'EREĞLİ BU GÜNLERİNİ BİLE ARAYACAK'

Tarih: 2013-02-01 00:00:00

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Madeni İşler Esnaf ve  Sanatkarları Odası'nı ziyaret etti. Yaklaşık bir buçuk saat süren ziyarette Belediye Başkanı Posbıyık, kentte faaliyet gösteren esnafın sorun ve sıkıntıları hakkında bilgiler aldı, d

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Madeni İşler Esnaf ve  Sanatkarları Odası'nı ziyaret etti. Yaklaşık bir buçuk saat süren ziyarette Belediye Başkanı Posbıyık, kentte faaliyet gösteren esnafın sorun ve sıkıntıları hakkında bilgiler aldı, düşüncelerini paylaştı.

Gerçekleştirilen ziyarette Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ı Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Atilla Akar ve bazı yönetim kurulu üyeleri konuk ederken, Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a Belediye Meclis Üyesi Cumhur Nalcı da eşlik etti.

YANLIŞ POLİTİKALAR UYGULANDI

Oda yöneticileri tarafından toplantı salonda misafir edilen Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a genel olarak kentte faaliyet gösteren esnafların sorun ve sıkıntıları hakkında bilgiler verildi. Oda Başkanı Atilla Akar ve yöneticilerin anlattıklarını dinleyen ve tespitlerini paylaşan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, özellikle son yıllarda Zonguldak genelinde uygulanan yanlış ekonomik politikalar sebebiyle Karadeniz Ereğli'nin de kötüye gittiğini ve eski gücünü yitirmeye başladığını iddia etti.

'KİMSENİN TEPKİ GÖSTERECEĞİ YOK'

Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarları Odası'na gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, son yıllarda yaşanan birçok soruna rağmen kent genelinde kendisinden başka kimsenin gereken tepkiyi ortaya koymadığına vurgu yapan ve bu tepkileri sonrasında da bedel ödemek zorunda kaldığını belirten Başkan Posbıyık, 'Ben de yaşatılanlar karşısında sesimi çıkarmasam kimsenin tepki göstereceği yok. Bir de bu yetmezmiş gibi bu mücadeleleri verdiğim için bana 'kavgacı' diyorlar. Varsın desinler. Bundan rahatsızlık duymuyorum. Ama gerektiğinde herkesin, bu memlekette sivil toplum örgütlerini yöneten her yöneticinin Karadeniz Ereğli için aynı kavgayı vermesi gerekir' dedi.

'AMAÇ TEK TİP İNSAN YARATMAK'

Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın ortaya koyduğu bu tespit üzerine yorumlarda bulunan bazı oda yöneticileri ise Türkiye genelinde merkezi otoritenin uygulamaları karşısında haklı tepkilerini ortaya koymak isteyen sivil toplum örgütlerinin çeşitli baskılarla karşı karşıya bırakıldığına işaret ettiler. Oda yöneticileri; 'Mevcut iktidar, özellikle de meslek odalarının çok sesli olmasından dolayı rahatsızlık duyuyor ve hemen her kentte tek bir meslek odası kalması yönündeki düşüncelerini hayata geçirmeye çalışıyor. Bu düşüncenin temel amacı tek tip insan yaratmak. Bu düşünceye göre herkes tek elbise içinde olmalı' ifadelerini kullandılar.

TEMSİLCİLER KURULU VURGUSU

Oda yöneticilerinin bu tespitleriyle ilgili yorumlarda bulunan Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise konuşmasında şu görüşleri sundu: Yaşanan sorun ve içinde bulunulan sıkıntılar ne olursa olsun, bu sorun ve sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için yapılması gereken tek bir şey var; o da 1990'lı yıllarda olduğu gibi siyasi düşünceleri ve ideolojik saplantıları bir kenara bırakarak ortak hareket etmek. Temsilciler Kurulu benzeri bir oluşumla Ankara yollarına düşmeli ve o bakanlık senin bu bakanlık benim, demeden sorunlarımızı Ankara'ya kadar taşımalıyız. Bunu yapabilmemiz için de bize bir önder lazım. Bir milletvekilinin ortaya çıkıp bu liderliği üstlenmesi lazım. Bu iş sadece Belediye Başkanı olarak benim ortaya çıkıp haykırmamla olmaz. Bunu yapmadığımız takdirde Karadeniz Ereğli daha da kötüye gidecek. Benim en büyük endişem budur.

'ÜLKEDE TERSANELER HARIL HARIL ÇALIŞIYOR'

Tüm ülkede tersaneler harıl harıl çalışıyorken, bizim tersanelerimiz kapalı. Binlerce gencimiz işsiz kaldı, birçok gencimiz da başka kentlerdeki tersanelerde çalışmak üzere Karadeniz Ereğli'den göç ettiler. Yılların esnafları bir daha açmamak üzere kepenklerini kapattılar. Bu gerçekleri bizden başka haykıran var mı? Bu gerçekleri milletvekillerimiz bilmiyor mu? Elbette biliyorlar. Ancak ortaya çıkıp da bu gerçekleri bizim gibi haykırmıyorlar. Ben geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğim bir ziyarette özellikle tersanelerimizde yaşanan sıkıntıları Bakan Yardımcısı Sayın Yahya Baş'a anlattığım zaman, Sayın Baş'ın tersanelerimizle ilgili net bilgilere sahip olmadığını gördüm. İktidarın ilçemizdeki yöneticilerinin tersanelerimizde yaşanan sıkıntıların birini bile Ankara'ya taşımadığını gördüm. Buna rağmen boynuna bir kravat takan herkes ortaya çıkıp boş boş konuşuyor. Bunların yaptıkları tek şey bilgi kirliliği yaratmak.

SIKINTININ BAŞ NEDENİ TERSANELER


Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarları Odası yönetimine gerçekleştirdiği ziyarette Ereğli ekonomisi üzerine yorumlarda bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kent ekonomisinin bu kadar sıkıntı yaşamasının temel sebeplerinden birinin tersanelerin kapanması olduğu gerçeğine vurgu yaptı. Başkan Posbıyık konuşmasında; … Erdemir'de işçi ücretlerinin aşağılara çekilmesi ya da çalışan sayısının azaltılması da belki bir etken olarak kabul edilebilir ama yaşanan sıkıntıların asıl sebebi tersanelerin kapanmasıdır. Zira asgari ücret bile alsalar tüm tersane çalışanları kazandıkları her kuruşu bu kent içinde harcıyorlardı ve dolayısıyla da para sirkülasyonu Karadeniz Ereğli'de oluyordu. Bu para sirkülasyonu bir anda ortadan kalkınca ister istemez esnaf da zora girdi' dedi. 

EREĞLİ BUGÜNLERİNİ BİLE ARAYACAK

Başkan Posbıyık konuşmasında ayrıca, ekonomik durum böyle devam ettiği takdirde Karadeniz Ereğli'yi daha da kötü günlerin bekleyeceğine işaret ederek; 'Korkarım ki Karadeniz Ereğli bugünleri bile arayacak duruma gelecek' yorumunda bulundu. Ekonominin bu denli kötü olmasına rağmen, başta meslek odaları olmak üzere hiçbir sivil toplum kuruluşunun çözüm üretme noktasında gayret göstermediğini kaydeden Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ekonomik alanda girişimlerde bulunmak bir belediye başkanı olarak temel görevlerinden biri olmamasına rağmen, kentin geleceğine ışık tutmak amacıyla ekonomi uzmanlarına yatırım alanlarıyla ilgili raporlar hazırlattığını hatırlattı. Bu raporları başta Erdemir yöneticileri olmak üzere, ülke genelinde yatırım yapmaya hazırlanan birçok holding ve şirket yöneticisi ile de paylaştığını belirten Belediye Başkanı Halil Posbıyık, özellikle demir-çelik yan sanayi başta olmak üzere çeşitli sanayi kollarında yatırımları bölgeye çekmek suretiyle Karadeniz Ereğli'nin önünü açmaya çalıştıklarını söyledi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Yalı Sakini :

adamın biri çıkmış diyoki tersaneleri halil posbıyıkmı kapattı kardeşim tersanelerin açılmasına kim ön ayak oldu akp iktidarı akp iktidarı açılmasına vesile olan bişeyi niye kapatsın ya dünyadan haberiniz yok kulaktan doyma bilgilerle başkanınız posbıyığın ağzından konuşuyorsunuz bu sadece ereğliye mahsus bi durum değil tüm Türkiye tersanelerinde daralma var gidin tuzlaya gidin gebzeye her taraf aynı sadece burası değil bölgede 40 yıldır chp var 20 yıldır posbıyık yönetimi var ruhi cöbekoğlu dönemine bişey demiyorum bu ilçenin alt yapısının yapılması ruhi cöbekoğlu sayesindedir ama halil posbıyık ve yönetimi sahil süs havuzu hava ölçüm cihazı festivallere inanın şuana kadar bi 200 300 trilyon para harcamıştır bu parayla kaç tane fabrika kaç tane aş evi kaç tane kadın sığınma evi açılırdı siz hesaplayın artık..en önemlisi iktidarla kavgalı bir belediye başkanı hizmet gelmiyor ilçeye diyede sızlanmasın daha festivalde toplanan paranın ne kadar olduğu belli değil nerde bu paralar ?

sade vatandaş :

Lütfen yeter artık kimsenin tahammülü kalmadı.Herkes havanda su dövüyor.Ereğlide 5 yıl önce 70 tilyon para dönüyordu buna devlet ve özel dahildir.Bu paranın yüzde 30 bankalar tarafından emiliyor geri kalan yaklaşık50trilyon sıcak para olarak piyasada dolaşıyordu.Şimdi çok ilginç ama50 trilyon para dönüyor bunun yüzde 70 inibankalar emiyor geri kalan 15 trilyon sıcak para olarak dolaşıyor.Bu dengeleri ne esnaf ne memur nede emekli bozdu.Bu dengeleri bozan üç dönemlik iktidar ve malesef üzülerekte olsa sayın belediye başkanımız olmuştur.Ben esnafım mesleğime tam 30 yılımı verdim.Bu güne kadar çok kriz gördüm ama böyle krizde görmedim.Şimdi iktidar ve muhalefete soruyorum sizler kömür dağıtırken yalandan kurslarla para dağıtırken benim vergilerimle dagıtıyorsunuz.Çok iyi niyetliyseniz bir ay lütfen maaşlarınızı dağıtında bizde sizleri ayakta alkışlayalım.Ereğlide inanın görevini ne esnaf odaları ne siyasiler nede sivil toplum örgütleri yerine getiriyor.Eregli artık komada fişi çekin.

asd :

yok öyle yok be bu ne biçim hizmet diyoruz ama OYLAR GENE POSBIYIĞA VERİYORUZ DİMİ aslında biz herşeyi hak ediyoruz festivalsiz ereğli mi olur eee nasıl duyurcak başka posbıyık ereğliyi dimi artık ereğliyi mi kendisinimi bunu düşenmek lazım

Ereğlili :

Hakça adalet bey Halil Posbıyık doğru aidat değilmi o size göre doğru değil biz Ereğlilere göre pek öyle değil sayın adalet Ereğli ekonomisi havuz yapmaya süz yapmaya geriyi gidiyor neden iktidar partisinin milletvekillerine bir şey söylemiyorsunuz Ereğli'ye yatırımcı getirmiyorlar tersaneleri Halil posbıyıkmı kapattı arkadaşlar biz Ereğliler neyin doğru neyin yanlış olduğunu görüyoruz kimin doğru olduğunu görüyoruz Allah şükür aklımız fikrimiz yerinde kimin doğru aday olduğunu görüyoruz şükür iyiki Halil Posbıyık var

Esnaf :

Sayın vatandaş siz Ereğli'de sahilde gelmiyorsunuz herhalde ereğlideki kaptanı ilçede yada ilde var Halil Posbıyıkın partisi iktidardamı ki Ereğli'ye yatırım getirsin beyler isaf Ereğli'ler bunu yemez iktidar partisi yatırımları getirir belediye alt yapısını hazırlar birde bu beyler gülüç beldesine gitsinler orada Akpartili belediye var ondört yıldır belediye başkanı Aydın bey var bakın belediye namına ne bir sahili nede çoçuk parkları yok insanların gelecekleri çay içeçekleri misafirlerini getirebilecekleri bir yeşillikleri yok Aydın bey kendisi bile o güzelim sahili bırakıp belediye başkanlığı yapdığı Gülüçe taşınmadı selamlar

pazar esnafı :

sn.başkan pazaryerinin imar durumunu değiştirerek pazar esnafını mağdur etmeye çalışmanız ereğlinin ekonomisinimicanlandıracak. pazar esnafı islas ederse sizden sebep bunu bilesiniz. siz insanları düşünmüyoesunuz. sizin festivalden, sahilden başka , gezmek, eğlenmek, şarkı söylemekten ve kavga etmekten başka yaptığınız birşey var mı? birde ahkma kesiyorsunuz siz önümüzdeki seçimlerde allah aşkına gidin ereğli kurtlusun artık yaşlandınz ne dediğinizi bilmiyorsunuz esnafı mağdu eden siz sanayicilerle kavga eden festival için mecburi para alan siz yeter artık basına demeç falan vermeyin. ereğli artık uyandı sizin maskeniz düştü kin , öfke ve nefret var maskenizin altında. bırakın artık bu lugatları

Hakça Adalet :

başkan halkı korkutarak tekrar seçimleri kazanacağını sanıyorsan yanılıyorsun 2009 seçimlerinde halkı yok genç kızlar sahilde gezemiyor aileller bozhaneye giremiyo mafya ereğli bastı diyerek kANDırdın ve halkı kendine yönlendirdin ama genç kızlar sahildede gezdi aileler bozhaneyede girdi dediklerinin hiçbiri olmadı burası muz cumhuriyeti değil halkı artık kANDırıp oy alamayacaksın ekonomi kötüye falan gitmeyecek bu ekonomi eğer sen bi 5 sene daha başkan olursan dahada kötüye gidecek sayın ereğli halkı ereğliye yatırım gelmesini istiyorsanız doğru adaylara oy verin posbıyığa değil...20 yıldır sahile trilyonlar harcANDı, 600 milyara süs havuzu, 700 milyara hava kirlilik ölçüm cihazı gibi martavallara bu halkın parası yok yere harcANDı yazıktır günahtır...

AYDIN :

ayıptır arkadaşlar olumlu bir olaya destek olun ama siz Ereğli'ye düşman gibi yorumlar yazıyorsunuz bırakın hırsları şimdi kavga değil birlik zamanı..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.