'ENERJİ DIŞA BAĞIMLI'

Tarih: 2011-12-05 00:00:00

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI  4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ'NDE YAPTIĞI AÇIKLAMADA TAŞKÖMÜRÜNÜN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ. **Türkiye'nin Zonguldak'a ihtiyacı var. Çünkü Zonguldak'ta kömür var. Üstelik dün silah zoruyla maden ocaklarına sokulan bölge insanı

GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI  4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ'NDE YAPTIĞI AÇIKLAMADA TAŞKÖMÜRÜNÜN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ.

**Türkiye'nin Zonguldak'a ihtiyacı var. Çünkü Zonguldak'ta kömür var. Üstelik dün silah zoruyla maden ocaklarına sokulan bölge insanı, bugün gönüllü olarak çalışmaya hazır. Dünyada ve ülkemizde kömür fiyatlarının hareketlendiği bu süreçte, hazırlıklarını da büyük oranda tamamlamış olan Türkiye Taşkömürü Kurumu süratle üretimi artırabilecek durumdadır. TTK'nın işçi açıkları acilen giderilmeli ve kurumun norm kadro ile istikrarlı şekilde çalışması sağlanmalıdır.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş "4 Aralık tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaktadır. 4 Aralık tarihi, Roma İmparatorluğu döneminde babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve madenciliğin piri olarak kabul edilen Santa Barbara'ya adanmıştır. Madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara'nın aynı zamanda İzmit'te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasının da ayrı bir önemi vardır dedi.
Alabaş, 4 Aralık tarihinin önce Anadolu'da daha sonra Avrupa ve tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaya başlandığını vurgulayan Alabaş sözlerine şöyle devam etti:

DEMİRÇELİKLER KÖMÜR İÇİN KURULDU
Özellikle 1990 sonrası uygulanan yanlış politikalar nedeniyle kendi öz kaynaklarımızı yeterince değerlendiremiyoruz. Türkiye; doğalgaz ihtiyacının yüzde 97'sini, petrol ihtiyacının yüzde 87'sini ithalat yoluyla karşılamaktadır. Türkiye'de zengin taşkömürü rezervi bulunmasına rağmen ülkemizin ihtiyacının yaklaşık yüzde 85'i dışarıdan alınıyor.
Zonguldak taşkömürü, yüksek kalorisi nedeniyle çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, çay fabrikaları, ateş tuğla ve diğer sanayi alanlarında kullanılırken, koklaşabilir özelliği nedeniyle de demir-çelik sektöründe kullanılır. Önce Kardemir'in, sonra Erdemir'in Zonguldak bölgemize kurulmasının en önemli nedeni, koklaşabilir özellikteki taşkömürünün bu bölgede bulunmasıdır. Taşkömürü ülkemizin demir-çelik sektörü açısından tek güvencesidir. Türkiye'nin ihtiyacını uzun yıllar karşılayabilecek rezerv ise Zonguldak'ta mevcuttur.
 Özellikle 1990 sonrası izlenen yanlış ekonomik ve siyasi politikalar sonucu kurum üretim yapamaz duruma gelmiştir. Ülke ihtiyacı artarken, kömür üretimi azalmış ve ithalat artmıştır. Demir-çelik sanayisi enerji hammaddesi olarak dışa bağımlı hale gelmiştir.

TTK 5 MİLYON TON ÜRETMELİ
Biz, havzada taşkömürü üreterek ülkemiz ekonomisine kazandırma mücadelesinde 5 bin şehit veren, yerin yüzlerce metre altında canı pahasına emek harcayan madenciler olarak bu tablodan şikayetçiyiz.
Biz, ülkemizin yeniden üretim ekonomisine dönmesini istiyoruz. Biz, TTK'nın 5 milyon ton üretmesi için nelerin yapılması gerektiğini her fırsatta anlatıyoruz. Biz, daha sağlıklı, daha güvenli ve daha verimli üretim yapmak için çalışıyoruz.
Türkiye'nin Zonguldak'a ihtiyacı var. Çünkü Zonguldak'ta kömür var. Üstelik dün silah zoruyla maden ocaklarına sokulan bölge insanı, bugün gönüllü olarak çalışmaya hazır.
Dünyada ve ülkemizde kömür fiyatlarının hareketlendiği bu süreçte, hazırlıklarını da büyük oranda tamamlamış olan Türkiye Taşkömürü Kurumu süratle üretimi artırabilecek durumdadır.

İŞÇİ ALINMALI
TTK'nın işçi açıkları acilen giderilmeli ve kurumun norm kadro ile istikrarlı şekilde çalışması sağlanmalıdır.
Dünyada taşkömürü fiyatlarının 300 doları aştığının; Bu artış bu seviyede kalsa bile yılda 20-25 milyon ton taşkömürü tüketen ülkemizin dışarıya ödeyeceği paranın 3 milyar doları bulacağının ve dış ticaret açığı ile cari açığı tetikleyeceğinin; Bunun için ülkemizde sadece Zonguldak Havzası'nda bulunan taşkömürü üretiminin mutlaka artırılması gerektiğinin; 2005 yılından günümüze yeraltı hazırlıklarını sürdüren ve 5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olan TTK'nın 2 milyon tonun altında olan üretiminin kısa sürede artırılabileceğinin; işçi açıkları giderilerek üretimin artırılacağının TTK'nın zararının azaltılacağının, dışarıya gidecek dövizin azaltılacağının, Zonguldak'ta istihdam yaratılacağının ve ekonominin canlandırılacağının tüm kamuoyuna anlatılması herkesin görevidir. Bu düşüncelerle tüm madencilerimizin ve bölgemiz halkının Dünya Madenciler Günü'nü kutlarız.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

madenci :

sizler yönetici ve sendikacılar olarak ne zaman madenciye sahip cıktınızki bugunde çıkmış bide törenlere katılıyorsunuz yoksa özel sektörde çalışan madenciler madenci degilmi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.