'EMEKLİLER ZOR ŞARTLAR ALTINDA'

Tarih: 2012-08-27 00:00:00

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş, işçi ve bağ-kur emeklisinin çoğunluğunun açlık sınırı altındaki aylıklarıyla yaşamını sürdürdüklerini söyledi.  Memiş dernek binasında yaptığı açıklamada, emeklilerin aldıkları komik sa
Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş, işçi ve bağ-kur emeklisinin çoğunluğunun açlık sınırı altındaki aylıklarıyla yaşamını sürdürdüklerini söyledi. 
Memiş dernek binasında yaptığı açıklamada, emeklilerin aldıkları komik sayılacak aylıklarla zor koşullarda geçinmeye çalıştığını ve adeta yaşam mücadelesi verdiğinin açıkça görüldüğünü belirtti. Memiş, Yaklaşık 8 milyon 200 bin işçi ve Bağ-Kur emeklisinin çoğunluğu açlık sınırı altındaki aylıklarıyla yaşamını sürdürüyor. Yapılan araştırmaya göre 5 milyon 823 bin işçi emeklisi ile 2 milyon 398 bin Bağ-Kur emeklisinin yaklaşık yüzde 85'i 925 TL olarak açıklanan açlık sınırının altında maaş alıyor. En düşük işçi emeklisi aylığı 868 TL, en düşük esnaf Bağ-Kur emeklisinin aylığı 674 TL en düşük Tarım Bağ-Kur emeklisinin aylığı ise 499 TL. Emeklilerin büyük çoğunluğunun aldığı aylıklarla açlık sınırı dikkate alındığında ne denli güç koşullarda yaşamaya çalıştığı kendiliğinden ortaya çıkıyor. Ülke kalkınmasında büyük emeği geçen emeklilerimizin aldıkları komik sayılacak aylıklarla zor koşullarda geçinmeye çalıştığı adeta yaşam mücadelesi verdiği açıkça görülmektedir. Emeklilerimizin yüzde 85'inin açlıkla boğuştuğunu bu rakamlar kanıtlamaktadır. Emeklilerimizin aldıkları düşük aylıkla hayat pahalılığı karşısında  belini doğrultamamaktadır. Şu bir ay zarfında benzine gelen 3'üncü zamla iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Emeklinin yüzde 95'inin bankalara kredi borcu var. Emeklinin aylığından eline 80 veya 200 lira gibi bir aylıkla geçinmeye çalışıyor emekli evine para götüremiyor. Bu bayramda emekli evine şeker dahi alamadı. Emekli torunundan kaçıyor torununa 5 lira 10 lira gibi bir harçlık veremiyor. Kim demiş emeklinin refah içinde olduğunu emekli açlıkla mücadele ediyor dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

EREĞLİ VATANDAŞI :

DOĞRU EMEKLİLER ÇOK ZOR DURUMDALAR ÜÇ AYLIK ALAN VATANDAŞIN ARKASINDAN DESENİZ ZATEN AĞLAYANI YOK NEDİR BU EMEKLİLER VE ZİHİNSEL ENGELLİLERİN MAĞAŞLARINDA YAPILAN HAKSIZLIK NEDEN ADALETLİ MAĞAŞ ÖDENMİYOR YAZIK DEĞİLMİ GEREK BAŞBAKAN GEREKSE SOYAL DAYANIŞMA BAKANLIĞI BU İŞE BİR EL ATSINLAR BİRDE ERDEMİRDEN EMEKLİ OLANLARDA AYNI MAĞAŞI ALSINLAR ONLARA 2 BİN LİRANIN ÜZERİNDE EMEKLİ MAĞAŞI ÖDENİYOR BU BİR ADALETSİZ DAVRANIŞTIR BUNU DA DÜZELTSİNLER .

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.