'DOĞA KANUN TASLAĞININ KISKACINDA'

Tarih: 2010-11-04 00:00:00

TEMA Vakfı Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, dün yazılı bir açıklama yaparak TEMA Vakfı'nın Tabiat Kanunu İzleme Girişimi'ne destek veren kurumlar arasına girdiğini açıkladı. Aydan, "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu" adı altında hazırlan
TEMA Vakfı Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, dün yazılı bir açıklama yaparak TEMA Vakfı'nın Tabiat Kanunu İzleme Girişimi'ne destek veren kurumlar arasına girdiğini açıkladı. Aydan, "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu" adı altında hazırlanan yasa taslağının Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak TBMM'nin gündemine alındığını, Türkiye'nin doğasının yeni bir kanun taslağının kıskacı altında olduğunu belirterek, şunları söyledi;
"Yasa taslağı bu haliyle onaylanırsa, ülkemizin doğası için geri dönüşü olmayacak tahribatların önü açılmış olacak. Tabiat Kanunu İzleme Girişimi; 2003 yılında sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlık süreci başlatılan ancak günümüzde temel prensipleri ve içeriği tümüyle değiştirilip, STK'ları süreçten dışlayarak son haline getirilen 'Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Taslağı'na karşı görüş oluşturmak ve mücadele etmek üzere kuruldu. Tabiat Kanunu İzleme Girişimi; söz konusu yasanın ilk biçimlenmesinde aktif rol oynamış kurumların yanı sıra, ülkemizin doğasını, temel bilimsel koruma yaklaşımını, uygulama süreçlerini ve yaptırımları olumsuz yönde etkileyeceğini öngören 46 sivil toplum kurumundan oluşuyor. Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Taslağı onaylanırsa; ülkemizde, dünyada kabul gören prensipler doğrultusunda doğayı koruyan bir yasal yapı olmayacak. Uluslararası ve ulusal mevzuatta son 20 yıldır biyolojik çeşitliliğin korunması hedefiyle oluşturulmuş 'sürdürülebilirlik', 'koruma kullanma dengesi', 'üstün kamu yararı' ve benzeri kavramlar, söz konusu yasada yetersiz ve muğlâk tanımlanmıştır."
"DOĞAL SİT STATÜSÜ KALDIRILARAK TAHRİBİN ÖNÜ AÇILACAK"
"Bir yasanın temel yaklaşımını ortaya koyan bu kavramlar; gerçekte biyolojik çeşitliliğin korunması yerine, doğayı tahrip edebilecek yatırımlar da dâhil her türlü kullanımın önünü açmaya hizmet edecek yönde şekillendirilmektedir. Ülkemizde 1000'in üzerindeki 'Doğal Sit' statüsü kaldırılarak, tahribin önü açılacak: Doğal sitler bugün Türkiye'de hala bakir kalmış kıyılara sahip olabilmemizin nedenidir. Bunun yanı sıra HES'ler başta olmak üzere doğal sit alanlarında gerçekleştirilen ve doğaya zarar veren birçok müdahale, koruma kurulları ve mahkemelerce engellenebiliyor. Bakanlar Kurulu'nda onaylanan 'Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı'nın Meclis tarafından onaylanmasıyla birlikte doğal sit statüleri ortadan kaldırılacak ve hâlihazırda bağımsız bir yapıya sahip olan Koruma Kurullarının doğal sitlerle ilgili herhangi bir yetkisi kalmayacak. Bu düzenlemeyle birlikte ülkemizdeki 1234 Doğal Sit Alanı'nın kaderi ağırlıklı olarak kamu kurumu yetkililerinden oluşan yeni bir kurula terk edilecek. Bu statünün bilimsel ve hukuki hazırlık yapılmaksızın başka bir kanun altında yeniden tanımlanarak farklı bir koruma statüsü haline dönüştürülmesi doğru değildir."
"KAÇAK YAPILAŞMA GİRİŞİMLERİNİN HAYAT GEÇİRİLMESİNİ KOLAYLAŞTIRACAK"
"Hukuk uzmanlarının ve tarafların ortak çalışması olmadan bir dönüştürme girişimi ancak var olan hukuksal kazanımları ortadan kaldırma, koruma kurulu gibi yerel bir mekanizmayı tasfiye etme ve doğayı tahrip edecek yatırımların ve kaçak yapılaşma girişimlerinin hayata geçirilmesini kolaylaştırma anlamı taşıyor. Bu açıdan bakıldığında, geçtiğimiz hafta İkizdere Vadisi'nin Doğal Sit Alanı ilan edilmesinin üzerinden daha birkaç gün geçmişken, bu kanun taslağının ışık hızıyla Meclis gündemine getirilmesi oldukça manidardır. Yasal olarak maden, kentleşme, enerji vb yatırımlar doğayı ne ölçüde tahrip ederse etsin ayrıcalık kazanacak: Yasanın ülkemizdeki koruma çalışmalarının tümünü yönlendirebilecek, korunan alanlar veya biyolojik çeşitlilik üzerindeki tehditleri ve diğer sektörler arasındaki çatışmalara çözüm getirebilecek bir yasa tasarısı olma yönündeki başlangıçtaki tutumu tümüyle değiştirildi."
"3 TEMEL NOKTA ÜLKEMİZDE DOĞA KORUMA ÇALIŞMALARINI VE KAZANIMLARINI YOK EDECEK"
"Ayrıca, yasanın ilk taslağındaki madde sayısının yarı yarıya azaltılmış olması ve tüm belirleyici ve uygulamayla ilgili kritik hükümlerin gelecekte hazırlanacak yönetmeliklere bırakılması, söz konusu yasa tasarısının temel hedefini ve etkinliğini büyük ölçüde zayıflatıyor. Bu 3 temel noktadaki kayıp ülkemizdeki doğa koruma çalışmalarının ve kazanımlarının yok edilmesi anlamına gelmektedir. Tabiat Kanunu İzleme Girişimi; doğal yaşama sahip çıkılması için bu yasa taslağının geri çekilmesi ve yeni bir yasa hazırlığının başlatılmasını, hazırlık sürecinde doğanın haklarının ve uluslararası taahhütlerin dikkate alınmasını, gerek hazırlık ve gerekse uygulama sürecinde sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanmasını, talep eder."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.