'İMAR AFFI MÜMKÜN DEĞİL'

Tarih: 2010-06-19 00:00:00

TMMOB Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi M.Yesari Sezgin, Zonguldak Belediye Meclisi'nin yaptığı plan notları değişiklikleri ile imar affı getirildiği şeklindeki yorumların gerçeğini yansıtmadığını belirterek, "Revize edilen Plan notlarına göre imar aff

TMMOB Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi M.Yesari Sezgin, Zonguldak Belediye Meclisi'nin yaptığı plan notları değişiklikleri ile imar affı getirildiği şeklindeki yorumların gerçeğini yansıtmadığını belirterek, "Revize edilen Plan notlarına göre imar affı mümkün değildir" dedi.
Sezgin, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
"Zonguldak Belediye Meclisi'nin yaptığı 'plan notları değişiklikleri ile imar affı getirilmiştir' şeklinde yorumların gündemde yer alması üzerine bu konudaki görüşlerimizin paylaşılması gereği duyulmuştur. Yapılan plan notları değişikliği sonucu getirilen imar planı hükümlerine göre, geçtiğimiz yıllarda imara aykırı biçimde yapılmış olan ikinci bodrum katlara af getirilerek bu bölümlere iskan ruhsatı verilmesi mümkün değildir. Önceki yıllarda da konu gündeme geldiği zaman söylediğimiz gibi imar durumuna ve inşaat ruhsatına uygun olmadan yapılan binalara yapı kullanma izni verilmesi imar affı kapsamına girecektir ve bu yetkide sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi tasarrufundadır. Yapılmış olan plan notu değişiklikleri daha önceki yıllarda imara aykırı olarak yapılan ikinci bodrum katlara iskan ruhsatı verilmesi imkanını sağlamamaktadır. Kim değiştirilen Plan notlarını imara uygun olmadan yapılan ikinci bodrumlara iskan verilebilir şeklinde yorumluyorsa yanlış yorumluyor demektir. Bu şekilde yorumlanarak yapı kullanma izni verilmesi gündeme geldiği takdirde yapılan yanlış bir uygulama olacak ve Odamız tarafından gerekli girişimlerde bulunulacaktır."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.