'KDZ. EREĞLİ'YE ÇEVRE YOLU ŞART'

Tarih: 2012-03-01 00:00:00

Kdz.  Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Küçük, ilçe gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Küçük, ilçede özellikle trafik açısından çok büyük sorunla

Kdz.  Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Küçük, ilçe gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Küçük, ilçede özellikle trafik açısından çok büyük sorunların yaşandığını belirtti. İlçede özellikle Erdemir Caddesi'ndeki celplerin dolu olması nedeniyle halk otobüslerinin yol ortasında indir bindir yaptığını belirten Küçük, Ereğli'de taşımacılık yapan halk otobüslerinin Erdemir Caddesi'nde ceplerin dolu olmasından dolayı indirme ve bindirme yapamıyorlar. İndir bindirler yol ortasında yapmak zorunda kaldıklarından mecburiyetten dolayı trafik akışını durdurmak zorunda kalıyorlar' dedi. Erdemir Caddesi'nde ve diğer işlek caddelerdeki ceplere iş yeri sahipleri araçlarını çekmelerinden dolayı Halk otobüslerinin ister istemez yol ortasında durarak indir bindir yapmak zorunda kalıyor. Emniyet güçlerinden sürekli yardım talep ediyoruz. Erdemir Caddesi'ne bir görevli tahsis edip trafik akışını zor durumda bırakmamaları için bizlere yardımcı olun diyoruz. Bu isteklerimize bazen cevap veriyorlar. Fakat trafik polisi arkadaşımız bir kaza ya da asayiş olayından dolayı caddeyi terk etmek zorunda kalıyor. O zaman işte yine başa dönüyoruz. Emniyet Müdürlüğü personeli yetersiz o yüzden size yeterli kadar yardımcı olamıyoruz diyor. Hak vermemek elde değil ama bizde sürekli akıcı trafiğin Ereğli'de oluşması için çaba sarf ediyoruz. Bu sorun pazar yerinde de bu şekilde dedi.
Çetin Apatay bulvarı bölgesinde toplu taşıma yapan araçlar için celp ve durakların olmadığını ifade eden Küçük, Asıl sorunu alt yol dediğimiz Çatin Apatay Bulvarı bölgesinde yaşıyoruz. Alaplı, köy arabaları, Gülüç araçları bu yoldan geçiyor. Bu yol üstünde hiç cep yok. Halk otobüsleri ve köy araçları yolcu almak ve indirmek için girebileceği cep olmadığından yol ortasında indir bindir yapmaktadırlar. Ayrıca bu bölgede cumartesi pazarı kurulduğunda zor durumda olan trafik akışı tamamen felç oluyor. Pazara gelen vatandaşlar araçları park edecek otopark olmamasından dolayı araçları ana yol boyuna bazen üç sıra halinde park ediyorlar. Bunun yanında Alaplı, Gülüç Halk otobüsleriyle köy arabaları da bu bölgeden yolcu almak için durduğunu düşündüğünüzde trafik işlemez hale geliyor diye konuştu. Karayollarının, Devrek yol yarımından Ömerli ve Potbaşı arasındaki yolu belediye'ye devir etmesi gerektiğini belirten Küçük şunları söyledi:
Devrek yol ayrımından Potbaşı dediğimiz Gülüç Köprüsü arası ile Devrek yol ayrımından Ömerli'ye kadar olan yolun derhal karayolları tarafından Ereğli Belediyesine devir etmesi lazım. Bu yolların sorumluluğunu, bu yoları asfaltlayıp düzenleyip teslim etmesi lazım' diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; ' Bu yol güzergahlarında da çok büyük sorunlar ve sıkıntılar mevcuttur. Bu yol güzergâhlarında da yeterli cepler ve duraklar bulunmamaktadır. Kepez Yolunda asfaltın 5 santimetre yıpranma payı var ama yıllarca bu yapılmadı. Yıpranma payları karayolları tarafından yapılıp teslim edilmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz Kasım ayında Milletvekilimiz Prof. Dr. Ercan Candan ile görüştüğümüze her iki güzergâhında asfaltının biteceğini söylemişti. Ama o zamandan bu zamana kadar olan süreçte her hangi bir çalışma yapılmadı bekliyoruz.  Tamam, şu aralar yoğun kış şartlarından dolayı yollarımız çok bozuk. Bozuk yollardan dolayı araçlarımızın ön takımları ve yürüyen aksamları hep hasar görüyor.  Ama en kısa zamanda yollarımıza asfalt dökülüp, cep ve durakların yapılıp Kdz. Ereğli Belediyesine teslim edilmesi lazım. Ereğli'de ki trafik sorunun ancak yapılacak olan iki yeni çevre yolu ile çözülebileceğini ifade eden Küçük, sözlerine şöyle sürdürdü:
Ereğli'ye çevre yolları yapılması lazım. Bu yolların birincisi Merve Altından girecek,  Ören Köyden çıkacak. Diğeri de Kestaneci Köyünden başlayıp radardan devam eden Kandilliye kadar olan güzergahı kapsayan bir çevre yolu. Bunları da merkezi iktidarın hükümetin yapacağı projelerdir. Bu iki çevre yolu yapıldığında Ereğli daha geniş alana yayılacak, hem de bu bölgedeki arsa fiyatları yükselecek' diyerek ' İstanbul'dan gelip Zonguldak güzergâhına gidecek vatandaşlarımızın yoğun Ereğli trafiğine takılmadan gitmeleri sağlanacak. Bu gerçekleştiği zaman Kepez Yolunda trafik rahatlayacak, o istenmeyen kazalar ve olumsuzluklar yaşanmayacak. Ereğli'nin şehir içi trafiği rahatlayacak. Özellikle Ukrayna veya diğer ülkelere giden Ro-Ro gemisi için gelen TIR ve uzun araçlar hiç sıkıntı yaşamadan Merve Altından çevre yoluna girecek ve doğruca Zonguldak'a ulaşmış olacak. İlçe trafiği de bu araçlardan dolayı rahatlamış olacak diye düşünüyorum.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

murat :

Kara kartal rumuzuyla yazan arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. Halk otobüsü şoförleri sadece duraktaki yolcuları değil. erdemir caddesinde kaldırımda yürüyen herkese müşteri gözüyle bakıyorlar. Onların yürüyerek bir yere gideceğine adeta inanmıyorlar. Bu nedenle sürekli klakson çalarak onların dikkatini çekmeye çalışıyorlar. Bu da hem zaman kaybına hem de trafiğin çok yavaşlamasına neden oluyor.

kartal :

Tek çözüm gereğinden büyük olan halk otobüslerinin ya trafikten men edilmesi ya da güzergahlarının erdemir caddesinden Çetin Apatay bulvarına kaydırılmasıdır. Sadece müşteri indirip bindirmede trafiği yavaşlattıkları kesinlikle doğru değil. Geçen gün erdemir caddesinden kendi arabamla bir otobüsün arkasından gitmek zorunda kaldım ve arabamın hız göstergesine baktığımda hız 15 km'yi gösteriyordu yani yaya hızı. Yalan söyleyerek ya da kendi çıkarlarımızı düşünerek bu soruna kesinlikle çare bulamayız.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.