'GİRİŞİMLERİMİZİN SONUCU'

Tarih: 2010-07-27 00:00:00

EĞİTİM İŞ KDZ. EREĞLİ  TEMSİLCİSİ CENGİZ BAŞARAN, PARÇALANMIŞ ÖĞRETMEN AİLELERİ İLE İLGİLİ ALINAN KARARI DEĞERLENDİRDİ: Milli Eğitim Bakanlığı’nın görev yerleri nedeniyle parçalanmış öğreten aileleri ile ilgili aldığı son kararı değerlendiren Eğietim-İş

EĞİTİM İŞ KDZ. EREĞLİ  TEMSİLCİSİ CENGİZ BAŞARAN, PARÇALANMIŞ ÖĞRETMEN AİLELERİ İLE İLGİLİ ALINAN KARARI DEĞERLENDİRDİ:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın görev yerleri nedeniyle parçalanmış öğreten aileleri ile ilgili aldığı son kararı değerlendiren Eğietim-İş Sendikası Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran, “İl emri mağduru öğretmenlerini desteklemek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde gerçekleştirdiğimiz eylemimiz sonuç verdi” dedi.

Başaran yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü yaptığı basın açıklamasıyla, eş durumu özrü nedeni ile iller arası yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimize “boş kalacak eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” olan 26. tercihin ardından “il emrine atanmak istiyorum” seçeneğini tanıyarak il emrini geri kazandırdı. Ayrıca, alanında 25’den az tercih edilecek kurum bulunan öğretmenlerimiz bu kurumları tercih ettikten sonra ‘İl emrine atanmak istiyorum’, sistemde hiçbir eğitim kurumu görünmeyen öğretmenler ise doğrudan ‘İl emrine atanmak istiyorum’ seçeneğini kullanarak tercih yapabilecekler.

Geçen yıl ilk atananların göreve başlamaları 14 Eylül itibariyle gerçekleşirken, bu yıl atama tarihinin 31 Ağustos’a çekilmesi, mağduriyeti daha da arttırmıştır. Çünkü daha önceki yıllarda da mağduriyet yaratan bu uygulamanın düzeltilmesi gerekmektedir. Öğretmenlikte ilk yılını dolduran bir öğretmenin, 31 Ağustos 2010 tarihi itibariyle yılı dolmadığından, özür durumundan ataması gerçekleştirilemeyecek, 2010 Şubat dönemi atamasını beklemesi gerekecektir. Daha önceki yıllarda da mağduriyet yaratan bu uygulamadaki 31 Ağustos tarihinin 30 Eylül olarak düzeltilmesi gerekmektedir.

Ancak yine de aile bütünlüğünün korunması yolunda kaydettiğimiz bu olumlu adımın, il emri mağduru olan öğretmenlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda bir başlangıç olmasını umuyoruz.

Eğitim-İş olarak konunun yakın takipçisi olmaya ve parçalanan ailelerin bir araya getirilmesi konusunda bakanlığı, görevinin gereklerini yerine getirmeye çağırmaya devam edeceğiz.”

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.