'KAVGAMIZIN SÖZCÜSÜ'

Tarih: 2012-04-26 00:00:00

DİSK-Genel-İş Zonguldak Şube Başkanı Enis Dizdaroğlu, 22 Nisan 1962 yılında kurulan sendikalarının 50'inci yılı nedeniyle açıklaması yaparak başka bir dünyayı kurmak için 50 yıldır mücadele ettiklerini söyledi. Sendikalarının belediye işçisinin güvencesi,
DİSK-Genel-İş Zonguldak Şube Başkanı Enis Dizdaroğlu, 22 Nisan 1962 yılında kurulan sendikalarının 50'inci yılı nedeniyle açıklaması yaparak başka bir dünyayı kurmak için 50 yıldır mücadele ettiklerini söyledi. Sendikalarının belediye işçisinin güvencesi, demokrasi bekçisi, kavgalarının sözcüsü olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
"Belediye işçilerinin sesi olmak için, sendikal hak ve özgürlükler için, sömürüye dur demek için, gerçek eşitlik ve barış için, adalet için, başka bir dünyayı kurmak için 50 yıldır mücadele ediyor. Belediye işçilerinin bir araya gelerek 22 Nisan 1962 tarihinde temellerini attığı ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Genel-İş Sendikası, kuruluşunun 50'inci yılını kutluyor. Abdullah Baştürk'ün önderliğinde Mustafa Sığan, Cemil Uludağ, Cemil Altan, Mustafa Büyükçeşme ve Bekir Büyükcan ile başlayan yürüyüş, baskılara ve engellere rağmen 50 yıldır sürüyor. Hiç kuşkusuz Genel-İş tarihini yazanlar, yurdumuzun dört bir yanında çalışan ve onlarca belediyeden süzülüp gelen onurlu ve mücadeleci belediye işçileridir. Kurucu Genel Başkanımız Abdullah Baştürk bu mücadeleyi anlatırken 'İşçi sınıfının bir bireyi olarak övünüyorum. Yarını dokuyan ellerin akıl ve yüreğine, kardeşliğine güvenim sonsuzdur. Taştan ve demirden zindanlar, gördüğümüz haksızlıklar ve işkenceler, tüm çektiklerimiz ne ilktir ne de son. İyiyi, güzeli, mutluluğu arayanlar ile sömürü ve baskının yandaşları arasındaki kavga sürecektir. Ancak inanıyorum ki, bir gün mutlaka; ama mutlaka çocuklarımız geleceklerine umutla bakabileceklerdir, gülecektir tüm çalışanların yüzleri, bağıra bağıra özgürlük, kardeşlik ve barış türküleri söylenecektir, Türkiye'mde ve dünyanın dört yanında' şeklinde anlatıyor."
GENEL-İŞ, EKMEK KAVGAMIZIN SÖZCÜSÜ, BELEDİYE İŞÇİSİNİN GÜVENCESİDİR
"Onların tek yürek ve tek yumruk olarak 50 yıldır binbir güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ede ede kazandıkları başarılar, Sendikamızın kararlılığı ile geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur. Sendikamız, kuruluşundan bu yana, üyelerinin ve tüm çalışanların çıkarlarını kararlılıkla savunmuş, onların hak arama mücadelesine önderlik ederek sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışının temsilcisi olmuştur. Türkiye'de ilklerin sendikası olma özelliğini gururla taşıyan DİSK-Genel-İş birçok hak ve özgürlüğün kazanılmasında öncülük yapmıştır. Çorum Belediyesi işçileri, Manisa Belediyesi işçileri Ankara'ya sessiz yürüyüş gerçekleştirmiş, yalın ayakların sesi olmuştur. 50 yıllık mücadele tarihinde, bir yandan sermayenin yoğun saldırıları ona, öte yandan askeri darbenin yasak ve baskılarla dolu uygulamalarına karşı direnme gücünü oluşturmuştur. Yiğit işçi önderleri Abdullah Baştürk, Ertan Andaç, İsmail Hakkı, Mahmut Seren ve daha yüzlerce yoldaşımızın bize bıraktıkları maddi ve manevi değerleri koruyarak bu onurlu yürüyüşün neferi olacağız. Özgür, bağımsız ve demokratik bir dünya kurana kadar mücadelemize devam edeceğiz, söz veriyoruz. 50'inci kuruluş yıldönümümüz kutlu olsun.
Genel-İş, onurlu bir geçmiş, aydınlık bir gelecektir. Genel-İş, örgütlü gücümüz, hak arama bilincimizdir. Genel-İş, ekmek kavgamızın sözcüsü, belediye işçisinin güvencesidir.
Genel-İş, demokrasi bekçisi, kavgamızın sözcüsüdür. Genel-İş, savaşa karşı barış, sömürüye karşı duruşun simgesidir. Genel-İş, birlik, dayanışma ve mücadeledir."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.