'KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR'

Tarih: 2010-03-17 00:00:00

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu 15 Mart Dünya Tüketiciler gününü kutlamanın olanaklı olmadığını ve bugünü sorunların dile getirildiği bir gün olarak kabul ettiklerini söyledi.Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Al

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu 15 Mart Dünya Tüketiciler gününü kutlamanın olanaklı olmadığını ve bugünü sorunların dile getirildiği bir gün olarak kabul ettiklerini söyledi.
Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, yoksul ve dar gelirli vatandaşlar lehine yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu yaptığı açıklamada, "15 Mart Dünya Tüketiciler Günü, ne yazık ki ülkemizde böyle bir günü kutlamak hiç olanaklı değil. Çünkü yoksul ve dar gelirli yurttaşların sorunları giderek artıyor. Diğer yandan siyasi iktidar tavşana kaç tut misali davranışıyla vatandaşların sorunlarını çözmekten uzak bir tutum sergiliyor. Parlamento yoksul tüketicilerin sorunlarını görmezlikten geliyor. Vatandaşın gözüne bakılarak gerek kamuda gerekse özel sektörde zamlar fırtına gibi geliyor. Akaryakıta yapılan zamlar, elektrik zamları, ulaşım zamları, et ürünlerine yapılan zamlar ve halkın temel tüketim maddelerine yapılan zamlar halkın soluğunu kesiyor. Siyasi iktidar kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor. Ne yazık ki muhalefet bu konuda hiçbir çaba harcamıyor. Ülkemizde gerçek sorunlara değinilmiyor. Yapay gündemlerle halkın gerçek sorunları halı altına süpürülüyor. Kamu ve özel bankalar değişik adlarda şeytanın bile aklına gelmeyeceği oyunlarla borç batağına düşmüş vatandaşı soyup soğana çeviriyor. Siyasi iktidar bunun adına istikrar deyip bunu övünç kaynağı sayıyor. Parlamento gerekli yasal düzenlemeleri derhal yaparak bankaların vatandaşı soymasına dur demelidir. Kart ücretleri ve diğer adlarda kesilen ücretler derhal kaldırılmalıdır. GSM operatörleri değişik kampanyalarla vatandaşı soymaktan kampanyadan çıkmak isteyen tüketiciler imzaladıkları tek taraflı dayatmacı sözleşmeler gereği bu kampanyalardan çıkmak için büyük meblağlar ödemek zorunda kalıyorlar. Satarken yerelde yetkili olanlar nedense sorun çıktığında yetkili olamıyorlar. Türk Telekom sabit ücret soygununa devam ediyor. Siyasi iktidar bu konuda da yasal düzenlemeleri tüketiciler lehine bir an önce yapmalıdır. Temel tüketim maddeleri üzerinde denetimler yapılmalı ve halkın sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. Bugün pazara sunulan malların yüzde 80'i kaçak yollarla hallere girmeden halka sunulmaktadır. Devlet üretiminden tüketime kadar denetim yapmalıdır. Mecliste görüşülmekte olan hal yasası ve meclis gündemine alınması tüketiciler lehine değişikler yapılarak bir an önce çıkarılmalıdır. Siyasi iktidar sermayeden taraf tutum almayı bırakmalı yoksul ve dar gelirli vatandaşlar lehine yasal düzenlemeleri bir an önce yapmalıdır. Tüketici örgütleri birçok konuda yetersiz kalmaktadır. Gerek halkın desteğinin az olması gerekse ekonomik olarak yetersizlikten dolayı dernekler birkaç iyi niyetli kişilerin çabalarıyla yürümektedir. Bu anlamda kamu yararı olan bu derneklere gerekli katkılar sağlanarak etki alanları artırılmalıdır. 15 Mart Dünya Tüketiciler gününü kutlamak olanaklı değil biz bugünü sorunlarımızın dile getirildiği bir gün olarak kabul ediyoruz" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.