'İŞÇİ ALIMINDA TOP SİYASETÇİLERDE'

Tarih: 2012-10-08 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Halil Furat ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) iade-i ziyarette bulundular.CHP İl Başkanı Halil Furat İşçi alımıyla ilgili olarak Genel Maden İşçileri Sendikası'nın çabaları, TTK
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Halil Furat ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) iade-i ziyarette bulundular.
CHP İl Başkanı Halil Furat İşçi alımıyla ilgili olarak Genel Maden İşçileri Sendikası'nın çabaları, TTK'nın ise talebi var. Bu konuda siyaseten üzerimize düşeni yapacağız. Ancak biz muhalefet partisiyiz. Yaptırım gücümüz yok. Sadece iktidar partisine baskı yapabiliriz.
Zonguldak lobisi oluşturulmasıyla ilgili öneriler var. Eğer bir lobimiz olsaydı, bir heyet oluşturup Bakanlık'a gider, TTK'ya işçi alımı için çağrıda bulunabilirdik.Çalışmalarınızı takip ediyoruz. Başarılar diliyoruz dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) işçi alımıyla ilgili bilgi verdi.
Alabaş; Genel Maden İşçileri Sendikası olarak Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun 2009 ve 2010 yıllarında Hazine'den talep etmiş olduğu işçi açıklarının giderilmesiyle ilgili konuda yaklaşık 1 yıldır Zonguldak kamuoyunda günden oluşturmaya çalıştık. Bize her zaman söylenen Ücret konusunda TTK ile anlaşın gelin, biz gereğini yapacağız şeklindeydi. Hem iktidar partisinin yetkililerinin hemde Sayın Enerji Bakanı'nın bize ifade ettiği buydu.
Geçtiğimiz Temmuz ayı içinde TTK Genel Müdürü ile birlikte ücret konusunda belli bir noktaya gelindi.
Meselenin ücret konusu olmadığını meselenin Türkiye'nin enerji sektörüne bakış açısı olduğunu biz her zaman, her platformda dile getirmeye çalıştık.
Türkiye'nin cari açığının ortada olduğu bir dönemde Türkiye'nin enerji ithalatının özellikle taşkömürü ithalatının 5 milyar doları aştığı bir dönemde, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun işçi açıklarının giderilmesinin öncelikli mesele olduğunu, ücret meselesine takılıp kalınmaması gerektiğini her zaman ifade ettik.
Top siyasilerde. Siyasi karar verme mekanizması olan iktidar partisinde, Enerji Bakanlığında. Biz onların TTK'nın işçi açıklarının giderilmesi konusunda bizlere vermiş oldukları sözleri, taahhütleri yerine getirmelerini bekliyoruz.
Bu konuda da Zonguldak'ta siyaset yapan muhalefet partisinin il başkanı ve il yönetimi olarak sizlerin her zaman yanımızda olduğunuzu biliyoruz. Desteğinizi esirgemeyeceğinize, bundan sonraki süreçte de konuyu kamuoyunun gündeminde tutmak konusunda bizlere yardımcı olacağınıza inanıyoruz.
Tekrar ifade ediyorum; Türkiye sadece taşkömürü ithalatına 5 milyar doların üzerinde para ödüyor. Yine enerji ithalatı içinde yıllık 52 milyar dolar civarında paramız dışarıya gidiyor.
TTK'ya sahip çıkmak;ülkemizin dışa bağımlılığını, özellikle  enerji de dışa bağımlılığını azaltmak anlamına gelir.
Bu konuda her zaman desteğiniz gördük, bundan sonraki süreçte de destek vereceğinize inanıyoruz dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.