'ERDEMİR'DE İŞTEN ATILMA YOK'

Tarih: 2012-11-27 00:00:00

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, saat 17.00'de düzenlediği basın toplantısında Erdemir Genel Müdür Vekili Fatih Tar'ın belediye ziyaretini ve gün boyu gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Toplantının geç yapılma nedeni

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, saat 17.00'de düzenlediği basın toplantısında Erdemir Genel Müdür Vekili Fatih Tar'ın belediye ziyaretini ve gün boyu gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Toplantının geç yapılma nedeninin Çarşamba günü Ankara'ya Perşembe günü ise Almanya'ya gidecek olmasından kaynaklandığını belirten Posbıyık, Erdemir ile ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını vurguladı. Posbıyık'ın yaptığı açıklamalar şu şekilde:

YANLIŞ ANLATTILAR

Erdemir'de bundan evvel çok büyük kavgalarımız oldu, doğrudur. 2 Her iki kanattan da yanlış olarak tanıtmaya başladılar onlarda bizim üzerimize geldiler, beni dövmeye kalktılar.

"HER TARAF ZARAR GÖRDÜ"

Gerginlikler bir hayli arttı, gerginliklerden her iki taraf zarar gördü Ereğli halkı da zarar görmüş olabilir. Fatih Tar, Erdemir Genel Müdürlüğüne başladığından sonra sık sık görüşüyorum. Ereğli ve Erdemir'in huzurlu bir şekilde büyüme yolunda olumsuzlukları ortadan kaldırmak şeklinde iyi noktalara yönlendirmek ve şekil vermek için gayret içerisindeyiz. Kolay kolay söylemediğim sözleri söyleyeyim ben kolay kolay inanmam çok samimi duygular içerisinde fevkalade iyi şeyler düşünüyoruz.  Biz bugün öğlen bir araya geldik daha sonra Göztepe kantininde görüştük 14.30'a kadar.

 

"BELEDİYE OLARAK HİÇBİR TALEBİMİZ YOK"

Uzun zamandır hazırladığım bir rapor vardı elimde. Ereğli Belediyesi'nden hiçbir talebimiz yok. İstediğimiz önemli 2 şey var dedik. Bunlardan birincisi Ereğli ile Erdemir arasında huzur yapılaşmasının sağlanması ve Ereğli'de bir sevgi, barış, dostluk ortamının yaratılması. İkinci konuyu ikiye ayırdık a dedik Ereğli'de yatırım yapılması noktasında büyük bir hazırlık içerisindeyiz.

 

TEK TEK KAĞIDA DÖKTÜK

Yatırım konularında neler yapabileceklerini tek tek kağıda döktük ikinci kısmın b kısmı da Erdemir'de çalışan işçiler huzursuz, huzursuz oldukları için de verimli çalışamıyorlar verimli çalışamadıkları için de Erdemir üretimde yapması gereken artışları yapamadığını biliyorum dedim. Bunun değişik etmenleri var hiç kimseyi suçlamak istemediğim için detaya girmiyorum.

 

RAPORDA ALAPLI'DA VAR

Bu raporun içerisinde Alaplı'da var, Alaplı'nın da sorunları var. Hem Alaplı'da hem Ereğli'deki bölgelerimizi fotoğrafladık. Mühendisler ile arazi çalışması yaptık, uygun arazilerin hepsini çıkardık. Hepsini de Fatih Tar ve ekibine teslim ettik. Öğlen burada teslim ettik yemekte çok uzun görüşme yaptık. İlk defa elimize ciddi bir rapor geldiğini söylediler. Her türlü yardımı yapacaklarını ve hemen harekete geçeceklerini söylediler. Kdz.Ereğli'de liman bakımından yollar bakımından fevkalade iyi yerlerin olduğunu kimse bilmiyor.

 

İŞTEN ATILMA YOK

Çok önemli konular konuştuk Ereğli hakkında basına bu kadar bilgi veriyorum. Erdemir'de huzursuzluğun kalkmasını istiyorum. Buradan Erdemir işçilerine çalışanlarına hitap etmek istiyorum. Artık yüzde 35 maaş indirimi, bin 500 kişi bin 200 kişi işten atılıyor gibi olgular geride kalmıştır onlar geçmişte kaldı. Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Belli bir yerlerle görüşüp belli şeyleri almasam belediye başkanıyım bu kadar rahat konuşamam. Nasıl belediyede emekli dolanlar emekliliğe ayrılıyorsa belediyede haciz işlemlerim var ayrılmak istiyorum diyorsa Erdemir'de de emekliliği gelenler ayrılmak isteyenler ayrılabilir. Haksız yere işten atılması gibi bir şey söz konusu olmayacak. Tekrar ifade ediyorum ben Erdemir'in yetkili bir amiri değilim, genel müdürü de değilim. Yaptığım görüşmelerde sorunları anlattım, mühendis ve formenlerin Erdemir'de dövüldüğünü belgeleri ile birlikte kendilerine açıkladık. Kesin net bilgilere ulaştığım için bu kadar rahatlıkla konuşuyorum. Ereğli'ye huzuru getireceğiz. Yakında bir görüşmemiz daha var, bu görüşmeler daha iyi olacak.

 

KİMSE UMUTSUZLUĞA KAPILMASIN

Ereğli halkına Erdemir çalışanlarına geleceğin iyiye doğru gideceğini hiç kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini, Ereğli ile Erdemir arasının bozulmayacağını her şeyin iletişim ile halledileceğini bir kez daha ifade ediyorum.

 

SENDİKA İLE GÖRÜŞMEM YOK

Erdemir Genel Müdürü, İdare Meclisi ile görüştüm, metal sendikası ile bir görüşmem yok. Erdemir'in sahibi ile Ereğli'nin sahibi konuştu, bunlar konuştuktan sonra gerisi detaydır.

 

ÖĞRETMEN EVİ

600 bin TL para verecektim esnaftan da malzeme toplayacaktım herkes korku içerisinde. Masa hazırladık yer hazırladık korkudan festivale gelemediler. Korkudan gelemene ben ne diyeyim, benim korkanlarla işim yok.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ünal Savaş :

"ERDEMİR'DE İŞTEN ATILMA YOK" Halil Posbıyık, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı BİR AN İÇİN EMPATİ YAPMA GEREĞİ GÖRDÜM VE KENDİMİ KDZ. EREĞLİ DIŞINDA YAŞAYAN, HALİL POSBIYIK'I VE ERDEMİR'İ BİLMEYEN BİRİSİ GİBİ, KENDİMİ ONUN YERİNE KOYDUM VE ŞÖYLE DÜŞÜNDÜM. SAYIN HALİL POSBIYIK'IN SÖYLEMLERİNE VE HABERİN BAŞLIĞINI GÖRDÜĞÜMDE, KESİN OLARAK ONU ERDEMİR'İN GENEL MÜDÜRÜ ZANNEDERDİM. SANKİ ERDEMİR'İN GENEL MÜDÜRÜ VE TEK YETKİLİ KİŞİSİ GİBİ KONUŞMUŞ. SANKİ SAYIN FATİH TAR'IN DİLİ YOK BUNLARI SÖYLEMEYE. ONUN BİLE "ERDEMİR'DE İŞTEN ATILMA YOK" GİBİ BEYANAT VERME LÜKSÜ VE YETKİSİ OLAMAZ. DÜNYANIN HER GÜN DEĞİŞEN İŞ DİNAMİKLERİNE GÖRE HAREKET ETMEK ZORUNDADIR VE BUNA MECBURDUR. ŞİRKETİN FİNANSAL VERİLERİNİN DURUMUNA GÖRE GEREĞİ NE İSE YAPILACAKTIR. BUNUN AKSİNİ KİM SÖYLERSE YALAN SÖYLER. HALİL BEY, YETER ARTIK. ERDEMİR İŞÇİSİ ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYI BIRAK, HAYALİ SEÇİM VAATLERİNE ODAKLAN. SEÇİMLERE NE KALDI ŞURADA....!!!! Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, 2005, Kalite gönüllüsü

Ereğlili Ahmet :

Kim birlik beraberlik istiyor bazıları birlik beraberlik istemiyor niye işi biz götürelim biz önde olalım bizim dediğimiz olsun bizden başka kimse ulaşamasın buzamana kadar böyle olmadı mı Halil başkan la arasını oğuz beyle arsını onun için açmadılarmı bizim dediğimiz olsun herkes bizden yardım istesin ama artı şapka düştü kel göründü şu ANDaki olumsuz yazılarda bu hazımsızlık mahalesef kıskançlıklar bunların eserii bazıları hiçte hadleri olmamasına rağmen bay başkan diye hitap etmeleri yok etrafındakiler başkanı sevmiyorlarmış başkanı Ereğli halkı Halil beyi seviyor kimse huzursuzlu çıkarmaya kalkmasın sevgiler

nejdet yılmaz yakupoğlu :

Bu tartışılan konuların, muhatabı erdemirde yetkili sendika olan t.metal ve onun yöneticileridir.doyurucu bir açıklama yok sendikadan.sendikalar, işyeri sorunlarını, iş güvenliği gibi hayati konuları kenarda durarak, alakasız insanların bu sorun üzerinden diğer sorunlarını çözmelerine izin veremez "yemek yememek eylem falan değil" belediye başkanını gündeme taşıdığı işden çıkartılma olaya doğru ise, o zaman sendikada susuyorsa doğrudur. bu konuda sendikanın tepkisi ne olacak belli değil. iş verende,aslı yoktur biz belediye başkanıyla böyle bir konu görüşmedik derse birşey söylenemez. ancak, işveren evet biz bu konuyu belediye başkanı ile müzakere ettik diyorsa, sendikada "titrer kendine" gelirse yapılacak iş" yemek yememek değil,sendikanın öncülüğünde işciler üretimden gelen güçlerini kullanarak,işten çıkartmaları önlemeyi protokala bağlamaları gerek.

Aydın :

genel müdür fatih tar ile başkanın arası iyi olunca saldırılar başladı hani birlik beraberlik isteniyordu ne oldu şmdi bu kadar kavgacı yorumlar ama Başkan Posbıyık bir raunt daha kazANDı hemde başkaları gibi korkakça yumruk atmadan Ereğli için güzel gelişmeler yaşanıyor sen aldırma başkan halk yanında.

İşçi :

Valla kimi sevip kimi sevilmrdiğini zaman gösterecek emin ol senin etrafındaki insanlar seni sevmiyor o anlaşılıyor biz Ereğli'ler Halil başkanımızıseviyoruz bunu herkes bilsin ceza işi size mi soracak ne zaman ceza kesip kesmeyeceğini herkes yerini makamını bilecek neymiş bay başkan nedemek sevmeyebilirsiniz en doğal hakınız ama bir belediye başkanına o şekilde hitap edilmez seçimde oyunuzu vermezsiniz olur biter sizler Ereğli'yi geriyorsunuz olmuyor o günler geride kaldı güzel günler Ereğli'yi bekliyor Fatih beye teşekkür ediyoruz ereğlideki kavgaya son noktayı koyduğu için

Erdemiri :

Ne o Halil başkana karşı bir hazımsızlık bir kıskançlıklar aldı gidiyor ne ağa babanız gidi de rahatınız kaçtı herhalde ne yani başkan çıkış olmayacak diyor sevinmiyorsunuz beyler ne oldu birileri huzursuz oldu yine huzursuzluklar çıkarmaya çalışıyorlar artık sizin döneminiz bitti unutun bu işi Fatih bey size Ereğli'ler adına teşekkür ediyoruz Ereğli'de kavgayı bitirdiğiniz için barışa huzura hoşğörüden tarafa taraf olduğunuz için saygılar

işçi :

Sayın başkan doğru yoldasın... erdemirde çalışma yaşamında son 5 yılı gören yaşayan gerçekten alnının teriyle çalışan herkes kimin doğru kimin yanlış olduğunu biliyo işçi sınıfının örgütünün nasıl zikzaklı bir yönetim sergilediğini ortada beyler bilmeyenler öğrensin belediye başkanı siyasetçidir elbetteki bölgesinin ekonomik sosyal refahı belediye başkanını doğrudan ilgilendirir belediye başkanı elbetteki bölgemize yatırımcıları davet edebilir onlarla iştişare kurabilir bana göre başkanın asli görevlerinden biride budur.Belediye başkanı seçilmiştir atanmışalr gibi hareket etmesini kimse bekleyemez ayrıca erdemrile belediyenin arasındaki hukuk kişilere bağlı olamaz yasalara bağlıdır elbette her iki kurum yasalar çerçevesinde karşılıklı iyi niyetten kopmadan iyi ilşkiler içerisinde olmalıdır doğrusuda budur başkanım seni zielmeye devam ediyoruz geri vite yok hep ileri

Yurtsever Gençlik :

İKİ TARAFTA ZARAR GÖRMÜŞ SEN NE ZARAR GÖRDÜN BAY BAŞKAN OLAN ERDEMİRE BİNLERCE İŞÇİNİN ÇALIŞTIĞI KURUMA OLDU 3 DÖNEMDİR BELEDİYE BAŞKANISIN O ZAMAN KESMEDİĞİN CEZALARI NEDENSE ! 4.DÖNEM PEŞPEŞE KESTİN ADAMA SORARLAR 3 DÖNEM UYUDUNMU BAŞKANLIK GÖREVİNİ YAPMADINMI DİYE ZAMANI GELİNCE SORULUR İNŞALLAH BUNLAR EMİN OL EN YAKININDAKİ ADAMLAR BİLE SENİ SEVMİYO ETRAFINDAKİ ADAMLAR HEP MENFAAT PEŞİNDE AMA BU İNSANLARI BÖLE YAPANDA SENİN SİYASETİN SOKAKTAKİ İNSAN NE DİYO BİLİYOMUSUN POSBIYIĞIN DOSTU OLMAZ KULLANACAĞI ADAM OLUR DİYOLAR BİLMEM ANLADINMI

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.