'HAKSIZLIK SİSTEMİ'

Tarih: 2011-12-17 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Rıza Kılıç, dün sendika binasında basın açıklaması yaparak, sağlık çalışanları için döner sermaye sisteminin, sorunlar ve haksızlık sistemine dönüştüğünü, hastanelerde döner sermayelerin
Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Rıza Kılıç, dün sendika binasında basın açıklaması yaparak, sağlık çalışanları için döner sermaye sisteminin, sorunlar ve haksızlık sistemine dönüştüğünü, hastanelerde döner sermayelerin geç ödendiğini, eksik yatırıldığını ve çalışanların mağdur edildiğini söyledi.
Başkan Kılıç, basın açıklamasında şöyle konuştu;
Sağlık çalışanları için döner sermaye sistemi, sorunlar ve haksızlık sistemine dönüştü. Birçok hastanede döner sermayeler geç ödeniyor ve eksik yatırılıyor. İl Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve entegre hastanelerde ise düşük döner sermayeler nedeniyle çalışanlar mağdur ediliyor. Tüm bunlar yaşanırken, Döner Sermaye Yönetmeliği'nde yapılan bir değişiklikle sağlık çalışanlarının döner sermayelerinde 200 TL'ye varan düşüşlere neden olundu. Adaletsizlik bitirileceğine arttırılmış, çalışanlar çözüm isterken yeni sorunlarla karşılaşmışlardır. Döner sermaye sistemi, tüm bu sorunlarla çalışma hayatını, sağlık çalışanlarına adeta zindan ederken, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarına emekliliği zehir etmektedir. Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur. Çünkü döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle sağlık çalışanları emekli olduklarında gelirlerinin yüzde 50'den fazlasını kaybetmektedirler. Sağlık çalışanları geçinememe korkusuyla ya emekli olamamakta, ya da emeklilikte de çalışma zorunda kalmaktadırlar.
ŞİFA DAĞITAN ÇALIŞANLAR EMEKLİLİKTE ADETA SEFALETE MAHKÛM EDİLİYOR
Yıllarca özveri ile sağlık hizmetlerini yürüten, yurdun dört bir yanında, gece-gündüz demeden şifa dağıtan çalışanlar emeklilikte adeta sefalete mahkûm edilmişlerdir. Kısacası bugün sağlık çalışanları için emeklilik yeni bir çile döneminin adıdır. Tüm sağlık çalışanları emeklilik günlerini endişe ile beklemektedirler. Onları bu endişeden kurtarmak, emeklilikte sıkıntı çekmelerinin önüne geçmek için yapılacak tek bir iş vardır. O da döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır. Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda başlattığımız dilekçe kampanyasına gösterilen yoğun katılımında bu hakkın ne kadar çok istendiğinin kanıtıdır. Bugün biz bu haklı talebi bir kez daha dile getiriyor ve döner sermayeleri emekliğe yansıtın diyoruz.
MÜCADELEMİZİ SONUÇ ALANA KADAR SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ
Maliye ve Sağlık Bakanlığı'nı bu konuda adım atmaya davet ediyoruz. Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını aldığı, adaletli bir paylaşımın yapıldığı, vaktinde ve tam ödenen, emekliliğe de yansıtılarak geleceğimizi de garanti altına alan bir sistem istiyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak bu konu-daki mücadelemizi sonuç alana kadar sürdürmekte kararlıyız. Çalışanların bu talebini her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. Genel merkezimiz Maliye Bakanlığı önünde bu konuda bir eylem yaparak sağlık çalışanlarının sesini Maliye Bakanı'na da iletmiştir. Türk Sağlık-Sen olarak çalışanlar için mücadeleye devam diyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.