'HUKUK DIŞI UYGULAMA'

Tarih: 2011-07-04 00:00:00

“Mahkûm olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK'dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün milletvekillerinin yemin

“Mahkûm olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK'dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün milletvekillerinin yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz” diyen CHP Zonguldak İl Başkanı Tümer Peker, CHP grubunun mecliste yemin etmeme protestosuna tam destek verdi.

CHP Zonguldak İl Başkanı Tümer Peker, CHP Meclis Grubunun yemin etmeme kararının sonuna kadar arkasında olduklarını belirten yazılı açıklamasında, demokrasiyi, cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinen CHP’nin halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamanın parçası olamayacaklarını vurguladı. Peker konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“YASAMA GÖREVİNE
KATILMALARINI İSTİYORUZ”
MYK'mız ve Meclis Grubumuz hukukun üstünlüğü ile demokrasi ve insan haklarını koruma, savunma kararlılığını bir kez daha ortaya  koydu. Partimiz 2002 yılında nasıl, demokrasinin, millet iradesinin seçme ve seçilme hakkının savunucusu olarak hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, milletvekili olmasını sağlayan yasal düzenlemelere destek verdi, katkı sağladıysa, bugün de aynı anlayışla, milletvekili seçilen ve haklarında hiçbir mahkumiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini ve yasama görevine katılmalarını istiyoruz. Altını çizerek özellikle belirtmek istiyorum ki, CHP olarak biz, milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de yok. Biz mahkûm olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK'dan Milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, Milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün milletvekillerinin yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz.

BU YARGI ANLAYIŞINA HAYIR
Bu, seçmene ve onun oyuna, yani milli iradeye duyduğumuz saygının gereğidir. Önüne geleni üç satırlık bir gerekçeyle tutuklayan, ancak tahliye etmemek için dokuz sayfa gerekçe yazan yargı anlayışına hayır diyoruz. Hiçbir kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmemesini ve adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz. Öte yandan, yakın bir geçmişte demokrasi inancımız ve milli iradeye saygımız nedeniyle, hiçbir AKP yöneticisine veya AKP'liye "başka bir aday bulamadınız mı" diye sormadan Sayın Erdoğan'a milletvekilliği ve başbakanlık yolunu açan partinin örgüt yöneticileri olarak, şimdi, "başka aday bulmadınız mı" diyen başbakana soruyoruz. Hangi Erdoğan konuşuyor. Milli İradeyi ve özgürlüğü savunan Erdoğan mı? Yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı? CHP, sadece kendi arkadaşlarına değil, her koşulda milli iradeye ve demokrasiye saygının gereği olarak aynı durumdaki diğer milletvekillerine karşı yapılan haksızlığa, hukuksuzluğa da karşıdır, karşı olacaktır.

DEMOKRASİDEN SÖZ EDİLEMEZ
Hiç kuşku yok ki, başkanlığını Adalet Bakanının yaptığı HSYK'nın atadığı kişilerin dağıttığı Adalet Adalet değildir. Kararlarını, hukukun evrensel ilkelerine, ya da Anayasa'ya göre değil de, iktidar mensuplarının çıkar ve isteklerine göre veren yargıçların görev yaptığı ülkede demokrasiden söz edilemez. Demokrasiyi, Cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamanın parçası olamayız. Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça biz CHP örgütü olarak Meclis Grubumuzun yemin etmeme kararının arkasındayız. Her platformda, sivil diktaya gidişle de, bu gidişin asli sorumlusu olan iktidar partisiyle de kararlılıkla mücadele edeceğiz. Herkesi bir kez daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Partimizin bu anlamlı, onurlu ve saygın kararını desteklediğimizi bilginize sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ismail bektaş :

ZATEN KENDİNİZ HUKUKSUZSUNUZ

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.