'ÇABALAR SONUÇ VERDİ'

Tarih: 2009-10-22 00:00:00

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu'nun, resim-müzik ve beden eğitimi dersleriyle ilgili aldığı karardan, sürdürdükleri mücadele sonucu geri adım atıldığını belirtti.  Yılmaz, yazı

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu'nun, resim-müzik ve beden eğitimi dersleriyle ilgili aldığı karardan, sürdürdükleri mücadele sonucu geri adım atıldığını belirtti.  Yılmaz, yazılı açıklamasında şunları söyledi; "MEB Talim ve Terbiye Kurulu'nun Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Dağıtım Çizelgeleri ile ilgili  151 sayılı kararının resim-müzik ve beden eğitimi derslerinin tek bir ders gibi aynı sütunda gösterilmesi ile bu karara ek olarak yayımlanan açıklamaların bu derslerin zorunlu seçmeli ders olarak yalnızca birinin seçilmesi ve öğrencinin seçtiği bu dersi dört yıl boyunca okumasına ilişkin olan açıklaması; öğrenciler, veliler ve özellikle bu derslerin öğretmenleri için kabul edilemez düzenlemelerdi. Başta sendikamız genel merkezi olmak üzere tüm Eğitim-Sen şubelerimiz konuyla ilgili eylem etkinlikler, açıklamalar yaptı ve ilgili ders öğretmenlerinin eylemlerine güçlü bir destek verdi. Ayrıca söz konusu düzenlemelerin yürütmesinin durdurulması ve iptali için 15.10.2009 tarihinde davamızı Danıştay'da açtık. Davada 151 salıyı kararın resim-müzik ve beden eğitimi derslerinin aynı sütunda ve tek bir ders gibi gösterilmesi ile açıklamaların bu derslerden yalnızca birinin seçilip dört yıl boyu okutulmasına yönelik kısımlarının yürütmesinin durdurulması ve iptalini istedik. O güne kadar olan tepkileri karşılamayan Talim ve Terbiye Kurulu da aynı gün aldığı kararla öğrencilerin alt sınıfta seçtikleri resim-müzik beden eğitimi derslerini bir üst sınıfta değiştirebileceklerini ve bu dersleri seçmeli ders olarak da alabileceklerini duyurdu. Ancak yeni kararda da devam eden hatalar ile ilgili devam eden davamızda esastan verilecek kararı da kamuoyu ile paylaşacağız. Burada üzerinde düşünülmesi gereken bir önemli nokta da fiili-meşru ve direngen mücadelenin kazanamayacağı hiçbir hakkın olmadığı, hakların kullanıldığı sürece sizin olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle Eğitim-Sen 100 yıllık mücadele geleneğinin mirasçısı olma özelliğiyle haklar ve özgürlüklerin çoğalması mücadelesinde üzerine düşen tarihsel sorumluluğu yerine getirmeye devam edecektir."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.