'KABUL ETMİYORUZ'

Tarih: 2012-07-15 00:00:00

Gündemde yeralan kıdem tazminatına ilişkin tartışmaları doğru bulmadıklarını belirten GMİS Genel Başkanı Alabaş gelişmeleri büyük bir hassasiyetle takip ettiklerini söyledi. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, son günlerde ba

Gündemde yeralan kıdem tazminatına ilişkin tartışmaları doğru bulmadıklarını belirten GMİS Genel Başkanı Alabaş gelişmeleri büyük bir hassasiyetle takip ettiklerini söyledi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, son günlerde basında yer alan Kıdem Tazminatı konusundaki haber ve yorumlar üzerine GMİS Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yaptı.

HASSASİYETLE TAKİP EDİYORUZ

Hükümet ya da Bakanlık adına hazırlanmış ve konunun sosyal tarafları olan, işveren ve sendikalara sunulmuş resmi bir kanun tasarısı bulunmadığını hatırlatan Alabaş, Biz sendikalar ve çalışanlar olarak gelişmeleri büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz. Ortalıkta dolaşan önerilerin, Kıdem Tazminatını yok etmeye dönük ve tamamıyla işveren görüşü olduğu açıkça görülüyor. Biz Kıdem Tazminatının tartışılmasını doğru bulmuyoruz ve sızdırma tasarıyı şiddetle reddediyoruz dedi.

AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR

Alabaş açıklamasında şunları söyledi: Kıdem Tazminatı konusunda basında yer alan haber ve yorumlar işçi arkadaşlarımızı son derece rahatsız etti. İşçi arkadaş-larımızın moral ve motivasyonunu, çalışma barışını bozan bu sözde tasarının, kıdem tazminatını yok etmeye dönük ve tamamıyla işverenlerin görüşünü yansıttığı açıkça görülüyor. Biz sendikalar ve çalışanlar olarak gelişmeleri büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz. Ortada, Hükümet ya da ilgili bakanlık adına hazırlanmış ve konunun sosyal tarafları olan işveren ve sendikalara sunulmuş resmi bir kanun tasarısı yok.

DOĞRU BULMUYORUZ

Biz kıdem tazminatının tartışılmasını doğru bulmuyoruz ve bu sızdırma tasarıyı şiddetle reddediyoruz. İşverenlerin kafa karıştırmaya dönük bu basın ve yayın faaliyetleri karşısında sessiz kalan Hükümeti ve ilgili bakanlığı da duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çalışma barışını, moral motivasyonu, üretimi ve verimliliği olumsuz etkileyecek olan bu sözde tasarıya karşı Hükümet açıkça tavır almalıdır. 12 Eylül Askeri darbesinden sadece bir ay sonra geriye çekilen kıdem tazminatı tavanının, 1982 yılında tekrar geriye çekildiğini biz unutmadık. Şimdi yeni bir geriye çekme operasyonunun da bu hükümet döneminde gündeme getirilmesi dikkat çekiyor. Demokrasi söylemleri ve yeni Anayasa tartışmaları arasında işçilerin, emekçilerin kazanılmış haklarına göz koymak büyük bir çelişkidir. Biz, üst örgütümüz Türk-İş'in ifade ettiği gibi Kıdem Tazminatımıza yapılacak bir saldırıyı asla kabul etmiyoruz ve buna karşı her şart altında mücadele edeceğiz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.