'ÇALIŞMALAR HIZ KAZANDI'

Tarih: 2012-08-17 00:00:00

Alaplı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, dere boyundaki mevcut dükkanların eski olduğunu ve çirkin görüntü oluşturduğunu belirterek, yenilerinin yapılması için çalışmaların hız kazandığını söyledi.Belediye dükkanlarının yenilenmesi için başlattıkları
Alaplı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, dere boyundaki mevcut dükkanların eski olduğunu ve çirkin görüntü oluşturduğunu belirterek, yenilerinin yapılması için çalışmaların hız kazandığını söyledi.
Belediye dükkanlarının yenilenmesi için başlattıkları çalışma sonrası şikayetlerin oluştuğunu belirten Çimenoğlu, şunları söyledi: Dere boyu dükkanları ile ilgili açıkçası Alaplı'da epeyce tartışma konusu oldu. İlçede tam anlamıyla bir fikir birliği oluşmadı.
Bazı görüşler halen otopark olarak kullanılan alana yapılmasıydı. Ancak o şekilde buradaki mevcut dükkanları sığdıramıyoruz. İki katlı binalar yapmak gerekiyor. İnşaat işi de maliyetli ve süresi açısından da uzun sürüyor. Diğer görüş ise hemen yolun kenarına yapılmasıydı. Bir başka görüş ise mevcut yerlerinde kalması yönündeydi. Binaların yeni yerine yapılmasına karşı çıkılmasındaki genel düşünce ise bölgenin komple yeşil alan olarak planlanması düşüncesiydi. Fakat mimarlar ve şehir plancıları ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, dere boyu dükkanlarının olduğu yer her ne kadar yeşil alan olarak planlansa da, çarşı merkezinde olması vesilesiyle aynı zamanda ticari merkez konumunda bulunuyor. Onun için hem yeşil alan, gezinti alanları , hem de ticari alanların bir arada harmanlanacağı yer olarak planlandı.
Bu bölgeye balık restoranları yapılması tavsiye edildi. Dere kenarında yeme-içmenin daha güzel olacağı savunuldu.
Aynı zamanda arka kısımda balık satışı da yapılabilecek. Yeme içme yerlerinin yanı sıra ortada avlu oluşturulacak. Şikayetler sonucu konu mahkemeye intikal etmişti. Ancak bütün bu aşamaları geçtik. Şu anda hepsi sonuçlandı. Gerekli izinlerimizi de aldık, bir sıkıntımız yok. Bunun üzerine yeniden proje çalışması yaptık. Mimari, zemin, temel, çatı, elektrik, sıhhi tesisat gibi uygulama projelerimiz geldi. Proje çalışmalarımız bitti. Bu yıl inşallah uygulamasına başlayacağız. İşin bir de sosyal boyutu var. Burada 54 tane kiracımız var. Buraları yıkarak kendilerine 'nereye giderseniz gidin' demiyoruz. Onları mağdur etmememiz lazım. Aynı kiracıları, yeni yapacağımız dükkanlara yerleştireceğiz. Bu sayede daha temiz ve güzel yerde hizmet etmelerine imkan tanınacak, Böylece toplumsal barışı da sağlamış olacağız
İlçe merkezindeki Atatürk parkının tamamlandığını ve yürüyüş parkuru çalışmalarının sürdüğünü belirten Çimenoğlu, Belediyece sürdürdüğümüz deniz dolgu alanında park çalışmasına başladık. Kapalı Spor Salonu'nun bulunduğu yerden dere boyundan başlayacak yürüyüşle Atatürk Parkı'ndan geçerek, yaklaşık 2 kilometrelik mesafede denize kenarından yürüyüş sürdürülebilecek.
Türkiye'de, dere kenarından başlayarak deniz kenarında yürünebilen alanların olduğunu sanmıyorum. 2 kilometre olarak oluşturulacak yürüyüş parkurunu ileriki zamanlarda Karşıyaka'daki Huzur Kent mevkisinden de başlayarak Alaplı Balıkçı Barınağı'na kadar uzatmayı planlıyoruz. Böylece ilçemizde çok büyük bir yürüyüş parkuru ortaya çıkmış olacak dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.