'EĞİTİMSİZLİKTEN KAYNAKLANIYOR'

Tarih: 2012-11-04 00:00:00

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz, Zonguldak'ta yaşanan çevre sorunlarının altyapı sorunu ve eğitimsizlikten kaynaklandığını söyledi. Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz yaptığı açıklamada, Şehrin bu kadar karmaşık ol

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz, Zonguldak'ta yaşanan çevre sorunlarının altyapı sorunu ve eğitimsizlikten kaynaklandığını söyledi.

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz yaptığı açıklamada, Şehrin bu kadar karmaşık olmasının ve yaşanmaz olmasının sebebinin herkesin her yere istediğini yapmasından kaynaklandığını söyleyerek, bunun da yönetim boşluğundan kaynaklandığını belirtti. Gürbüz, Zonguldak'ta çevre sorunu altyapı sorunundan ve bu konudaki eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Sorunlar çok eskiye dayanmakta. Nüfusun artmasından dolayı mevcut sorunları daha fazla yaşıyoruz. Örneğin, daha fazla çöp çıkması, daha fazla atık su oluşması ve insanların yaşadığı kente sahip çıkmaması nedeniyle geriye dönülmez çevre sorunları yaşanıyor. Bu şehirdeki eksiklik altyapı eksikliği var. Evrensel atıkların arıtma sistemi ile denize atılacak olması çok büyük bir gelişme. Acılık deresi Zonguldak'ın yüzen çöplüğü haline geldi. Çünkü dere kenarına yakın esnafın attığı çöpler, yerleşim yerlerinden atılan çöplerin engellenememesi çok büyük bir sorun oluşturmaktadır. Derede sık sık temizlik yapılsa da, aslında istediğimiz bu değil insanların dereyi çöplük olarak kullanılmasını engellememiz gerekiyor. Bu konuda cezaların uygulanması gerekiyor. Deniz canlılarını kesinlikle etkilemektedir. Bu atılan naylon poşetler, tenekeler gibi atılan çöpler deniz canlılarının ölümüne sebep olmaktadır. Bunun için Zonguldak halkının daha da duyarlı olması gerekmektedir. Tuna Nehri Karadeniz'i çok büyük bir şekilde kirletiyor. Onun içinde Karadeniz'de tutulan deniz canlılarını yiyoruz. Bu nedenle toksin maddeleri vücudumuza alıyoruz. Bunun içinde kansere yakalanmamız mümkündür. Zonguldak yaşanabilir çevre beklentisi ve enerji gereksinimi arasında kaldı. Termik santral eski bir teknoloji olduğu için çevreye verdiği zarar çok fazlaydı. İyileştirme yapılsa da çevreye zarar vermemesi mümkün değil. Yeni yapılan santrallerde çevreye verilen zararı arttırmaktadır. Hava kirliliği nedeniyle yaşanan birçok hastalık fazlasıyla görülmektedir. Teknoloji yeni dahi olsa fosil yakıt tüketen termik santrallerin denize, suya, toprağa verdiği zararı fazlasıyla yaşıyoruz. ZETES 3'ün Çatalağzı'nda olmayan yaşam kalitesini sıfırın altına çekecek. Çatalağzı halkının buna izin vermemesi gerekiyor. ÇED sürecinde raporu inceledik. ÇAÇEV rapor hakkında itirazda bulundu. ÇED raporunda yeşil alanların yok edileceği aşikâr görülmektedir. ÇED raporları bana hiçbir zaman inandırıcı gelmiyor. Çünkü onlar olması gerektiği gibi hazırlanıyor. Yapı ve işletme aşamasında bu taahhütler yerine getirilmiyor. Zonguldak yeşilini her geçen gün kaybediyor. Yerine kocaman siteler, apartmanlar yapılmaya başlandı. İnsanlar anlaşılıyor ki, bunu istiyor. Şehrin bu kadar karmaşık olması ve yaşanmaz olmasının sebebi herkesin her yere istediğini yapmasından kaynaklanıyor. Buda yönetim boşluğundan kaynaklanıyor dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.