'HARÇ KREDİLERİ SİLİNSİN'

Tarih: 2012-09-07 00:00:00

Öğrenci Kolektifleri adına açıklama yapan Asuman Erarslan, harçların pazarlık olmadan tamamen kaldırılmasını söyledi. Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) önünde Öğrenci Kolektifleri adına açıklama yapan Asuman Erarslan, Üniversitelere daha fazla bütçe ayrıl

Öğrenci Kolektifleri adına açıklama yapan Asuman Erarslan, harçların pazarlık olmadan tamamen kaldırılmasını söyledi.

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) önünde Öğrenci Kolektifleri adına açıklama yapan Asuman Erarslan, Üniversitelere daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini söyleyerek, harç kredileri borcunun tüm üniversitelilerden silinmesini belirtti. Erarslan, Hafta başında, Bülent Arınç tarafından, birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinin harç parası ödemeyeceği açıklandı. Kararın ayrıntılarında ise ikinci öğretim, uzaktan eğitim, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden yine harç alınacağı, yabancı dille eğitim gören öğrencilerin bir buçuk kat harç vereceği vardı. Üniversiteliler arasında ikilik yaratan bu karar anayasadaki eşitlik ilkesine dahi uymamaktadır. Parasız eğitimi harçlara indirgeyen ve öğrencinin eğitim sürecindeki temel haklarını es geçen anlayış, giderek artan eşitsiz eğitim koşullarını daha da keskinleştirmiştir. Harçlar öğrenci giderlerinin yüzde 9 ila yüzde 12'sini oluştururken, karar parasız eğitim başlığıyla yansıtılmakta, öğrencinin karşılanması gereken tüm eğitim giderleri hesaba dahi katılmamaktadır. 2009'da harçlara yüzde 500'lere kadar zam yapmayı düşünen aynı anlayışın önümüzdeki dönemlerde çok daha eşitsiz ve öğrenciyi mağdur edecek bir sistem getireceğini düşünmek zor değil. Daha 2007 senesinde eski YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelere borçlandırmaya dayalı kredi sistemi getirmenin uygun olduğunu açıklamıştı. 1 Eylül'de açıklanacak YÖK Reformu ile beraber üniversitelerdeki sermaye egemenliğinin pekişeceği, üniversitedeki her hizmetin çok daha paralı hale geleceği gerçekleri kaçınılmaz. Yapılan değişiklik, üniversitedeki öğrenci mücadelesinin inkar edilemez kararlılığı sayesinde sürekli erteledikleri dönüşümler için ortam hazırladıklarının göstergesidir. 2009 yılında kamuoyuna sızdırılan ve çok büyük mağduriyetler yapılacak zamlar, öğrencilerin ısrarcı mücadelesiyle geri çekilmek zorunda bırakılmıştı. Harçların kaldırılmasının gündem olması 1996 yılında mecliste 'Parasız Eğitim' pankartı açan öğrencilerden, şu an parasız eğitim istediği için özgürlüklerinden mahrum olan yüzlerce öğrencinin kazanımıdır. Üniversitelerinde söz sahibi olması gereken üniversiteliler haklı taleplerinin sonuna kadar peşinde de olacaktır. Haklı olan üniversiteliler olarak temel taleplerimizi sokaklardan yükseltiyoruz. Harçlar pazarlık olmadan tamamen kaldırılmalıdır. Üniversitelere daha fazla bütçe ayrılmalıdır. Harç kredileri borcu tüm üniversitelilerden silinmelidir. Üniversiteler hakkındaki kararlar üniversitelerin tüm bileşenlerine açık olmalıdır. Paralı üniversiteler kaldırılmalıdır. Parasız eğitimin gerçekleşmesi için; başta harçlar olmak üzere ulaşım, barınma, beslenme ve sağlık gibi üniversitelilerin temel yaşamsal ihtiyaçları parasız olarak karşılanmalıdır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.