'KOBİ'LER GERİ DURUMDA'

Tarih: 2012-02-27 00:00:00

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, Batı Karadeniz Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları Genel Sekreterleri Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Kdz. Ereğli TSO Genel Sekreteri Gündüz Acar, Sakarya TSO Genel Sekreteri Uğur Tın, Çaycuma T
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, Batı Karadeniz Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları Genel Sekreterleri Toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya, Kdz. Ereğli TSO Genel Sekreteri Gündüz Acar, Sakarya TSO Genel Sekreteri Uğur Tın, Çaycuma TSO Genel Sekreteri Alper Püren, Düzce TSO Genel Sekreteri Dursun Kara, Gerede TSO Genel Sekreteri Şerafettin Dağyıldızı, Bolu TSO Genel Sekreteri İsmail Gören, Safranbolu TSO Genel Sekreteri Ömer Tüfekçi, Devrek TSO Genel Sekreteri Cihat Yaban ve Zonguldak TSO Genel Sekreteri Renda Okay katıldı.
Toplantı gündeminin, 2012 yılı Ekim ayında yapılması öngörülen oda organ seçimlerinin mevzuatı ve uygulaması konusunda bilgi ve tecrübe paylaşımı, 2012 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan Türk Ticaret Kanunu'nun yeni mevzuatı ile odalara, yöneticilere ve üyelere getirilen hak ve yükümlülüklerin değerlendirilmesi ile bölge odaları ve üye firmaların tanıtımı amacıyla ulusal ölçekte düzenlenecek fuar ve sergi organizasyonlarına katılım konusunun değerlendirilmesi olarak belirtildi. 
Toplantı da konuşma yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Renda Okay, Bilindiği üzere, 2012 yılı hem kurumlarımız hem de dünyamız için ciddi gündem maddelerine sahip. Odalarımız bir seçim sürecinden geçecek ki bu durum mevcut mevzuat hükümlerini dikkatli ve özenli bir şekilde uygulamayı gerektiriyor. Ülkemizde ticareti belirleyen en önemli kanun olan Türk Ticaret Kanunu ise yeniden şekillendirildi. TBMM'de kabul edildi ve bu yıl ortasında yürürlüğe girecek.
Bu kanun çerçevesinde odalarımızın ve üyelerimizin sahip olduğu hak ve üstlenecekleri yükümlülükler çok iyi anlaşılmalı ki herhangi bir mağduriyet oluşmasın. Odalarımız üyesi işletmelerin ulusal ölçekte düzenlenecek fuar ve sergilerde tanıtılması tüm üyelerimizin bizden ilk beklentileri arasında. Başarılı ve verimli bir toplantı geçirilmesini diliyorum dedi.
Daha sonra konuşma yapan Kredi Garanti Fonu Ereğli Şube Müdürü Osman Murat Kıcıman ise Öncelikli olarak Zonguldak, Düzce merkez ve ilçeleri bizim şubemize bağlı. Bizimle aynı tarihte Karabük şubesi açıldı. Kredi garanti fonu ne yapar kısaca onu anlamak istiyorum. Kredi garanti fonu yeni kurulacak ya da kurulmuş olan kobilerin bankalardan kullanacakları kredilerde teminat sıkıntısı olması halinde kefil olarak kobilerin krediye ulaşmasını sağlar.
Bankaların kullandırdığı her türlü krediye kredi garanti fonu olarak biz kefil olup kobilerin finansmana ulaşmasını sağlıyoruz. Maalesef Türkiye'deki kobiler hem ekonomiden aldıkları pay hem de finansmana erişim konusunda Avrupa'daki benzerlerinden geri durumdalar. Burada hepimize ciddi bir iş düşüyor bu açığı kapatma açısından.
Özellikle yeni kurulan, yeni girişimciler tarafından kurulan kobiler finansmana ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bankalar genellikle en aşağı 1 yıllık mali verileri olmasını istiyor ama yeni kurulan firmalarında sonuçta ciddi anlamda bir finansman ihtiyacı var.
Biz bu tür firmalara da sadece bir odaya kayıt olmak kadıyla kredi garanti fonu olarak kefil olabiliyoruz. Dolayısıyla, bu tür her tür firmayla ilgili bize dönüş yapabilirler şeklinde konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.