'HAYDİ KARINA KOŞ'

Tarih: 2011-09-23 00:00:00

Devlet Tiyatroları (DT), 19 ildeki 54 yerleşik sahnesi ile turne sahnelerinde 2011-2012 tiyatro mevsiminin ilk turunda da dünyanın ve ülkemizin seçkin tiyatro eserlerinin en güzel örneklerini tiyatroseverlerle buluşturmaya devam edecek. Türk tiyatrosunun,
Devlet Tiyatroları (DT), 19 ildeki 54 yerleşik sahnesi ile turne sahnelerinde 2011-2012 tiyatro mevsiminin ilk turunda da dünyanın ve ülkemizin seçkin tiyatro eserlerinin en güzel örneklerini tiyatroseverlerle buluşturmaya devam edecek.
Türk tiyatrosunun, ulusal üslubunu oluşturacak olan oyun yazarlarını desteklemek amacıyla her sezon Türk tiyatro eserlerinin yeni örneklerini repertuarına alan ve 60'ıncı yılında 60 yeni yerli oyunu ilk kez sahneleyen Devlet Tiyatroları; yeni mevsimde de 11 yeni yerli oyunu ilk kez sahne ışıklarına çıkaracak. Bir çeviri oyun da ilk kez sahnelenecek oyunlar arasında yer alıyor. Ayrıca 5 yeni oyun Türkiye'de ilk kez sahne ışıklarına çıkarken, 3 yeni oyun ilk kez Devlet Tiyatroları'nda sahnelenecek.
Devlet Tiyatroları Zonguldak Sahnesi Müdürü Yalçın Arslan, 21 Ekim'de perdelerini açacaklarını belirterek, Türkiye genelinde 1 Ekim'de başlayacak olan turneler, Zonguldak'ta 21 Ekim'de başlayacak. 21-22 Ekim'de Ankara Devlet Tiyatrosu'nun sahnelediği  'Haydi Karına Koş' adlı oyunla 'perde' diyeceğiz. Tiyatroseverlere yeni oyunlar izleteceğiz. Bilet fiyatlarımız yine aynı, öğrenci 3 TL, sivil 5 TL. dedi.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise, 2011-2012 mevsimi ilk tur yeni oyunları ile ilgili şu bilgiler verildi;
Kuruluş amaç ve ilkeleri doğrultusunda kültürümüzü oluşturan değerleri yaşatma, tanıtma, görev ve sorumluluğu ile 62 yıldır ulusal tiyatromuzun gelişimine öncülük eden Devlet Tiyatroları, 1 Ekim 2011 Cumartesi günü yeni mevsime perde açacak. Yerli, yabancı pek çok önemli oyunu 62 yıldır sahnelerine taşıyan Devlet Tiyatroları, bu yıl da repertuvarını yaparken klasik, çağdaş ve günümüz yazarlarının seyirciyi etkileyeceğine inandığı seçkin oyunlarına yer verdi. Yabancı oyunlarda; Aristophanes, Sophokles, Shakespeare, Molier gibi dünya tiyatrosunun en önde gelen klasik yazarlarının hem eğlendirici özelliği olan hem de bugüne söyleyecek sözü olan, evrensel değerleri içeren, dramatik yapısı sağlam eserleri seçildi. Tennessee Williams, Arthur Miller, Brecht gibi çağdaş-klasik yazarların her dönemde sanatsal, düşünsel etkisi güçlü oyunlarının ramp ışıklarına çıkartılmasına özen gösterilmesi yanı sıra John Logan, Wajdi Mouawad, Janusz Glowacki, Nagle Jackson gibi dünyada parlak kariyerleri olan yazarları da seyirci ile buluşturmayı amaçladık. Yerli yazarlarımızın klasikleşmiş yapıtlarını genç seyircilere tanıtmayı amaçlarken yine ilk kez sahne ışıklarına çıkacak yapıtlara yer verip; Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Haldun Taner, Recep Bilginer, Turgut Özakman ve Orhan Asena'nın yanı sıra İnanç Yılan, Yunus Emre Gümüş, Sema Göktaş, Hüseyin Alp Tahmaz gibi yeni yazarlarla geniş bir yerli oyun yelpazesi sunmak istedik.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.