'İŞÇİNİN YANINDAYIZ'

Tarih: 2010-05-26 00:00:00

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Zonguldak'a gelerek grizu faciasında hayatlarını kaybeden maden işçilerine ve Zonguldak halkına başsağlığı dilerken, Zonguldak'ın ekonomik politikalar nedeniyle kan kaybına uğradığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Zonguldak'a gelerek grizu faciasında hayatlarını kaybeden maden işçilerine ve Zonguldak halkına başsağlığı dilerken, Zonguldak'ın ekonomik politikalar nedeniyle kan kaybına uğradığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın sözlerine de yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan seçilmesinin ardından ilk olarak Zonguldak'a gelerek TTK Karadon İşletmesinde meydana gelen grizu faciasında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine, sendikaya ve Zonguldak'a başsağlığı diledi. Seçim otobüsü ile gelen Kılıçdaroğlu, yoğun ilgiyle karşılandı. Kılıçdaroğlu'nu basın ordusu takip ederken, izdihamlar yaşandı. Kılıçdaroğlu'nu Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu, yönetim kurulu üyeleri ve maden işçileri sendika binası önünde karşıladı. Kılıçdaroğlu daha sonra Genel Başkan Ramis Muslu'nun makam odasına çıktı. GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, çalışmaları hakkında Kılıçdaroğlu'na bilgi verirken, "TTK'da taşeron firmalar çalışmasın" dedi. Muslu açıklamasında, "Biz maden işlerinde taşeron firmaların çalışmalarını istemiyoruz. Bu bizim işimiz. Patlamanın meydana geldiği gün büyük göçük olmasaydı, Gelik işletmesinde çalışan arkadaşlarımızda ölebilirdi. Gelik işletmesinde 700-800 civarında maden işçisi kardeşimiz bulunuyor" diye konuştu.

TEHLİKELİ DAVRANIŞ
Emekli Müftü İhsan Özkes de söz alarak bir konuşma yaptı. Emekli Müftü Özkes, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın meydana gelen kazanın kader olduğunu söylemesine tepki gösterdi. Bu ölümlerin kader olmadığını ifade eden Özkes, önlemlerin alındığı zaman ölümlerin azalacağına inandığını belirterek şöyle konuştu: "Bu bir kader, bu işi kabul ettiklerinde ölümü göze almışlardır' şeklinde anlayış var. Bu çok tehlikeli bir davranıştır. Ben emekli bir müftü olarak bunun İslam dinine uygun olmadığını söylüyorum. Bilerek ölmeyi kabul etmeleri nedeniyle intihar etmiş sayılırlar. Bu kabul edilemez. Halkımızda böyle bir inanç vardır, tedbir takdiri bozar. Tedbirler alınırsa, ben ölüm olaylarının azalacağına ölümlerin olmayacağı görüşündeyim."
ÜRETENİN YANINDAYIZ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üreten, çalışan, alın teri döken işçilerin yanında olacaklarını belirtti. Zonguldak'ın son 20 yıldır izlenen ekonomik politikalar nedeniyle kan kaybettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "CHP üreten, çalışan, kazananın, alın teri döken işçinin yanında olacak. Biz size her koşulda destek vereceğiz. Sizden bir tek isteğimiz var koşulsuz olarak destekleyen CHP'yi desteklemeniz. Zaman zaman farklı düşünsek bile Türkiye'nin bulunduğu durum itibariyle aynı kulvarda yürümek zorundayız. Zonguldak son 20 yıldır izlenen ekonomik politikalar nedeniyle kan kaybına uğramıştır. 30 şehidimiz nedeniyle sizlere, Zonguldak'a, ulusumuza baş sağlığı diliyoruz."
Kemal Kılıçdaroğlu, sendika çıkışında "Başbakan Kemal" sloganlarıyla karşılandı.
KADER TARTIŞMASINA CEVAP
Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın kazaya ilişkin 'kader' tanımlamasına ve bu konuda yapılan eleştirilere de tepki vermesine yönelik soruyu da şöyle cevapladı: "Sayın Başbakan şunu çok iyi bilsin ki kaderin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Ama önce insan aklını kullanacaksınız. Tedbirleri alacaksınız. Sizin gücünüzü aşan bir durum olursa ona kader diyeceksiniz. Yoksa önlem almadan çaba göstermeden yer altına işçi gönderirseniz, ondan sonra da hiçbir tedbir almadığınız için yer altında patlama olur. Bunu kader olarak algılayacaksınız. Başbakan'ın kader kavramı ne anlama geliyor. Onu okumasını isterim. CHP emekten yana bir partidir. Emekçinin hakkını korumak elbetteki siyasal hükümetin görevidir. Başbakan'a şunu söylemek isterim, sizin iktidarınız döneminde İş Güvenliği Yasasına sınırlama getirmediniz mi? Yine sizin iktidarınız döneminde, taşeron işçiliği bir devlet politikası olarak uygulanmaya konduğunu her halde Başbakan da kabul eder. Yaklaşık 2 milyon işçi, taşeron aracılığı ile çalıştırıldı. Başbakan bu işçilerin hangi gerekçe ile taşeron olarak çalıştırıldığını anlatırsa biz de onun ne kadar işçi dostu olduğunu öğreniriz."
BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ
Kılıçdaroğlu, grizu patlamasında hayatını kaybeden mühendis Koray Kebapçı'nın (28) ailesini ziyaret etti. Kebapçı'nın Kilimli'de Subatan Mahallesi'nde bulanan aile evini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, anne Nimet, baba Turan ve kız kardeş Huriye Kebapçı'ya başsağlığı dileğinde bulundu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.