'EĞİTİMDE İYİLEŞTİRİCİ ADIM ATILMADI'

Tarih: 2010-06-26 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alaplı İlçe Başkanı Nuri Tekin, 2009-2010 eğitim ve öğretim yılı sonunda eğitim hizmetlerinde iyileştirici hiçbir adım atılmadığını belirtti. Okullarda öğretmen açığının olmadığına yönelik söylemlerin gerçeği yansıtmadığını b

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alaplı İlçe Başkanı Nuri Tekin, 2009-2010 eğitim ve öğretim yılı sonunda eğitim hizmetlerinde iyileştirici hiçbir adım atılmadığını belirtti. Okullarda öğretmen açığının olmadığına yönelik söylemlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Tekin, eğitim ve öğretim yılı sonunda öğrenciler ve öğretmenlerin bütün bir yılın yorgunluğunu giderebilme konusunda sorunlar yaşadıklarını söyledi. Tekin, "2009-2010 eğitim-öğretim yılı sona ererken öncelikle bütün eğitim çalışanlarına sonrasında yorgun beden ve beyinlere; yani sevgili çocuklarımıza iyi tatiller diliyoruz. Nitekim çocuklarımız eğitim sisteminin ağırlığı altında ezilmekte, eğlenmeyi dahi unutmasının yanında koca bir sene boyunca dinlemeye neredeyse hiç vakit bulamaktadırlar. Ne yazık ki, çocukları için daima en iyisini isteyen onları her zaman önceliklerinin arasında ilk sıraya yerleştiren ailelerde, çocuklarından bunu talep etmektedirler. Onlar da bir yanılgıya düşerek hırslı öğrenciler ve hırslı okullar olsun istiyorlar. Çocuklarına dair en iyisi olsun kaygısı, çocuklarının eğlenemediği hatta dinlemediği gerçeğini görmelerine engel oluyor. Sadece öğrencilerimiz değil öğretmen arkadaşlarımız da dinlenebilme, mesleğin öneminin vermiş olduğu yorgunluğu giderebilme konusunda sorun yaşamaktadır. Özellikle Alaplı ölçeğinden baktığımız zaman öğretmen evlerinin bu noktada işlevini yerine getirdiğini söyleyemiyoruz ne yazık ki. Uzun yıllar boyunca Alaplı Öğretmen Evi sürekli mahalle mahalle lokal olarak yer değiştirdi, nihayetinde öğretmen evi malzemeleri depoya kaldırılmaya maruz kaldı. Belediye meclisi CHP grubu olarak bu eksikliğin farkına vardık ve ilçe belediye binasının boşalan alanlarından uygun olan herhangi bir yerin öğretmen evine tahsis edilmesi için belediye meclisine yazılı önerge verdik. Ancak bu konuda asıl muhatap olan İlçe Milli Eğitim bizi desteklemediği gibi belediyemizde bu konuya pek sıcak bakmadı. Sonuç olarak, Alaplı öğretmenleri yine öğretmen evine kavuşamamış durumdadır ve bu öğretmen evi malzemeleri de hükümet binası deposunda tozlanmaya terk edilmiştir. Bu tür eksikliğin yetkililerce derhal farkına varılıp, çözümleme yoluna gidilmesi gerektiğini ya da en azından çözümleme uğraşlarının desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
2009-2010 eğitim ve öğretim yılının sonunda eğitim hizmetlerinde iyileştirici hiçbir adımın atılmadığının gözlendiğini belirten Tekin, "Sona eren yeni bir eğitim yılının sonunda eğitim hizmetinin sunulmasına dair de iyileştirici hiçbir adım atılmadığını görmekteyiz. Ötelenerek bir yığın haline gelen eğitim problemleri eğitimcileri olduğu gibi, herhangi bir şekilde bu sorunlardan etkilenen tüm vatandaşlarımızı da rahatsız etmektedir. Hiç şüphesiz eğitim, toplumun tümünü etkileyen bir konudur. Kaliteye dair herhangi bir kaygı duyulmadığını, kadrolaşmanın eğitim alanında bu kadar çok yaygınlaşmış olmasından da anlayabiliriz. 'Bizden olsun da vasıflı olsun olmasın önemli değil' mantığıyla yapılan idareci atamalarını hemen her okulda görebilir hale geldik. Daha herkesin bildiği birçok sorunumuzu dile getirmeye gerek olmadığını düşünerek, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında bu sorunların her duyarlı yurttaş gibi, her duyarlı sivil toplum örgütü gibi takipçi olacağımızı şimdiden bildirir bütün eğitim çalışanlarına tekrar iyi tatiller diler saygılar sunarız" diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.