılması ve ulusal gelirden pay verilerek insanca onurlu bir şekilde yaşayabilecekleri bir maaş artışının sözünü vermiştir”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kadir ipek :

sayın yaşar balcı maden işlerinden ne kadar anlıyorsunuz bilmem ama size armutçukta olanları anlatanların pek bir şey bilmediği açık. ocak nasıl yanar neden yanar yanınca ne yapılır bilmiyor. işletme müdürü neden değişti bilmiyor. bir siyasi partinin temsilcisi olarak asıl provakasyonu asıl siz yapıyor gibisiniz. halbuki size aktarılan bu bilgilerin içeriğini öğrenip yetkililerden gerekli bilgileri alma yoluna gitseydiniz eminimki değil böyle saçma bir açıklamayı yapmak size bu bilgileri aktaranları yanınızdan def eder ve bir daha yanınıza yanaştırmazdınız.

Nurettin uçar :

:-))))) gülüyorum çünkü niye güldüğümü ben açıkllıyorum.açıklamasamda önder gazetesi yazarları bilir neye güldüğümü.yorumlar çok basit.konu ne,yorum ne.alakasız şeyler birileirni kuruyorlar yorumlatıyorlar.şimdi yaşar başaknı millet vekil 10 sıradan olmasını nerden uydurdunuz.ereğlinin s.b.d diye birisi kim yok artık öle biri bu olay bitti.adını sen söleme biz biliyoruz.yaşarbeyin sizin aklınıza ihtiyacı yok o çok zeki bir insan.ereğlinin köylüsü onu seviyor.ya siz muhammet arsanı tanıyonuzmu?adam partide yattı kalktı bir belediye meclis üyeliği verilseydi fenamı lurdu haaa.halil posbıyık politikası biti beyler bitti.karadeniz ereğlili rumuzunu bırakın gerçek adınızı yazın.yalANDan film yapmayın.ben ereğliliyim hemde armutlu cumalı.siyasi görüşüm sol değil ama yaşarbeyi beğeniyorum.radyo da konuk ettim çok zeki bi adam.halil beye bunu dedimde sırtını dönüverdi duymak istemedi hemde seçimden önce.yaaaa.

mehmet :

Sn balcı provakosyanları derin güçler yapar mesela meşhur ergenekoncular.ocak yakmanın neresi provakasyon olabilirki,olsa bile ocağı yakma cesaretini kim gösterebilir.lütfen siyaseti bu kadar ucuz yapmayın.provakasyon mu diyebilmek için elde bilgi delil var mı?işiniz gücünüz sadece insanların kafasını bulANDırmak.

KARADENIZ EREGLILI :

MESAJIMDA GERCEKLERDEN KOTU SOZ SOLEMEDEN KIMSEYI KIRMADAN KISACA BAHSETTIM YALCIN BEY ONDERLIGINDE SURDURDUGUNUZ BAGIMSIZ HABER SERVISINIZDEKI ALINTERI DOKEN CALISANLARINIZI KUTLAR BASARILARINIZIN DEVAMINI DILERIM SAYGILARIMLA

karadeniz ereglili :

iktidar olmak istiyorsak onun bunun torpiliyle aday secip maglup olmaktansa bolgede sevilen oy potansiyeli rakamlarla yillarla ispatlanmis insanlara hakettigi degeri verirsek bence GALIP gelme duygusunu en kisa zamANDa yasiyacagimizi ustume dusmesede MUJDELEMEK istiyorum Saygilarimla,

karadeniz ereglili :

sayin yasar balci neyin pesindesiniz inanin anliyamiyorum ama denilene gore milletin yalancisiyim milletvekilligine 10.siradan aday olucak deniyor bence 10. sira zor ama yinede denemekte faydar var mantigiyla calismakta guzel bisey sizi bu hirsinizdan dolayi yakin takipciniz oldugumdan oturu tebrik ediyor o mubarek ellerinizden opuyorum bir buyugum olarak.size akil ver mek haddim degil ama buna ihtiyaciniz oldugunu dusunerek bir gercekten kisaca bahsetmek istiyorum.ereglide gercek bir dev var siyasette ismi onemli ama yazmiycam herkezin bildigi bir insan...S.B.D....O insana Allah saglik verdigi surece vede o buyuk insana partisi hakettigi degeri verdigi surece o parti kazanacak he vermezselerde kendileri kaybedecekler.ama inaniyorumki partimizin yeni kadrosu bu gercegi gozardi edemez etmemelidir.ereglide dolasan pis siyaset bole devam ederse bu partimize zarar vermeye devam edecektir. devami var

cello_52 :

aaa yaşar balcı yaşıyormuş. bu zamana kadar nerelerdeydin be. seni özledik. tranvayı yeni yeni atlatıyorsun galiba.bak yavaş yavaş sesin çıkmaya başladı. tesetüf bu sefer de kılıçdaroğlu sustu.konuşma sırasını sana verdi galiba

salim çalık :

bir işletmenin tüm birimleriyle var olduğu gerçeği atlanarak yalnızca işletme müdürü üzerinden yapılan değerlendirmeler bizi doğruya getirmez.öncelikle 1997'den 2008'e kadar doğru düzgün hazırlık yatırımı ve ödeneği olmayan bir maden işletmesinin er geç yaşayacağı süreci en acı biçimde yaşıyoruz. evet sorumluluk görev yapmış ve yapmakta olan herkestedir.iktidar adayı bir partinin müessese içindeki çatışma üzerinden sorumlu araması yanlıştır. armutçuk kömür damarları yangına neden olabilecek aşırı gaz oranlarıyla bilinmektedir. burada sorgulanması gereken, 3 ocağı olan ve yangın riski yüksek bir işletmede hazırlıkların yapılmamış olmasıdır. bu ise müessese yönetimince değil genel müdürlük ve enerji bakanlığı tarafından belirlenmektedir. şu nettir.2008 yılı sonuna kadar armutçuk'un hazırlık ve kredili harcama ödenekleri sıfır (0)dır.ilk sorgulanması gereken bu durumun sorumlusu olan iktidarlardır.kişiler üzerinden sorun çözülemeyeceği açıktır.sistemi ve politikaları sorgulamalıyız.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.