'BÜYÜK FEDAKARLIK YAPMAKTALAR'

Tarih: 2012-05-14 00:00:00

Ebeler ve Hemşireler Haftası nedeniyle açıklamada bulunan Sağlık-Sen Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Ali Kabaş, hekim ve hemşirelik mesleğinde Türkiye'de istihdam açığı en yüksek meslek gruplarından biri olarak öne çıktığını belirterek, ebe ve hemşirelerin çalışm

Ebeler ve Hemşireler Haftası nedeniyle açıklamada bulunan Sağlık-Sen Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Ali Kabaş, hekim ve hemşirelik mesleğinde Türkiye'de istihdam açığı en yüksek meslek gruplarından biri olarak öne çıktığını belirterek, ebe ve hemşirelerin çalışma ortamları, sosyal hakları, ekonomik ve özlük hakları konusunda yaşadıkları sorunlara adil çözüm istediğini söyledi.

 

Sağlık-Sen Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Ali Kabaş, 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ebeler ve Hemşireler Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, sağlık hizmetlerinin en önemli parçası olan ebelerin ve hemşirelerin mesleki konumları ile örtüşen haklar ve çalışma koşulları noktasında önemli sorunlar bulunduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın son yıllarda yaptığı alımlara rağmen, geçmişten gelen yanlış istihdam politikaları nedeniyle, hekimlerde olduğu gibi hemşirelik de Türkiye'de istihdam açığı en yüksek meslek gruplarından biri olarak öne çıktığını söyleyen Kabaş, İstihdam yetersizliği nedeniyle yoğun iş temposu altında çalışan hemşirelerimiz, halkımızın sağlık hizmet talebinin karşılanması konusunda büyük fedakârlıklarla görevini yerine getirmektedirler.  

 

SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

Bu fedakârca çalışmalar karşısında ebe ve hemşirelerimiz; çalışma ortamları, sosyal hayatları, ekonomik ve özlük hakları konusunda yaşadıkları sorunlara adil çözümler beklemektedir. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ebeler ve Hemşireler Haftası münasebetiyle, çalışanlarımızın mesleki saygınlığına yakışan adil çalışma ortamlarına kavuşması adına şu sorunlara ve taleplere dikkat çekmek istiyoruz dedi.

 

ADALETSİZLİK GİDERİLMELİ

Hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanmasının doğru olmadığını açıklayan Kabaş yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:       Hemşirelerle birlikte tüm hekim dışı personelin yaşadığı döner sermaye ek ödeme adaletsizliği giderilmelidir. Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalıdır. Fiili hizmet zammından hemşireler de faydalandırılmalıdır.  Vekil ebe-hemşirelik ve sözleşmeli uygulamalarına son verilmelidir. Anayasal bir zemine kavuşan kadına pozitif ayrımcılık hakkını çalıştıkları kurumlarda hemşirelerimiz de hissetmelidir. Hemşirelerin mesleğinde ilerlemesi ve uzmanlaşması noktasında gerekli eğitim imkânları sağlanmalıdır. Sağlık kurumlarında şiddet ve psikolojik tacize en çok maruz kalan kesim olarak hemşireler öne çıkmaktadır.

 

24 SAAT KREŞ HİZMETİ

Şiddeti hak olarak gören çevrelerin saldırganlıklarını önleyecek, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarına güven içinde çalışma ortamları sağlayacak yeterlilikte yasal ve fiziksel önlemler alınmalıdır. Hemşirelerimiz çalışma hayatının yoğunluğu ile aile sorumlulukları arasında sıkışmaktan kurtaracak tedbirler alınmalıdır. Bu çerçevede 24 saat kreş hizmeti imkânı sağlanmalıdır. Bunların yanı sıra kendi mesleğine ek olarak hemşirelik görevi de icra eden ebeler, Sağlık Bakanlığı'nın en önemli hizmet kadrolarından birisi olmasına rağmen çağın gerekleriyle donatılmış bir kanuna sahip değildirler. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan ebelerin, görev tanımlarının olmaması, sorumluluk ve yetkilerinin kısıtlı olması, idari birimlerin hiçbir alanında görev alamamaları, önemli bir sorundur.

 

HEMŞİRELİK YETKİ BELGESİ

Birçok ebe; hemşirelik başta olmak üzere öğretmenlik, mühendislik, hukuk hatta tıp fakültesi okuyup bu işten ayrılabilmenin yollarını aramıştır. Hâlihazırda okul bitirmiş ve bir fırsatta meslek değiştirme hazırlığı içinde olan ancak, yeterlilik sınavı, kadrosuzluk vs. nedenlerle bu süreci ötelenen birçok kişinin olduğu bilinmektedir. 2007 yılında çıkarılan Hemşirelik Yasası sonrasında yaklaşık 10 bin ebenin "hemşirelik yetki belgesi" almak üzere Sağlık Bakanlığına başvurması da buradaki sıkıntının büyüklüğüne ışık tutmaktadır. Bu noktada var olan sorunlara, kalıcı çözüm üretebilmek için; ebelik mesleğinin görev tanımlarının yapılması, yetkilerinin yasaya dayandırılması, sosyal ve ekonomik statülerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Ebelik mesleğinin çağdaş, mesleğin önemine ve gerekliliğine uygun tanımı yapılmalı, ebelerin görev yetki ve sorumluluklarının belirtildiği çağdaş bir Ebelik Yasası çıkarılmalıdır.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET

Bu sorunlara ek olarak başta hemşirelerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarına yönelen şiddet de ciddi bir tehdit olarak varlığını hissettirmektedir. Toplumumuzun genel bir sorunu olan şiddet olgusunun son zamanlarda sağlık alanında yoğunlaşması, sağlık çalışanlarının güvenliği konusunu öncelikli sorun haline getirmiştir. Şiddet olaylarının sıklığı ve sağlık çalışanlarına verdiği gerek fiziki, gerek psikolojik hasarlar göz önünde tutulduğunda, sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik kurumsal tedbirlerin yetersizliği net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte hasta güvenliğine ve memnuniyetine yönelik açılımlar geliştiren Bakanlığın, çalışan güvenliğini de sağlayacak caydırıcı tedbirler alması önemli bir zarurettir. Sağlık-Sen, sıralanan sorunların çözüme kavuşması noktasında kararlılıkla sürdürdüğü sendikal mücadelesini halen devam etmekte olan toplu sözleşme masasında kararlılıkla sürdürecektir. Bu düşüncelerle tüm ebe ve hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Ebeler ve Hemşireler Haftasını kutluyoruz

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.