'İŞÇİ AÇIKLARI KISA SÜREDE GİDERİLECEK'

Tarih: 2012-04-17 00:00:00

Genel Maden-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplandı Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Sendika Genel Merkezi'nde toplandı.Genel Başkan Eyüp Alabaş'ın başkanlığında toplanan Genişletilmiş başkanl

Genel Maden-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplandı

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Sendika Genel Merkezi'nde toplandı.
Genel Başkan Eyüp Alabaş'ın başkanlığında toplanan Genişletilmiş başkanlar Kurulu Toplantısı'na GMİS Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, Karadon Şube Başkanı Neşat Cebeci ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Kozlu Şube Başkanı Şaban Kaptan ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Üzülmez Şube Başkanı Ergin Cin ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Amasra Şube Başkanı Hakkı Arslan ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, MTA Şube Başkanı Sadi Deynez ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez Şube Başkanı Niyazi Azaklı ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
Toplantı sonunda Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nda alınan kararlar bir Sonuç Bildirisiyle kamuoyuna duyuruldu.
GMİS Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirisi şöyle;
Sendikamız Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Genel Merkezimizde toplandı.
Genel Başkanımız Eyüp Alabaş başkanlığında yapılan toplantıda şu kararlar alındı;
* Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) işçi açıklarının en kısa sürede giderilmesi konusunda çalışmalar kesintisiz olarak sürdürülecek. 15 Nisan 2012 tarihinde Sendikamızı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza bu konudaki olumlu açıklamaları nedeniyle teşekkür ediyoruz.Bu konuda her zaman desteğini veren, Sendikamıza da gelerek bizimle birlikte Bakanımızı karşılayan ve TTK'ya işçi alımının önemini açıklayan Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay'a teşekkür ediyoruz.
* 1 Mayıs; İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele gününün Zonguldak'ta etkin bir şekilde kutlanması için işyerlerinde ve Zonguldak genelinde çalışmalar sürdürülecektir.
* Sendikamızın özel sektör işyerlerinde örgütlenme çalışmaları kesintisiz olarak devam edecektir.
* 684 Sayılı Genelgenin işyerlerimizde yarattığı sıkıntılar tespit edildi. Bu sorunlar rapora dönüştürülecek ve en kısa sürede Genel Müdürlük düzeyinde ele alınacaktır.
* Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü bünyesindeki yatırım eksiklikleri ve işçi açıkları bir rapor haline getirilerek ilgili Bakanlığa sunulacaktır.
* Bu zorlu süreçte Sendikamızı hedef alan saldırıların olacağını öngören Başkanlar Kurulumuz, birlik ve beraberlik ruhuyla çalışmalarını sürdürecektir.
* Sendikamız eğitim çalışmaları, tabana yayılarakher geçen gün daha etkin bir yapıya kavuşturulacaktır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Deniz :

Ülkemiz emekçileri, son otuz yıldır uygulanan emek karşıtı neo-liberal ekonomik politikalar, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma süreçleri ile geçmişte büyük mücadelelerle kazANDığı haklarını hızla kaybetmektedir. Düzenli bir iş, yaşanılabilir bir ücret ve sendikal örgütlenme yok edilmektedir. Emekçilerin daha önce bir vatANDaş olarak sahip olduğu, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik hakları, katkı payı v.b adlar altında parası olanın erişebildiği bir sisteme dönüştürülmüştür.10 yıl evvel kayıtlı sendikal örgütlü işçi sayısı 2,5 mılyon iken bugun gunumuz Turkiyesinde bu sayı 650 bin lere gerılemiştir.Birileri zengin olurken yüzlerce işçi ölmektedir.esnek çalısma ,Tüsiad ın bölgesel asgari ücret uygulanması talebi ve kıdem tazminatlarının fona devri derhal geri çekilmelidir.Taşeron işçi statüsüne son verilmelidir.Sendika yetkilileri işçi sınıfının onurlugu bırlık beraberlik mücadelesınde önderlik etmeli ve örgütlemelidirler

Deniz :

Ülkemizi açlığa yoksulluğa ve örgütsüzlüğe sürükleyen Taşeronlaştırma, Esneksizleştirme ve güvencesizleştirme politikaları durdurulmalıdır.Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO) stANDartlarında bir İş Güvencesi, işe iadeyi sağlayacak biçimde yeniden ve öncelikle düzenlenmelidir.İş Kanununun yetersiz kalan iş güvencesine ilişkin hükümleri derhal gözden geçirilmeli, çalışılan süre, işyerindeki işçi sayısı gibi sınırlamalar işçiler lehine genişletilmelidir.İşten çıkarılmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda, işçiye alacaklarının hemen ve kesintisiz olarak ödenmesi ön koşul olmalıdır.İşçi sınıfının örgütlü gücü olan konfederasyonlar ise, var olan sorunlar karşısında teorik ve pratik çözümler üretecek yapıdan oldukça uzaktır. Ülkemiz emekçileri, son otuz yıldır uygulanan emek karşıtı neo-liberal ekonomik politikalar, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma süreçleri ile geçmişte büyük mücadelelerle kazANDığı haklarını hızla kaybetmektedir.

ereğli çocuğu :

yalancının en sevdiği kişi ölsün mü????işsizim işsizzzzzz

armutcuk madenci :

alınamayan kararlar: 1)gruplu işçilerin daimi statüye geçirilememesi 2)2006ve 2009 işçilerinin maaş adaletsizliği 3)2006ve 2009 işçilerinin 55yaş emeklilik şartı 4)çalışmayıpta çalışıyormuş gibi görünen işçilerin ceza görmemesi 5)bir sonraki sendika seçimlerinde başkanın hemadan seçilecek olması 6)bir sonraki eğitim ve bilgilendirme toplantılarının 7yıldızlı bir otelde yapılması 7)sendikanın hedef alınacağı saldırılara karşı sendikacılara zırhlı son model jeep tahsis edilmesi(kim kime saldıracaksa) MADENCİ SİZLERLE GURUR DUYUYOR...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.