'EN CAN ALICI NOKTADAYIZ'

Tarih: 2011-04-05 00:00:00

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Kdz.Ereğli Hukukçular Derneği tarafından Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.   Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal ve çok sayıda avukatın katılımı ile gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın o

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Kdz.Ereğli Hukukçular Derneği tarafından Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

 

Hukukçular Derneği Başkanı Tayyar Kartal ve çok sayıda avukatın katılımı ile gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı gerçekleştiren Tayyar Kartal, yargının bitmek bilmeyen sorunlarının avukatların zihinlerini yıllardır meşgul ettiğine dikkati çekti. Kartal konuşmasında, “Yargının fiziksel ve teknik alt yapı problemi, nitelikli ve donanımlı personel ihtiyacı, ücretlerin azlığı gibi sorunlar yargının çözülemeyen ve ne zaman çözüleceği de belirsiz olan problemleri olarak karşımızda durmaktadır. Yargının problemlerinin çözümü noktasında yargının birer unsuru olan biz avukatların duyarsız kalmaları elbette ki mümkün değildir. Bizler tüm samimiyetimiz ile bu sorunların aşılması amacıyla desteğimizi bugüne kadar esirgemedik, esirgemeyeceğiz. Yıllardır yargının sorunları ile biz avukatların içerisinde bulunduğu problemler hep ayrı tutula gelmiş. Yargının sorunları avukatların yaşadıkları problemlerden soyut olarak dile getirilmektedir. Oysa ki avukatlar yargının dışında değil en can alıcı noktasındayız. Kabul edilmek istenmese de bizler yargının unsurlarıyız.

 

SORUNLARIMIZ BİR

Bizlerin sorunları yargının sorunları ile birlikte telafuz edilmelidir. Meslek kuruluşlarımız olan baroların adalet bakanlığının adeta vesayeti altında bulunmaları, özellikle genç meslektaşlarımızın yeterli ekonomik standart ve özgürlüklerin bulunmaması, çoğu zaman üstlendiğimiz sorumluluk ile ücret arasındaki ciddi oransızlıklar, can ve mal güvencemizin olmayışı gibi daha nicelerini sayabileceğimiz problemlerimizin çözümünün yolu siyasal iktidardan geçmektedir. Umudumuz o ki, evrensel insan hakları değerlerine dayalı, hukukun üstünlüğü ile güçlü ve bağımsız bir yargının inşa edildiği çoğulcu demokrasinin esas alındığı, toplumsal mutabakat ve ortak akıl ile sivil bir anayasa yapılacak ve siyasal iktidar insan hakları temelli bir anlayış egemen kılacaktır. Umudumuz o ki, baroları ve avukatları gerek Adalet Bakanlığı gerek müvekkil ve diğer kişilerin vesayeti altında çıkartan yasa değişiklikleri gerçekleştirilecek gerekli güvenceler sağlanacaktır. Umudumuz o ki, bireylerin güven ve huzur içerisinde yaşadıkları hukukun ve demokrasinin egemen olduğu bir toplumsal yaşam inşa edilecektir. Ve yine umudumuz o ki, 5 Nisanlar umutsuzluğun değil, mutluluğun ve umudun hakim olduğu günler olacaktır” dedi.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

isobek :

isinize gelmiyor demi o ben çalarım ben oynanır devri bitdi allah rahmet eylesin

çorbacı hicabi :

beş nisan avukatlar gününüzü kutlar başarılarınızın devamını dileriz.bilgin güven

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.