'HAKKINIZI ARAMAK İÇİN TÜM YOLLARA BAŞVURUN'

Tarih: 2010-03-16 00:00:00

Alaplı Tüketici Koruma Derneği Başkanı Halit Tekin, Tüketiciyi Koruma haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada bilinçli ve sağlıklı tüketimin sağlıklı ve güçlü bir ekonominin temel kuralı olduğunu söyledi. Alaplı Tüketici Koruma Derneği Başkanı Halit Tekin,

Alaplı Tüketici Koruma Derneği Başkanı Halit Tekin, Tüketiciyi Koruma haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada bilinçli ve sağlıklı tüketimin sağlıklı ve güçlü bir ekonominin temel kuralı olduğunu söyledi.
Alaplı Tüketici Koruma Derneği Başkanı Halit Tekin, Tüketiciyi Koruma haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada bilinçli ve sağlıklı tüketimin önemine değindi. Tüketici Koruma Derneğinin kuruluş amacının, Tüketicinin Tüketim Bilincini geliştirmek, hakkını arama yollarının öğrenmesini sağlamak olduğunu belirten Tekin, "Unutulmamalıdır ki,  Bilinçli Tüketici Sağlıklı Ekonominin temel kuralıdır. Sağlıklı Ekonomi Güçlü Ülke demektir" dedi.
TÜKETİCİ HAKLARI
Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları bildirgesine göre 9 adet temel ve evrensel tüketici hakkının olduğunun belirten Tekin,"  Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 adet temel ve evrensel tüketici hakkı vardır.  Temel ihtiyaçların karşılanması hakkı, Barınma, ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma, haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanması hakkına sahiptir. Sağlık ve güvenlik hakkı, Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır. Bilgi edinme hakkı; Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklâmdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır. Eğitilme hakkı, Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruması, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.  Zararların giderilmesi hakkı, Satın alınan mal veya hizmetten dolayı  tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.  Sağlıklı bir çevrede yaşam hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır. Ekonomik çıkarların korunması hakkı:
Tüketiciye kıyaslama imkânı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır. Seçme hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve  hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleridir. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır
Temsil edilme, Örgütlenme, Sesini duyurma hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir"
HAKKINIZI ARAMAK İÇİN  TÜM YOLLARA BAŞVURUN
Tüketicilerin Satın aldıkları mallardan belirli standartları bekleme hakkına sahip olduğunu belirten Tekin, "
Alışverişlerinizde:  Satın aldığınız mallardan belirli standartları bekleme hakkına sahipsiniz. Aldığınız malda hiçbir ayıp olmamalıdır. Ambalajında, kılavuzunda yâda reklâmlarında belirtilen  veya satıcının vaat ettiği  özelliklere sahip olmalıdır. Herhangi bir malı satın alırken sözleşme yapmadıysanız, satıcı ile olan her türlü konuşmanız sözleşme sayılır.Bir malı aldıktan sonra  ayıplı olduğunu   fark ederseniz; Satın aldığınız tarihten itibaren 15 gün içinde Şunlardan birini yapma hakkına sahipsiniz. Ayıplı malın değiştirilmesini,   Ödediğiniz bedelin iadesini, Ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirilmesini, Ücretsiz olarak tamirini talep edebilirsiniz. Eğer malın ayıbı gizli ise veya hile ile gizlenmişse, hakkınız 2 yıldır. Ayıplı bir maldan dolayı maddi veya manevi bir zarara uğramışsanız bu zararınızı, Satıcı veya Üretici veya ithalatçı karşılamak zorundadır. Bir şikâyetin çözümlenmesinde zorlanıyorsanız daha fazla çaba gösterin.  Size zorluk çıkaran veya yardımcı olmayan satıcıya, hakem heyetine gideceğinizi söylemeniz bile yeterli olabilecektir. Haklı olduğunuza inanıyorsanız, hakkınızı aramak için size gösterilen tüm yollara başvurun. Zira böyle bir durumda hakkınızı  aramazsanız sadece  sizin zarara uğramanız değil, aynı zamanda  tüketiciye saygılı olmayan satıcıyı ödüllendirmek ve başkalarının da zararlara uğramasına sebep   olmak anlamına gelir" dedi.
TÜKETİCİ HAKLARINI  KORUYAN KURUM VE KURULUŞLAR
Tüketici haklarını koruyan kurum ve kuruluşlarla ilgili bilgiler veren Tekin," Satın aldığınız bir mal ayıplı veya arızalı çıktıysa ve bütün çabalara rağmen sorununuzu çözemediyseniz şu kurumlara başvurabilirsiniz. Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, Sanayi ve Ticaret İI Müdürlükleri, Tüketici Sorunlarına bakmakla görevli mahkemeler, Tüketici Koruma Derneği, Etiket mecburiyeti konusundaki şikâyetler için belediyeler  görevlidir. Sağlıklı Ekonomi Güçlü Ülke demektir.'' Siz Bilinçlenerek Sağlıklı Ekonomiye destek vermek ve böylece Ülkemizin güçlenmesini istemez misiniz? Öyleyse; Size sunulan ayıplı malı ve hizmeti kesinlikle kabul etmeyin. Sineye çekmeyin hakkınız mutlaka arayın" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.