'İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇ'

Tarih: 2012-07-02 00:00:00

Eğitim-İş Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran yazılı açıklamasında, Sivas olaylarına değinerek '19 yıl önce 2 Temmuz 1993'te bir çığlık yükseldi yangın yeri Sivas'tan. Boydan boya tutuştu Anadolu, yüreği yandı güzel ülkemizin' dedi.Başaran açıklamasına
Eğitim-İş Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran yazılı açıklamasında, Sivas olaylarına değinerek '19 yıl önce 2 Temmuz 1993'te bir çığlık yükseldi yangın yeri Sivas'tan. Boydan boya tutuştu Anadolu, yüreği yandı güzel ülkemizin' dedi.
Başaran açıklamasına şöyle devam etti: Sivas'ta gericilerin Madımak Oteli'ni basarak ateşe vermeleri sonucu ölen 33 aydın ve sanatçının acısı hala yüreklerimizi yakıyor. 33 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Aradan geçen 19 yılda katliamın üzerindeki sis perdesi tam olarak kaldırılmamıştır. Olaylar sırasında göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmışlar; ancak katliamın perde arkasındakiler henüz ortaya çıkarılmamıştır. Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin hamisi olduğunu söyleyenler ise en önemli insan hakkı olan yaşam hakkının yok edilmesine seyirci kalmışlardır. Bütün bu olanlar, yaşananlar yetmiyormuş gibi hukuksal süreç de adaleti tecelli ettirememiştir. Yargının, firari sanıklarla ilgili olarak verdiği zaman aşımı kararı hukuksal açıdan Türkiye için tam bir utanç belgesi olmuştur. Ellerini kollarını sallaya sallaya gezen katiller, AKP'nin güdümündeki devlet eliyle ödüllendirilmiştir. Unutulmamalıdır ki, insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zamanaşımı olmaz. Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye'de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmakta, Cumhuriyet'in temel niteliklerine saldırılar sürmekte, ulus devlet ve üniter yapı yok edilmek istenmektedir. Emperyalizm, yurttaşı ümmet yapma, dini siyasete alet etme çabalarını olanca hızıyla, yerli işbirlikçiler ile sürdürmektedir. Türk Ulusu, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. Mutlaka bunun koşullarını yaratacaktır. Aydınlarımızı yakanların ağzından Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta Yıkacağız sloganının çıkması bir tesadüf değildi. İşte bu nedenle Eğitim-İş olarak, Atatürk'e ve Cumhuriyet Devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk'e ve Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkmanın inancı ve azmiyle, bu acı günü Cumhuriyeti Sivas'ta Kurduk, Sonsuza Kadar Yaşatacağız sloganıyla anıyoruz. Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.