'CAN'IN HAK EDİŞLERİ ÖDENSİN'

Tarih: 2009-11-04 00:00:00

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, 24 Temmuz 2009 tarihinde emekli olan öğretmen Saffet Can'ın aradan geçen 3 aya rağmen emekli aylığının bağlanmamasını "Bir Aziz Nesin klasiği" olarak tanımladı."Eğitim-Sen olarak emekli aylığınd

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, 24 Temmuz 2009 tarihinde emekli olan öğretmen Saffet Can'ın aradan geçen 3 aya rağmen emekli aylığının bağlanmamasını "Bir Aziz Nesin klasiği" olarak tanımladı.
"Eğitim-Sen olarak emekli aylığından başkaca geliri olmayacak Saffet Can'ın bu aylığının bağlanmasına engel olanların ortaya çıkarılmasını ve Saffet Can'ın tüm hak edişlerinin derhal ödenmesini istiyoruz" diyen Yılmaz'ın yazılı açıklaması şöyle;
"BİR AZİZ NESİN KLASİĞİ"
"Saffet Can, 24 Ekim 1979 tarihinde Çatalağzı İlköğretim Okulu'nda göreve başlamış ve sırasıyla Gelik, Dilaver ve Bahçelievler İlköğretim Okullarında görev yaptıktan sonra 28 yıllık hizmetinin sonucu olarak 14 Temmuz 2009 tarihinde emeklilik talebinde bulunmuştur. Emeklilik isteğinin onaylanmasıyla 24 Temmuz 2009 tarihinde görevinden ayrılmıştır. 'Emekli olmuştur' diyemiyorum, çünkü Türk Dil Kurumu'nun emekli sözcüğünün açıklanması ile ilgili satırlarında, 'belirli bir süre çalıştıktan sonra kanunlar gereği işi ile ilgisi kesilerek kendisine aylık bağlanan kimse' olarak yazılmaktaysa da bu tanımlamanın 'belirli bir süre çalıştıktan sonra kanunlar gereği işi ile ilgisi kesilerek' bölümü Bahçelievler İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni iken 24 Temmuz 2009 tarihinde görevinden ayrılan Saffet Can ile örtüşmekte ancak 'aylık bağlanması' ile ilgili bölüme denk düşmemektedir. Bugün, 24 Temmuz 2009 tarihinde görevi ile ilişkisi kesilmesine rağmen kendisine kıdem tazminatı, emekli aylığı ve İLKSAN kesintileri ödenmeyen Saffet Can'ın mağduriyetini anlatabilecek bir sözcük bulamıyoruz. Devletin çalıştırdığı kişilere emekli olduklarında ödemesi gereken kıdem tazminatı, emekli aylığı ve diğer sosyal hakların yalnızca kağıt üzerin-de yazılı olduğunu görmek şu anda çalışanların, 'acaba bu durum benim de başıma gelebilir mi?'  kuşkusuna neden ol-maktadır. Evet, bugün anlıyoruz ki, emekli olduğunuzu zannettiğinizde aradan 3 ayı geçen bir zamana karşın hala emekli aylığı alamayabilirsiniz. Ancak işin daha da garibi bunun neden geciktiği konusunda bir açıklama ve gereğinin yapılmayışıdır. İlgililere soruyoruz: Saffet Can, 24 Temmuz 2009 tarihinde emekli olmuş mudur? Eğer yanıt evet ise, kıdem tazminatını ve emekli aylığını neden alamıyor? Soruyoruz: Saffet Can resmi yazışmalarda 24 Temmuz'da emekli olduğuna dair bir kayıt olmasına rağmen bu işlem yanlışlıkla yapılmışsa bu yanlışlık neden düzeltilmiyor? Bu ülkede 'çalışırken geçinmek ayrı bir dert iken üzerime düşeni yerine getirdim' diyerek rahat bir emeklilik yaşamı hayal etmek ile artık çok güç hale gelmiştir. Geçim zorluğu çeken, bırakın sosyal yaşantının gerektirdiği bir takım harcamaları yapmayı yoksulluk sınırı altındaki ücretleri ile rekorlar kitabındaki tüm rekorları her gün yenileyen emeklilerimiz emekli olduğunu sanıp yaklaşık 100 gündür emekli aylığı bağlanmasını bekleyen Saffet  Can'ın yerinde olsaydınız siz ne yapardınız? Belki birileriniz şükredebilir, ama biz şükretmiyor 100 günü aşkın bir zamandır emekli aylığı bağlanmayan Saffet Can'ın hakkını arıyoruz. Eğitim-Sen olarak emekli aylığından başkaca geliri olmayacak Saffet Can'ın bu aylığının bağlanmasına engel olanların ortaya çıkarılmasını ve Saffet Can'ın tüm hak edişlerinin derhal ödenmesini istiyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.