'EYLEM AMACINA ULAŞMADI'

Tarih: 2009-12-17 00:00:00

Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci, 25 Kasım'da gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin ülkede yeterince ses getirmediğini Zonguldak'ta ise istenilen katılımın olmadığını ifade etti.Kahveci, "Eylemin amacına ulaşmamasında konfederasyonlar arasında iş

Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci, 25 Kasım'da gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin ülkede yeterince ses getirmediğini Zonguldak'ta ise istenilen katılımın olmadığını ifade etti.
Kahveci, "Eylemin amacına ulaşmamasında konfederasyonlar arasında iş birliğinin olmaması, sendika başkanlarının bir araya gelmeyerek iş yerlerinde dolaşmayıp çalışanlara karşı moral motivesi yapmamaları (sadece günü kurtarmaları),başbakanın sonuçlarına katlanırlar sözü, onlar varsa biz yokuz mantıksızlığı, kamu çalışanlarının(birçoğu) kendi sendikalarına güvenmemesinden kaynaklanıyor" dedi.
Yapılan açıklama şu şekilde:
DESTEK İSTEDİK
"25 Kasım iş bırakma eylemi ülkemizde ses getirmesine karşılık istenilen ölçüde iş bırakma eylemine katılım sağlanamamıştır. Bir başka deyişle 1 Aralıklar yakalanamamıştır. Kesk ile Kamu Sen bir araya gelerek aldıkları iş bırakma eylemi kararı ülkemizde haber edildikten sonra Kamu Sen temsilcileri Eğitim İŞ Sendikasını ve konfederasyonumuz Birleşik Kamu İş'i ziyaret ederek 25 Kasım iş bırakma eylemine destek istemişlerdir. Bu ziyaret sonrası genel merkez yöneticilerimiz 25 Kasım iş bırakma eylemine katılma kararı almıştır. Eğitim Sen'nin kendi üyelerine yönelik yaptığı kahvaltılı basın toplantısı açıklamasında iddia edilen iş bırakma çağrısı teklifine memur konfederasyonlardan sadece Kamu Sen 'den yanıt geldi bilgisi gerçekleri yansıtmıyor. Kaldı ki Kesk tarafından Birleşik Kamu İş'e iş bırakma teklifi hiçbir zaman yapılmamıştır. Birilerine göre Birleşik Kamu İş görmezden gelmek 25 bin kişilik bir örgütün varlığını tanımamaya yetmeyecektir.
KATILIM YETERLİ DEĞİLDİ
Eylemin amacına ulaşmamasında konfederasyonlar arasında iş birliğinin olmaması, sendika başkanlarının bir araya gelmeyerek iş yerlerinde dolaşmayıp çalışanlara karşı moral motivesi yapmamaları (sadece günü kurtarmaları),başbakanın sonuçlarına katlanırlar sözü, onlar varsa biz yokuz mantıksızlığı, kamu çalışanlarının(birçoğu) kendi sendikalarına güvenmemesi, örgütlülük bilinç kültürünün yoksunluğu, bazı memurların ekonomik durumlarının iyi olmasından dolayı bana ne demesi, iş bırakmadan dolayı ceza alırsam idareci olamam korkusu,  daha öncede iş bıraktıkta ne oldu savsaklığı, birileri mücadele ediyor elbette bize de düşer diyerek Hint kurnazlığı yapmaları, aile baskıları vb nedenler den dolayı 25 Kasım iş bırakma eylemine istenilen katılımın olmamış bu nedenle de amacına ulaşmamıştır. Gündem oluşturmuş fakat  %2zam önerilerini  %10 a çekememiştir. İktidara yakınlığı ile bilinen Memur Sen ise kendilerinden habersiz alınan 25 Kasım  iş bırakma eyleminin  kendilerine bir dayatma olduğu  gerekçesiyle eyleme katılmamış olması da  sürecin doğru zeminde yapılmadığını göstermektedir.
AMACINA ULAŞMADI
Zonguldak'ta iş bırakma eyleminde ise istenilen katılım sağlanamamıştır. Yani 1 Aralıkların çok gerisinde kalınmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilçelerde dahil olmak üzere yaklaşık 7 bin personelin 25 Kasım iş bırakma eyleminde ilçelerde dahil olmak üzere yaklaşık 570ile 640 arasında iş bırakması yani tüm personelin %10 nu bile geçmemesi amacına ulaşmadığını göstermektedir.25 Kasım'da hayat duracak diyenler, bu eylemde başarılı olduk imajı çizenler rakamlara bakarak konuşmalı  nerede hata yaptıklarını sorgulamalı ve hayalizim üretmemelidirler. Üyelerimizin bu eyleme  yaklaşık %30ile %45  i arasında bir katılım olurken Kesk ve Kamu Sen'in ortak eyleminde yeterli (başarılı ) katılımın olmayışının nedenleri  yukarıdaki sıraladığımız nedenlerde görüyoruz.  
MÜCADELEYE DEVAM
Önümüzdeki günler ve yıllar içerisinde yapılacak olan ortak paydalardaki eylemlilik için, kamu çalışanlarının hak ve çıkarlarını savunmak, seslerini iktidarlara duyurmak için bütün konfederasyon başkanları adam gibi bir araya gelmeli, hasım hane tutumlardan vazgeçilmeli, iktidarlara yakın olanlarda, birilerinden icazet alanlarda, parti gibi yönetilenlerde, bu davranışlarından uzaklaşarak kalıcı ve sonuç alıcı eylemleri örgütlemelidirler diyoruz. Bunun başka yolunun olmadığını defalarca söyledik söylemeye de devam edeceğiz. Egoizmim hastalığı lüksünden kurtularak kamu çalışanlarının hak ve çıkarlarını savunmak birlikteliği yakalamak amaç edinilmelidir. Sendikalardan ayrılarak başka bir sendika kurmak yada farklı düşünenler işçi sınıfına engel olmadığı gibi kendilerini ifade etme haklarına saygı gösterilmelidir. Bunun aksini düşünenler Hitler ile aynı kefede olanlardır. Eğitim İş doğru yerde durmayı, doğruları yılmadan söylemeye, gerçek sendikacılık yaparak birlikteliği savunmaya, çalışanların menfaatlerinin kazanılmasında her zaman yanlarında olacaktır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.