'İNSAN HAKKI İHLALİ'

Tarih: 2009-12-12 00:00:00

Memur-Sen Zonguldak Temsilcisi Kamuran Aşkar, katsayı adaletsizliği, başörtüsü uygulaması ve terör saldırılarının en büyük insan hakkı ihlali olduğunu söyledi. İnsan olmanın, insanla ilgili hiçbir şeye kayıtsız kalmamak için yeterli olduğunu savunan Aşkar

Memur-Sen Zonguldak Temsilcisi Kamuran Aşkar, katsayı adaletsizliği, başörtüsü uygulaması ve terör saldırılarının en büyük insan hakkı ihlali olduğunu söyledi. İnsan olmanın, insanla ilgili hiçbir şeye kayıtsız kalmamak için yeterli olduğunu savunan Aşkar, "Ancak, insan hakları ihlallerinin minimum noktaya çekilmesi konusunda bireysel gayretlerin yanında sivil topluma da büyük sorumluluk düşmektedir." dedi.
Katsayı adaletsizliğinin insan haklarına aykırı olduğunu belirten Aşkar, şunları söyledi; "Ülkemizde, uzun yıllardır devam eden ve bir türlü çözülemeyen insan ha kları ihlallerinin sona ereceğini umut ederken ne yazık ki bunlara yenileri ekleniyor. Üniversiteye giriş sınavındaki katsayı eşitsizliğini gideren YÖK düzenlemesinin Danıştay tarafından yürütmesinin durdurulması bu durumun son örneğidir. İstanbul Barosu'nun siparişi üzerine verilen Danıştay kararı, gençlerimizin geleceğini ipotek altına almakla kalmamakta, ülkenin ve ülke ekonomisinin geleceğini de ipotek altına alıyor. Bu karardan en çok etkilenenler ise, çocuklarını meslek liselerinde okutmak dışında bir seçeneğe sahip olmayan yoksul ailelerdir."
Türkiye'de kadına yönelik ayrımcılık kaynaklı insan hakkı ihlallerinin en çok tepki çekeninin başörtüsü yasağı olduğunu ifade eden Aşkar, "Eğitim hakkı, çalışma hak ve özgürlüğü, din ve vicdan hürriyeti gibi birçok hakkın ihlali sonucunu doğuran bu yasak, yasağa hayat ve destek verenler tarafından dahi hukuki bir gerekçeyle açıklanamıyor. 2009 yılı Dünya İnsan Hakları Günü'nde hala başörtüsü yasağını konuşuyor olmak ayıbına hayat verenler kadar bu ayıba son vermeyenler de bu ihlalin hukuki ve vicdani sorumluluğuna ortaktır" açıklamasında bulundu. Aşkar, terörün ise insan hakları ihlalinde doruk nokta olduğunu kaydetti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.