'KADERİMİZ OLMAMALI'

Tarih: 2012-12-14 00:00:00

Zonguldak Belediye Meclisi'nin imar planlarında yaptığı değişikliğin olumsuz sonuçlar ortaya çıkartabileceğini belirten Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Yetkilisi ve Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Şaban Koç, Bu karar kamu yararı adına iptal edil

Zonguldak Belediye Meclisi'nin imar planlarında yaptığı değişikliğin olumsuz sonuçlar ortaya çıkartabileceğini belirten Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Yetkilisi ve Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Şaban Koç, Bu karar kamu yararı adına iptal edilmeli. Zonguldak'ın jeolojik yapısı nedeniyle sıkça karşılaştığımız ve karşılaşacağımız tasmanın ve deprem sel heyelan gibi normal doğa olaylarının, yıkıcı afetlere dönüşmesinin önüne, ancak ve ancak akıl, bilim ve doğru mühendislik öngörüleri ile geçebileceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz dedi.

Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu adına açıklamada bulunan Şaban Koç, Zonguldak Belediye Meclisi'nin, Belediye İmar Planlarında 12,50 m olan kat yüksekliğini 36,50 m'ye çıkararak İmar Planında değişiklik yapılmasına yönelik aldığı kararın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

 

HERKES TARAFINDAN BİLİNİYOR

Deprem Bölgeleri Haritası'na göre, yurdun %92'sinin tehlikeli deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusun %95'inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98'i ve barajların %93'ünün deprem bölgesinde bulunduğunun bugün artık herkes tarafından bilindiğini belirterek yazılı açıklamasına başlayan Jeoloji Mühendisleri Odası  Zonguldak İl Temsilcisi ve Zonguldak İl Koordinasyon kurulu Yetkilisi Şaban Koç, bu verilerin ülke coğrafyasının büyük bir kesiminin her an yıkıcı bir deprem tehlikesiyle  karşı karşıya kalabileceği gerçeğini açıkça gösterdiğini vurguladı.

 

BİNLERCE CANIMIZI YİTİRDİK

Koç'un açıklaması şu şekilde: Daha geçen ay 12 Kasım 1999  Düzce depreminin on üçüncü yılını geride bıraktık. 12 Kasım 1999 tarihinde; binlerce canımızı yitirdik, yüz binlerce konutumuz hasar gördü,  milyarlarca dolar maddi kaybımız oldu. Ülkemizin yadsınamaz bir jeolojik gerçeği olan deprem, heyelan, sel ve su baskınları biliyoruz ki, kaçınılmaz olarak bir kez daha karşımıza çıkacaktır. Bu jeolojik gerçekliğin bilinmesine karşın, bugün yaşadığımız çevrenin afetlere karşı daha korumalı ve güvenli, toplumun daha dirençli ve bilinçli olduğu, çıkarılan son yasal düzenlemelerin ve de Zonguldak Belediyesi'nin 193 nolu kararının bu amaca hizmet ettiği söylenemez.

 

MECLİSİN ALDIĞI KARAR

Burada, Zonguldak Belediyesi'nin 1 Ekim 2012 tarihinde, Belediye Meclis Toplantısında alınan 193 sayılı kararı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Zonguldak Belediye Meclisi, 1 Ekim 2012 tarihinde aldığı 193 Nolu Kararla, Zonguldak Merkez Terakki Mahallesi Nadir Polat Sokakta 699 ve 702 ada'da, TOKİ'nin mülkiyetinde bulunan taşınmazın, Belediye İmar Planlarında 12,50 m olan kat yüksekliğini 36,50 m'ye çıkararak İmar Planında değişiklik yapmıştır. Burada akla hemen şu sorular geliyor. Kat irtifakının 12,50 metreden, 36,50 metreye çıkarılması hangi kriterlere göre, hangi mühendislik çalışmasına göre değiştirilmiştir? İmar Planı değişikliği hakkındaki İmar Komisyonu Raporu bir mühendislik çalışması mıdır? İmar Komisyonunda kimler vardır?, TTK'nın görüşü alınmış mıdır?

TEHLİKELİ VE RİSKLİ

TTK Kozlu Müessesesi tarafından bu bölgede 1955 yılından beri +160 ve -560 kotları arasındaki damarlarda üretim yapılmış olup, arazi oturmaları henüz tamamlanmamıştır. Kaldı ki TTK tarafından bu alan için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na olumsuz görüş bildirilmiş, bu alanın yoğun üretim bölgesi olduğu, 1955 yılından itibaren birden fazla damarda kömür üretimi yapıldığı, üretim yapılacak damarların hala var olduğu, dolayısıyla üretimden kaynaklanan zemin hareketleri ve çökmelerin yani tasmanın olabileceği net bir şekilde ifade edilmiştir. Bu durumda bu bölgenin çok katlı yapılaşmaya açılması son derece tehlikeli ve risklidir. Çünkü üretime dayalı bu tür alanlarda, arazinin oturması ve çökmeler 5-10 sene sürebilir.  Eğer amaç toplu konut yapılaşmasının teşvik edilmesi ise bunun birincil aşaması, Türkiye Taşkömürü Kurumunun görüşü alınarak, Revize İmara Esas Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporunun yaptırılmasıdır. Revize İmara Esas jeolojik-jeoteknik Etüt Raporu olmadan, Bilimden, Mühendislikten uzak böyle bir kararın uygulamaya sokulması son derece sakıncalı bir durumdur. Güvenli bir kentleşme ve yapılaşmanın ilk adımı, planlama aşamasında, İmara Esas jeolojik-jeoteknik etütlerin yapılmasıdır.

USULSÜZLÜK ARAŞTIRILMALI

Ayrıca Zonguldak Belediyesi, düzenlemekte olduğu Yapı Ruhsatlarını ve Yapı Kullanma İzin Belgelerinin birer örneğini neden ilgili Meslek Odalarına göndermekten imtina etmektedir?  Yapı Ruhsatları ve Yapı Kullanma İzin Belgeleri, ilgili Meslek Odaları tarafından da incelenmekte, Ruhsata esas mühendislik hizmeti üreten meslektaşlarımız denetlenmekte ve mesleki bir usulsüzlük olup olmadığı araştırılmaktadır.

SONUÇ OLARAK

Zonguldak Belediyesinin almış olduğu 1 Ekim 2012 tarih 193 sayılı bu kararını, kamu yararı adına iptal etmesi gerektiğini ve Zonguldak'ın jeolojik yapısı nedeniyle sıkça karşılaştığımız ve karşılaşacağımız tasmanın ve deprem sel heyelan gibi normal doğa olaylarının, yıkıcı afetlere dönüşmesinin önüne, ancak ve ancak akıl, bilim ve doğru mühendislik öngörüleri ile geçebileceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

  

İL KOORDİNASYON KURULUNDA BULUNANLAR

Elektrik Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası'nın Odası Zonguldak İl Temsilcileri.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.