'EREĞLİ İÇİN İYİ GÜNLER OLACAK'

Tarih: 2010-02-17 00:00:00

HASTANE YERİ: Gelinen son noktada Kaymakamlık, Ereğli Belediyesi, Ticaret Odaları, sivil toplum kuruluşları Osmantepe üzerinde bir iş birliği bir fikir birliği oluşmuş, bende mutlu oldum. Kendilerinden farklı düşünmüyoruz. Bu 1-2 yıllık değil, biz 5 yılda

HASTANE YERİ: Gelinen son noktada Kaymakamlık, Ereğli Belediyesi, Ticaret Odaları, sivil toplum kuruluşları Osmantepe üzerinde bir iş birliği bir fikir birliği oluşmuş, bende mutlu oldum. Kendilerinden farklı düşünmüyoruz. Bu 1-2 yıllık değil, biz 5 yıldan bu yana bunun sözünü üretiyoruz ama somut olarak hiçbir zaman fiiliyata dönüştüremiyoruz. Bu ayın sonuna kadar bir karar verilecek. Arkadaşların hepsini önümüzde ki hafta Ankara'ya bekliyorum. Buyursunlar gelsinler Bakanlıkta da konuşalım.

 

BATAN GEMİNİN MALLARI: DDY arazileri hazineye devredildi. Şimdi orası hazineye devredilince batan geminin malı gibi herkes saldırıyor. Herkes rahat olsun, rahat otursun. İşte orada Ereğli'ye bir arsa üretilmiştir. Bunu kamu binaları başta olmak üzere eğitimde, üniversite kampüsün de en sağlıklı bir şekilde Ereğli'yi yönetenlerle birlikte neticelendirmek istiyoruz. Yani Osmantepe'de ki hastanenin olması, Ereğli'nin önünün açılması noktasında bizim için güzel bir gelişme. Ancak Devrek yolunun dışında yan yollar arzu edildiği gibi yapılmamış, planlanmamış. Ereğli'yi 40 yıldan bu yana yöneten CHP zihniyeti tarafından bunun yapılaması gerekiyordu. Herkese tavsiyem şudur, az konuşalım çok iş yapalım.

 

EREĞLİ?Yİ YÖNETENLERE SESLENDİ: Artık bahara yaklaştığımız bugünlerden sonra Mart, Nisan aylarından sonra Ereğli Belediyesi ile tekrar bir araya geleceğiz. Ereğli'nin çevre yoluyla ilgili sorunları masaya yatıracağız. Ereğli'yi yönetenlere sesleniyorum, Ereğli çevre yolunun ben programa koyduruyorum, haritası bitiyor.

 

BAŞKALARININ ÖNCELİĞİ ADAY OLMAK: Ereğli'nin 200 bin nüfuslu bir Ereğli noktasında revizyonunu düşünürken, bizim ürettiğimiz sadece DDY arsası değil. Gördüğüm kadarıyla ilçe başkanları kendi aralarında bir şeyler söylüyor, onun arkasından başka başka söylemler gelişiyor. Biz bu saatten sonra şu aday olmuş bu aday olmuş derdinde değiliz. Bu dönemde Ereğli'ye birlikte ne yaparız onun derdindeyim, onun sevdasındayım. Önce iş hizmet sonuç, başkalarının önceliği aday olmak. Öyle bir derdim yok biz ona doyduk.

 

EREĞLİ DÜŞÜNCESİ ALAPLI?YA AKTARILDI: Alaplı'da 10 bin ile 30 bin arasında liman düşünülüyor. Bu liman hiçbir zaman başka limanların alternatifi değildir. Orada bir çalışma yapılmış ve bir şirket kurulmuş. Ereğli'de düşünülen düşünce Alaplı'ya aktarılmış. Ereğli'nin alanı belli, tersaneler, plaj oralarda sorun olmaması için Alaplı'ya aktarıldı. Akçakoca-Alaplı arasında bir yer düşünülüyor. Birileri 'şehre çok yakın olmasın' birileri 'çok uzak olmasın' bir tartışma var.

 

 

AKP Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Ereğli'ye yıllardır konuşulan yer konusunda yaşanan problemler nedeniyle faaliyete sokulamayan yeni 400 yataklı hastane yeri,  toplu konutlar, tek yön uygulaması, kapalı spor salonu ve Alaplı'ya yapılması planlanan ve tartışmalara neden olan liman projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

YEREL YÖNETİCİLER

OSMANTEPE DEDİ

Hastane yeri konusunda kaymakamlık, belediye, TSO sivil toplum örgütlerinin Osmantepe fikrinde birleşmesinden mutlu olduğunu belirten Erdoğan, bu ay sonuna kadar yer konusunda neticeye varacaklarını söyledi. 2010 yılında da temelin atılmaması durumunda Ereğli'nin hastaneyi hayal bile edemeyeceğini belirten Fazlı Erdoğan, ?Biz hastaneler konusunda Türkiye'nin birçok yerinde güzel işler yaptık. Ama gerek Zonguldak'ta gerek Ereğli'de ve Devrek'te yapılması gereken son gelişmeye göre az zamanımız kaldı. Devrek arsa konusunu çözdü. Yakında da projeleri bittikten sonra orada her şey yolunda gidiyor. Artık bir sorun kalmadı. Sayın Bakanımızın son buraya geldiğinde Zonguldak'ta yapmış olduğu sağlıkta dönüşlüm projesinin kapsamında görüşmeler neticesinde Zonguldak'ta iki aylık bir süre verdi. Arsa temini konusunda Sayın Valimiz ile bunu paylaştı. Ankara'ya kadarda beraber gittik. Bu konuda gerekenleri paylaştık ve gerekenler konusunda bürokratlarına talimatları verdiler.

 

EREĞLİ?DE 3 NOKTA VAR

Ankara'ya gittiğimizin hemen ertesi dününde müsteşar ve yatırımla ilgili olan arkadaşlar ve genel müdürü Ereğli'ye geldi. Ereğli'de 3 ayrı nokta var. Mevcut hastanenin yeri küçük geldiği için 5 yıldan beridir konuşuyoruz. Ancak büyütemiyoruz. Orada da yapılanmaya gittiğimiz zaman oradaki sağlık ve tedavi hizmetlerinin sıkıntıya gireceği düşünülüyor. O nedenle de sıfır bir hastane yapılmalı. O hastane bittikten sonra da oraya taşınmalı.  Mevcut hastanenin durumu da o şekilde çözülmeli. İkinci yer ise Devlet Demir Yollarına ait olan yerdi. Biz açıkçası bu yeri kamu binalarını yaptırmak adına tahsis ettirdik. Orada eğitim için, sağlık için, spor alanı için, adliye sarayı için tabii ki başka başka düşüncelerimiz var. O çalışmalar devam ediyor.

 

ÖZEL İLİŞKİYE

ÖNCÜ OLUNMADI!

Bizim için 5 yıldan beridir o sözü çok edilen ama bir türlü olumlu rapor alamadığımız Osmantepe mevkii var. Buraya 4 tane heyet geldi. Ama yerel yöneticiler oraya gidip gelmenin gerçekten zor olduğunu herkes biliyor ama bu gelen heyetle de olumlu bir rapor alınması noktasında da özel bir ilişkiye özel bir yakınlığa özel bir desteğe hiçbir zaman da öncü olunmadı. Sağlık İl Müdürümüz olsun, Başhekimimiz olsun zaman zaman belli çalışmalarımız oldu ancak, buraya iki defada ben çıktım. Fakat çıkması gerçekten zor. Gelen heyet bazen orada kaldı. Başka bir araç ile çıkartmak zorunda kaldık. Ama geldiğimiz son noktada da Ticaret Odaları, kaymakamlık, sivil toplum kuruluşları Ereğli Belediyesi bu konuda Osmantepe üzerinde bir iş birliği bir fikir birliği oluşmuş ve bende bundan mutlu oldum. Kendilerinden farklı düşünmüyoruz. Ama bu bir yıllık 2 yıllık değil, biz 5 yıldan bu yana biz bunun sözünü üretiyoruz ama somut olarak hiçbir zaman fiiliyata dönüştüremiyoruz. Artık bu ayın sonuna kadar bir karar verilecek.

 

ANKARA?YA BEKLİYORUM

Ben bu arkadaşların hepsini önümüzde ki hafta Ankara'ya bekliyorum. Buyursunlar gelsinler Bakanlıkta da konuşalım. Ama Bakanlık buna ben iki üç ay içinde temel atacağım dediği zaman Ereğli Belediye Meclisinin alması gereken bir karar var. İşte bu yolun, hastanenin güzergahında yeni yolun geçmesi konusunda karar alması gerekiyor. O yolun bir an evvel başlaması lazım. Biz de ona göre yoğunlaşacağız. Durumu polemik konusu yapmak istemeyiz. Ama bunları yapamazsak, açıkçası bu son treni de kaçırırsak, yani 2010 yılında da temeli atamazsak Ereğli hastaneyi hayal bile edemez.

 

ÜZERİNE DÜŞEN YAPILMALI

Ben Ereğli'nin önünü tıkamak gibi, hastane konusunda bir takım ifadeler var. Bunlardan biraz üzüldüm. Bizim Ereğli'ye ihanet etmek gibi asla bir düşüncemiz olamaz. Samimiyiz, iyi niyetliyiz ve Hastaneyi yapmak istiyoruz. Ama hem yerel yöneticilerin, hem kamunun hem de Ticaret ve Sanayi Odasının bu konuda ki açık ve iyi niyetlerine katılıyorum. Ama olmazsa olmaz burası olması lazım dedikleri zaman da herkesin üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz? dedi.

 

ŞIRNAK VE YÜKSEKOVA ÖRNEĞİ

Milletvekili Fazlı Erdoğan, Şırnak ve Yüksekova'da hastanelerin yapılıp bitirildiğini hatırlatarak, trenin kaçacağını ifade etti. Erdoğan, ?Yapacak o kadar hastane var ki, Şırnak'ta Yüksekova'da yapmış bitmiş, Ereğli'de halen daha bizler arsa konusunun tartışmasını yapıyoruz. Alaplı'da halen daha bizler liman konusunun tartışmasını yapıyoruz. Biz tartışırken, tren kaçıyor. Onun için bizim tartışmalarımıza son noktayı yine bakanlık koyacak. Bakanlıkta önümüzdeki günlerde bunun kararını verecek. Etüt çalışmaları zemin incelemeleri hakkında gereken çalışmaları önümüzdeki günlerde yapacaklar. Bunun sonuçları da belli olacak. Ama bizler yerel bazda üzerimize düşeni yapacağız.

 

ERDOĞAN KLASİĞİ!..

Bakanlıkta bunun gereğini yapacak. 'Efendim bunun kaynağı var mı? Yok mu? Bir gazetede hiç planlamadan temeli atılmadan bütçesi yapılmadan bunun kaynağı bütçeden ayrılmaz ki. Böyle şeyler hayaldir' diyenler var. Ben kendilerine buradan sesleniyorum. 'Evet Devlet Demir Yolları da birilerine gitmişti. İstasyon yapmıştı. Orada birilerine satılmıştı' diye manşet attılar. Ama herkes mahcup oldu. Şu anda hazineye devredildi. Şimdi hazineye devredilince batan geminin malı gibi herkes oraya saldırıyor. Herkes rahat olsun, rahat otursun. İşte orada Ereğli'ye bir arsa üretilmiştir. Bunu kamu binaları başta olmak üzere eğitimde, üniversite kampusun de en sağlıklı bir şekilde Ereğli'yi yönetenlerle birlikte neticelendirmek istiyoruz. Yani Osmantepe'de ki hastanenin olması, Ereğli'nin önünün açılması noktasında elbette ki bu bizim için çok güzel bir gelişme. Ancak Devrek yolunun dışında yan yollar arzu edildiği gibi yapılmamış, planlanmamış. Ereğli'yi 40 yıldan bu yana yöneten CHP zihniyeti tarafından bunun yapılaması gerekiyordu. Herkese tavsiyem şudur. Az konuşalım çok iş yapalım. Buna hazır olanların hepsini araziden açıkça ilgili zemine taşımak istiyoruz. Ben siyasetin artık lafından bıktım. Somut olarak açıkçası hizmete endeksli konuşmak istiyorum. Benim önümü açsınlar, ben bunların hepsini bu sene temelini atar bir noktaya getiririz? diye konuştu.

 

EREĞLİ?NİN BÜYÜMESİNİ İSTİYORUZ

Milletvekili Fazlı Erdoğan, Korubaşı'ndaki Toplu konutlar, kapalı spor salonu, Anadolu Lisesi ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunarak, ?Ereğli'nin açılmasını büyümesini istiyoruz. Yeni bir revizyon programı var, oradaki toplu konutta su pasını belediyeye veriyor. Çevre vergisini belediyeye verecek ve geçmişte de o belediye oraya bir imza atmış. Genişlemesini istiyoruz ya Ereğli'nin orası bir genişlesin yolları açılsın onun çevresinde toplu konut için özel hazine arazileri var. 45 metrekarelik yeni bu konuda da yerel yöneticiler üzerine düşeni yapmalı. Ben bunun yapılacağına inanıyorum. Kepez'in arkada yerlerinden bahsettiğimiz zaman. Orada da temel sorunlar var. Orada 585 tane toplu konut yapılmış. Bundan sonra oraya belki 600-700 toplu konut yapılacak. Arazinin fiyatı bellidir, belediyenin talepleri var, toplu konut idaresinin talepleri var oraya sosyal donatı merkezleri yapılacak. Bunlarda önümüzdeki günlerde netleşecek. Eksper değerlendirmeleri gelmiştir, yeniden değerlendirme yapılmıştır. Belediye yetkilileriyle görüşüyoruz, olumlu yanıtlar almak için uğraşıyoruz. Sezon kış sezonuydu, yağmurlu ve karlı bir dönemden geçiyoruz.

 

BELEDİYE İLE BİRARAYA GELECEĞİZ

Artık bahara yaklaştığımız bugünlerden sonra Mart, Nisan aylarından sonra Ereğli Belediyesi ile tekrar bir araya geleceğiz. Ereğli'nin çevre yoluyla ilgili sorunları masaya yatıracağız. Ereğli'yi yönetenlere sesleniyorum, Ereğli çevre yolunun ben programa koyduruyorum, haritası bitiyor bunu Zonguldak yoluna Alaplı girişinden Organize Sanayi yolundan oraya bağlıyoruz. 17 kilometre yol. Bunun devamında istasyona indirmenin projesini yapalım. Ereğli Belediyesi'nin bu konuda düşünceleri vardı bunları getirsin. İlgililerle bunları tartışalım. Ereğli'nin şehir merkezindeki yoğunluğunu çevre yollarıyla arazi şartlarını da genişletiriz. Şehri biraz açmış oluruz.

 

BİZ ONA DOYDUK

Ereğli'nin 200 bin nüfuslu bir Ereğli noktasında revizyonunu düşünürken, bizim ürettiğimiz sadece DDY arsası değil. Gördüğüm kadarıyla ilçe başkanları kendi aralarında bir şeyler söylüyor, onun arkasından başka başka söylemler gelişiyor. Biz bu saatten sonra şu aday olmuş bu aday olmuş derdinde değiliz. Bu dönemde Ereğli'ye birlikte ne yaparız onun derdindeyim, onun sevdasındayım. Önce iş hizmet sonuç, başkalarının önceliği aday olmak. Öyle bir derdim yok biz ona doyduk. Şuanda hizmet yapma noktasındayız. Ereğli Belediyesi ile bu işleri kavgalı yürütmenin zor olduğunu biliyorum. Kavga etmiyoruz ama kavga etmezken de gerçekleri de birlikte çabuklaştırmamız lazım. Kimsenin ipe un serme şansı yok. Herkes üzerine düşeni dört dörtlük yapacak yaparken de şeffaf olacağız? dedi.

 

ERDOĞAN?DAN PARTİSİNE ÖVGÜ

AK Parti'ye birinin bir şey söylediğinde karşısında duracağını belirten Fazlı Erdoğan, AK Parti hükümetinin emeklinin, memurun, işçinin hakkını dünden daha kötü noktaya götürmediğini söyledi.  Erdoğan, ?AK Parti'ye birisi bir şey söylerse ben onun karşısında dururum. AK Parti ne işçinin hakkını, ne memurun hakkını, ne emeklinin hakkını dünden daha kötü noktaya götürmemiştir. Çok çok iyi noktalara getirmiştir. Görenler yaşayanlar dünü de bugünü de biliyor. Burada siyaset yaparız ama ben siyaset yapma zamanını seçim zamanlarına yakın 5 ve 6. aylarında yapılır. Ben bugün hizmet yapma zamanı diyorum. Herkesi sağduyulu olmaya, samimi olmaya, iyi niyetli olmaya davet ediyorum. Zaten ilgililerle görüşüyoruz. Bu görüşmelerimizin neticesinde inanıyorum ki önümüzdeki günler Ereğli için iyi günler olacak. Ereğli iktidar muhalefet kavgasını 40 yıldır yaşadığı için hep ayrı düşmüş. Kepez'de bir Anadolu Lisesi'nin temelini attık. 3 kez ihale oldu. Yeni bir ihale olacak. Orayı bitiremedik, müteahhitler bir birini mahkemeye verdiği için. Kapalı spor salonu onun bir kaba inşaatı ihalesi oldu birde ince iş ihale oldu. Şuanda onu bitirmeye çalışıyoruz. Geçmişte ihaleyi yapan kurum Spor Toto'ydu şimdi Zonguldak valiliğine havale ettik.

 

VALİLİK YAPTI

Valilik yaptı, parayı Spor Toto taahhüt etmişti. Bunun çalışmalarını yapıyoruz ve bitirmeye gayret ediyoruz. Burada öğrenci yurtlarımızın eksikliğini görüyorum. Üniversite kampusunun eksikliğini görüyorum. Biz bu Ereğli'yi büyütmek istiyoruz ya, işte nereye neyi koyacağımızı şimdiden planlamamız lazım. Burada İmar Müdürümüz var bir şeyler yapıyorlar. Buraya şu olsun bu olsun demekten önce, oraya olsun ama suyu var mı, kanalizasyonu var mı, yolu var mı? Yok. Kardeşim onu sen yapacaksın diğerini de merkezi hükümet yapacak. Çünkü senin sınırlarının içerisinde. 'O sınırlarımın içerisinde olsa bile Ereğli-Devrek yolunu devlet yapmış onu da devlet yapsın' her şey Ankara'dan açıkça olmuyor. Çünkü öbür taraftan her şeyini hazırlamış Devrek önüne koymuş 'hastaneyi yap' diyor. Şırnak hastaneyi yap diyor bana göre Ereğli zaman kaybediyor. Zonguldak zamanı kaybediyor? dedi.

 

KASADA BÜYÜK KAYNAKLAR

Alaplı'ya yapılması düşünülen liman projesine de değinen Fazlı Erdoğan, Odalar Birliği'nin kasasında büyük kaynaklar olduğunu söyledi. Odalar Birliği'nin denizcilik sektörüne destek vermesi gerektiğini de belirten Erdoğan, ?Alaplı'da 10 bin ile 30 bin arasında liman düşünülüyor. Bu liman hiçbir zaman başka limanların alternatifi değildir. Orada bir çalışma yapılmış ve bir şirket kurulmuş. Ereğli'de düşünülen düşünce Alaplı'ya aktarılmış. Ereğli'nin alanı belli, tersaneler, plaj oralarda sorun olmaması için Alaplı'ya aktarıldı. Akçakoca-Alaplı arasında bir yer düşünülüyor. Birileri 'şehre çok yakın olmasın' birileri 'çok uzak olmasın' bir tartışma var.

 

38 TRİLYONA HAVUZ

Bu tartışmaların sonucunda Ankara'daki DHL yetkilileri, Denizcilik Müsteşarı yetkilileri, Bakanlık yetkilileri acaba Filyos'un alternatifi mi gibi sorunlar çıkıyor. Bende diyorum ki; Ereğli TSO, Alaplı TSO, Akçakoca TSO, Düzce TSO bir araya gelsinler 50 milyon ile 100 milyon Dolar arasında bir yatırım bunun söylemi güzelde yapması çok kolay değil. Bu şurada tersanelerin önüne 38 trilyona mal olan havuz yaptık. Onu tersanelere açtık. Şuanda tersanelerinde ekonomik sıkıntıları var. Daha öncede söyledim, Odalar Birliği'nin kasasında iyi kaynaklar var. Böyle zamanlarda kendi üyesine sahip olmalı. Eğer yasal bir engel varsa onunda önünü açmak bize düşer. Tekliflerini getirsinler bunun önünü açalım. Bir çözüm yolu olabilir mi? Kasalarında bugün gerçekten çok iyi paralar var. Bu parayla böyle dönemlerde gemileri teminat olarak alıp bu denizcilik sektörüne destek verebilirler. Liman konusunda odalar birliği ve ticaret odası da bunun içerisinde olmalı. Bu işi yapanların yanında kurumlar da yer almalı. Devlet orda devreye girmeli. Alaplı Kaymakamlığı böyle tartışmaları yönetmeli. Nerede olması gerekiyorsa, bu işin uzmanları Ankara'dan teknik heyet gelir yerini tespit eder bu tespitten sonra limanın önü açılır. Ortaya bir çocuk doğuyor, daha çocuğu kundaklayıp, etrafını sarıp uykusuna koymadan severken öldürmeye kalkıyoruz. Buna da fırsat vermemek lazım? diye konuştu.

 

TEK YÖN UYGULUMASI

14 Aralık'ta Erdemir ve İbrahim Efe Caddesi'nde başlatılan tek yön uygulaması ile ilgili de değerlendirme de bulunan Fazlı Erdoğan, emniyetin sürekli trafiği denetlemesi gerektiğini söyledi. Milletvekili Erdoğan, ?Ben Ereğli'de iki defa belediye başkanlığına aday oldum. Ereğli'deki trafik sorununun gidiş geliş akışı sırasında sıkıntıları yaşayanlardan birisi de biziz. Son zamanlarda başkaları gibi burada yaşamasak bile geldiğimiz gittiğimiz zaman bankaların önünde yolda üç tane aracı yan yana görmüşüzdür. Bir araç zor geçiyor. Emniyetin trafiği sürekli denetlemesi lazım. Trafiğin çözümü bakımından ne gerekiyorsa tavrını ortaya koyması lazım. Ana yolun trafik akışını düzeltmesi lazım. Oraya bir sürü pankart asılmış, ilanlar verilmiş, yönlendirilmeler yapılmış, Ereğli trafiğini çözmüştür her şey bitmiştir. Ereğli halkı da bunu biliyor. Seçilen bir belediye başkanı var. Bunun anketi muhakkak yapılmıştır. Kaymakamlıkla, emniyetle görüşerek belediye bir güzergah belirlemiştir. Eğer güzergah sorun haline gelmişse bunun değişikliğini yapan zihniyet problemini görmüş ise tekrar çözümünü de onlar yapacaktır. Yetki onlardadır? dedi.

 

CHP VURGUSU

Bir polemiğin içerisine girmek istemediğini belirten Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı, Ben burada bir polemiğin içerisine girmek istemiyorum. Ereğli'yi yöneten CHP belediye başkanı vardır. Bizimde mecliste arkadaşımız vardır. Bu konuyla ilgili mecliste olup bitenlerden zaman zaman konuşuyoruz. Meydanbaşı'na çıktığımız zaman o güzergahta eski Jet yol ayrımı oralara bakıldığı zaman tek şerit halinde. Aşağıdaki caddelerde bazı sıkışmalar, yukarıdaki esnafın ekonomik olarak bazı sıkıntıları bize de geldi. Bende onları kaymakamlığa, belediyeye gitmelerini bu işin onların işi olduğunu söyledim. Dilerim en kısa zamanda problem varsa giderilmiş olsun. Ereğli'de iyi bir hava oluşmuştur, iyi bir düşünce ortamı sağlanmıştır? sözleri ile konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.