'İŞVERENLER TEŞVİKLENDİRİLDİ'

Tarih: 2010-04-29 00:00:00

** Kayıt dışı istihdamla ilgili Zonguldak’ta 90 işverene 450 bin TL idari para cezası uygulandığını belirten SGK Zonguldak İl Müdürü Muharrem Demirci, kayıt dışı istihdam ile ilgili toplantılar düzenlediklerini ifade etti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Zo

** Kayıt dışı istihdamla ilgili Zonguldak’ta 90 işverene 450 bin TL idari para cezası uygulandığını belirten SGK Zonguldak İl Müdürü Muharrem Demirci, kayıt dışı istihdam ile ilgili toplantılar düzenlediklerini ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Zonguldak İl Müdürü Muharrem Demirci, kayıt dışı istihdamla ilgili Zonguldak'ta 90 işverene 450 bin TL idari para cezası uygulandığını söyledi.
Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışı istihdam nedeniyle kayıt dışı ekonomi oluştuğunu söyleyen SGK İl Müdürü Muharrem Demirci, bu oranın yüzde 43 ila yüzde 50 arasında olduğunu belirtti. Zonguldak'ta kayıt dışı ekonomi ile ilgili bir mücadele verildiğini dile getiren Muharrem Demirci, 2009 yılında 90 iş verene 450 bin TL idari para cezası uygulandığını anlattı. Kayıt dışı istihdamı önlemek için toplantı düzenlediklerini söyleyen Demirci, şöyle konuştu: "Bu, resmi istatistiklere göre, yüzde 43 ila 50 arasında. Zonguldak'ta kayıt dışı istihdamla ilgili büyük bir mücadele var. 2009 yılında 90 işverene 450 bin lira idari para cezası verilmiştir. Genel müdürlüğümüzün talimatları gereği, ticaret ve sanayi odalarıyla, esnaf odalarıyla, ziraat odaları ile organize sanayi bölge müdürlükleri ile toplantı yaparak kayıt dışı istihdam ile ilgili mücadeleye devam edilecektir."
SİGORTA PRİMİ
Kayıt dışı istihdamı önlemek için son yıllarda kanun çıkarıldığını dile getiren Muharrem Demirci, bu kanunlarla iş verenlere teşvik verildiğini söyledi. Tüm teşviklere rağmen kayıt dışı istihdamın fazla olmasına bir anlam verilemediğini belirten Demirci, sözlerine şöyle devam etti: "Biri 5763 sayılı kanun diğeri 5951 sayılı kanundur. Bu 5763 sayılı kanunla ilave istihdam oluşturan işverenlere 5 yıllık süreyle işveren priminden yüzde 100'den başlamak üzere her yıl yüzde 20 azalarak 5 yıl teşvik verilmiştir. Ayrıca, sıkıntıya giren iş yerlerine kısa çalışma ödeneği verilmektedir. Ayın belirli günlerinde işçi çalıştıran işveren, işçi çalıştırmadığı günlerdeki işçilerin maaşlarını İş-Kur vermektedir. Bu şekilde işçilerin, işten atılması önlenmeye çalışılmaktadır. Yöresel teşviklerle ilgili, 5 yıllık sigorta primi istisnası vardır."
Zonguldak'ta, yöresel teşvik kapsamına giren işyerlerinde işlem yapan iş verenlere 5 yıl süreyle sigorta primi istisnası getirildiğini anlatan Demirci, şunları söyledi: "Vergi, yüzde 20'den yüzde 4'e indirilmiştir. 16 Temmuz 2009 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe göre, Zonguldak'taki sektörler belirlenmiştir. Bu sektörlere yatırım yapan işverenlerimize 5 yıllık sigorta primi istisnası getirilmiştir. Kayıt dışı istihdamla ilgili yaptığımız toplantılarda, bu teşviklere de dikkat çekerek hem iş verenlerimizin bu teşviklerden yararlanmasını hem de iş verenin mali durumunun düzeltilmesi için çalışma yapıyoruz. 5951 sayılı kanuna göre de Ekim ayındaki çalışanlara ilave olarak işçi çalıştıran işverenlere 6 ay süreyle sigorta primi verilmektedir. Bu, 1 yıla kadar uzatılmıştır. Sigorta primi alınmamaktadır. Tüm bu teşviklere rağmen kayıt dışı istihdamın ülkemizde fazla olmasının nedenine bir anlam verilemiyor."
SGK Zonguldak İl Müdürü Muharrem Demirci, kayıt dışı istihdamla mücadelelerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.