'ÇALIŞMA BARIŞI BOZULDU'

Tarih: 2012-01-12 00:00:00

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Üzülmez Müessesesi'nde çalışma barışının bozulduğunu, üretimin ve verimliliğin düştüğünü belirterek başta Genel Müdürlük olmak
Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Üzülmez Müessesesi'nde çalışma barışının bozulduğunu, üretimin ve verimliliğin düştüğünü belirterek başta Genel Müdürlük olmak üzere tüm ilgilileri uyardı. TTK Genel Müdürlüğün sık sık performans sözü ettiğini hatırlatan Tutkun, ne kadar samimi olduklarını Üzülmez'de yaşananlar karşısında alacakları tavra göre ölçeceklerini kaydetti. Tutkun, Son zamanlarda Üzülmez Müessesesi'nde yaşanan, çalışanların üzerine kapı kilitleme gibi bazı olaylara dikkat çekmiş ve çalışma barışını bozacak davranışlardan uzak durulmasını istemiştik. Ancak aynı yönde davranışlar devam ediyor ve çalışma barışı hızla bozuluyor. Üzülmez Müessesesi, 'tek adam' anlayışı ile yönetilebilecek bir müessese değildir. İşletmeye sormadan, kartiye mühendisine sormadan, ocak şefine sormadan tertip yapmak, vardiyaları karıştırmak, üretimi doğrudan düşürmek ve çalışma barışını tamiri mümkün olmayan şekilde bozmak demektir. Üretime gelen primleri, ilgililere sormadan dağıtmak doğru bir davranış değildir ve örneği görülmemiştir. Bir İşletme Müdürü acı bir olayla hayatını kaybeden, bir işletme müdürü görevinden istifa etmek durumunda kalan, son işletme müdürü de rahat çalıştırılmayan ve müessesenin geleceği için uzun vadeli hazırlıkları önemsemeyen, ciddi anlamda sağlık sorunlarıyla uğraşan ve 12 yıldır aynı görevde heyecanını kaybeden bir yönetici ile Üzülmez Müessesesi'ni verimli hale getirmek mümkün değildir. Hal böyleyken performans sisteminden söz etmek ve maden işçilerini çalışmamakla suçlamak doğru değildir. Üretim ve verimlilik öncelikle yöneticilerin performansına bağlıdır. Üzülmez Müessesesi, tek adam yönetimi yerine, yöneticisi, teknik kadroları ve maden işçisiyle bir ekip ruhuyla yönetilirse başarıyı mutlaka yakalayacaktır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.