'KADERLERİ İKİ DUDAK ARASINDA'

Tarih: 2012-09-22 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türk Büro-Sen'in 14-16 Eylül 2012 tarihleri arasında Ankara'da düzenlediği Adalet Bakanlığı Çalışanlarının Sorunları ve Bu Sorunların Çözüm Yolları Çalıştayını değerlen
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türk Büro-Sen'in 14-16 Eylül 2012 tarihleri arasında Ankara'da düzenlediği Adalet Bakanlığı Çalışanlarının Sorunları ve Bu Sorunların Çözüm Yolları Çalıştayını değerlendirdi. Başkan Bacıoğlu, Adalet çalışanlarının kaderi hakim ve savcıların iki dudağı arasında olmamalı. Adalet çalışanlarının sorunlarının ilk sırasında, Bakanlık içindeki personel ayrımcılığı yer alıyor. Çalışanları, Adliyelerde üst kademe tarafından maruz kaldığı mobing hat safhada dedi.
Bacıoğlu, yazılı açıklamasında şunları söyledi:
ÇALIŞANLAR, ADLİYELERDE
MOBİNGE MARUZ KALIYOR
Türk Büro-Sen'in 14-16 Eylül 2012 tarihleri arasında Ankara'da düzenlediği 'Adalet Bakanlığı Çalışanlarının Sorunları ve Bu Sorunların Çözüm Yolları Çalıştayı'na Adalet çalışanları yoğun ilgi gösterdi. Çalıştay sonucunda Adalet çalışanlarının talepleri arasında ilginç detaylar ortaya çıktı. Adalet çalışanlarının kaderi hakim ve savcıların iki dudağı arasında olmamalı. Adalet çalışanlarının sorunlarının ilk sırasında, Bakanlık içindeki personel ayrımcılığı yer alıyor. Çalışanları, Adliyelerde üst kademe tarafından maruz kaldığı mobing hat safhada. Adliye personeli de diğer memurlar gibi, 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamına alınarak, kaderlerinin hakim ve savcıların iki dudağı arasından kurtulmasını istiyor.
ÇALIŞANLARIN CAN GÜVENLİĞİ YOK
Çalıştayda gündeme getirilen diğer bir problemde, Mübaşirlerle ilgili. Yardımcı Hizmetler sınıfından Genel İdari Hizmetliler sınıfına geçmek isteyen mübaşirler, ağır iş yükünün yanı sıra en çok can güvenliklerinin olmadığından şikayetçi. Adalet çalışanlarına kendilerini kormak için hiçbir ekipman temin edilmezken, mahkemenin ve hakimin can güvenliğini koruma yükümlüğü de personelin iş tanımları arasında.
ADLİ PERSONELE PSİKOLOG ŞART
Herkesin çekinerek girdiği Adliye binalarında sabahtan akşama kadar mesai de olan Adalet çalışanları, sürekli olarak suç potansiyeli olan kişilerle yüz yüze geliyor, dramlara şahit oluyor, tehdit ve saldırılarla karşılaşıyor. Yaptıkları hizmet gereği yoğun psikolojik baskı altında olan Adalet çalışanları, kendilerine Psikolojik destek verecek birimlerin oluşturulmasını talep ediyor.
TOZLU DOSYALAR,
KARANLIK KORİDORLAR…
Adalet çalışanlarının bir diğer isteği de çalışma ortamları iyileştirilmesi. Gündüz saatlerinde lambalar açık olmadan çalışılmayacak kadar karanlık ortamlarda hizmet vermeye çalışan personel, tozlu dosyalar ve olumsuz arşiv koşullarının da iyileştirilmesini istiyor.
4/B VE 4/C'Lİ PERSONEL
KADROYA GEÇİRİLSİN
Kadroya geçirilemeyen 4/B'li personel ile 4/C'li çalışan personelin kadroya geçirilmesi ve diğer çalışanların tüm haklarından faydalanmasının sağlanması Çalıştayın bir başka gündem maddesi oldu.
SOSYAL TESİSLERDEKİ
AYRIMCILIK KALDIRILSIN
Hakim ve Savcıların yararlanabildiği Sosyal tesislerden çalışanların tamamının yararlandırılmasını dile getiren personel, yargı çalışanlarının ötelenmemesini talep ediyor.
Adalet Çalışanları Çalıştayı'nda ele alınan sorunlar ve çözüm önerileri bir kitapçık haline getirilerek, başta Başbakanlık, Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı bürokratları olmak üzere, Cumhuriyet Başsavcıları, HSYK'ya ve adalet çalışanlarına iletilecek.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.