'KİMLİK SAHTECİLİĞİNE SON'

Tarih: 2012-02-14 00:00:00

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, nüfus cüzdanlarının değiştirilerek, e-kimliğin tüm Türkiye'de hayata geçirilmesi için gün sayıldığını ifade ederek, bankalar dahil birçok bilgiyi içinde bulunduran e-kimlik akıllı kartının, kimlik sahteciliğinden kaynaklana

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, nüfus cüzdanlarının değiştirilerek, e-kimliğin tüm Türkiye'de hayata geçirilmesi için gün sayıldığını ifade ederek, bankalar dahil birçok bilgiyi içinde bulunduran e-kimlik akıllı kartının, kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyetlerinin de önüne geçmesini planlandığını açıkladı. İlk olarak TÜBİTAK'ın Bolu'da 220 bin kişiye e-kimlik kartı dağıttığını belirten Ayyıldız, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"USULSÜZLÜK YOLSUZLUK GİBİ SUÇLARIN ÖNÜNE GEÇMEKTE BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLAYACAK"
"2012 yılında ilk e-kimlikler verilerek, e-kimlik ile birlikte birçok yolsuzluğun önüne geçilmesi bekleniyor. İçinde şifre bulunan ve gerekli kurumlarda parmak izi taraması ile çalışan e-kimliği sahibi dışında başkası kullanamıyor. Kişiye özel birçok bilgiyi bulunduran e-kimlik ile proje bitiminde 10 milyar lira tasarruf elde edilmesi bekleniyor. E-kimlik, elektronik ortamda tek kart ve tek şifre ile her şeye kolayca ulaşma imkanı sağlıyor. Bankalar dahil birçok bilgiyi içinde bulunduran e-kimlik akıllı kartı, kimlik sahteciliğinden kaynaklanan vatandaş mağduriyetlerinin de önüne geçmesi planlanıyor. E-devlet ve e-ticaret gibi tüm hizmetlere kimlik kartı ile ulaşılabilerek e-imza atılabilecek. Ayrıca e-kimlik akıllı kartı vizesiz gidilebilecek her yerde 'seyahat belgesi' olarak kullanılabilir hale gelecek. Usulsüzlük yolsuzluk gibi suçların önüne geçmekte büyük avantajlar sağlayacak olan e-kimlik akıllı kartı ile birlikte kurumlar vatandaştan emin olup hak sahipliği denetimi kolay yapılabilecek."
"PİLOT UYGULAMA
BOLU'DA YAPILDI"

"İlk olarak Bolu'da 220 bin kişiye e-kimlik kartı dağıtan TÜBİTAK, tüm süreçleri başarıyla sonuçlandırdı. Tüm Türkiye'de e-kimliğin hayata geçirilmesi için gün sayılıyor.
E-devlet icra kurulu toplantısının ardından e-kimlik kartının yaygınlaşması amacıyla düğmeye basılacak.
Bolu'da tarlada çalışan insanların parmak izleri kaybolunca, TÜBİTAK çareyi damar izinde buldu. İnsanların krem kullanarak veya çalıştıkları için parmak izlerinin kaybolmasına önlem olarak damar izine başvuruldu.
Bolu'dan olumlu tepkiler alan TÜBİTAK, 2012 yılında bu uygulamaya tüm Türkiye'de başlatmak istiyor. Tamamen yerli yazılımlarla üretilen e-kimlik akıllı kartını da almak çok kolay.
Vatandaşlar nüfus cüzdanları ve bir fotoğraf ile birlikte en yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak yeni e-kimlik kartına sahip olabilecek.
Vatandaş nüfus müdürlüğüne gittiğinde kendisine ilk önce 6 haneli bir şifre verilecek. Daha sonra vatandaşın adresine e-kimlik akıllı kartları postalanacak."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.