'KOK FABRİKASI' KONULU SERGİ

Tarih: 2009-06-11 00:00:00

Türkiye Cumhuriyetinin ilk sanayi fabrikası olan ve halen şu anda bacası duran Kok Fabrikasının tarihi görüntülerini içeren resim sergisi açıldı.Sergiyi Kok Fabrikası İnşaat mühendisi İsmail Şiram'ın oğlu İlhan Şiram açtı.Kok Fabrikasının tarihi ve sergi

Türkiye Cumhuriyetinin ilk sanayi fabrikası olan ve halen şu anda bacası duran Kok Fabrikasının tarihi görüntülerini içeren resim sergisi açıldı.
Sergiyi Kok Fabrikası İnşaat mühendisi İsmail Şiram'ın oğlu İlhan Şiram açtı.
Kok Fabrikasının tarihi ve sergi ile ilgili bilgi veren ZOTEV Başkanı Kürşat Coşkun şunları söyledi:

İLHAN ŞİRAM KİMDİR?

İlhan Şiram, 1943 yılı Zonguldak Üzülmezde doğdu. 1954 yılında Üzülmez İlkokulunu, 1960 yılında Mehmet Çelikel Lisesi'ni bitirdi. 1960-1961 yılları arasında üzülmez Plan Bürosunda Çalıştı. 1960 yılında İ.T.Ü Kimya bölümünü bitirdikten sonra, Üzülmez Kok Fabrikası Laboratuarında kimya mühendisi olarak çalıştı.2006 yılında Gebze Dil ovası'nda BASF-Sümerbank Türk Kimya Sanayinden emekli oldu.  Evli ve iki çocuk babası olup, halen İstanbul'da oturuyor.
Üzülmez Kok Fabrikası, İş bankası tarafından Maden Kömür İşleri T.A.Ş (Türkiş) kuruluşu olarak 15.08.1934 de 63 nolu ocak baca ağzında  temeli atıldı . Fabrikanın açılışı 6 ekim 1935 tarihinde dönemin Başbakanı İsmet İnönü ve İktisat Bakanı Celal Bayar tarafından yapılmıştır.
İlhan Şiram, Kok Fabrikasının inşaat mühendislerinden İsmail Şiram'ın oğludur.  İsmail Şıram, Kok fabrikasının yapım aşamasını tüm detaylarıyla fotoğraflayarak günümüze önemli belgeler bırakmıştır.  Kok fabrikasına ve Üzülmez Bölgesine ait fotoğrafları ilk olma özelliğini taşır. Ulusal Kurtuluş Savaşından yeni çıkmış Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk sanayi fabrikası olan kok fabrikası, zamanın en iyi teknolojisi ile yapılmış olup, yapım süresi çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Benzolden yağ çeşitlerine, naftalinden briket kömürüne kadar 32  çeşit  mal üreterek, kömür sanayi ile birlikte yetmişli yıllara kadar sanayideki öncü görevini sürdürmüştür.
Fotoğraf Sergisinin diğer bir önemi; bu bölgede yaşamış insanlara ait fotoğraf karelerinin içindeki şahısların isimlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmış olmasıdır. Böyle bir çalışma kentimizde ilk olarak yapılmaktadır.  Kentimizin en eski okullarından birisi olan Üzülmez Okulu ve Mehmet Çelikel Lisesi için de buna benzer bir çalışma yapılmıştır.  Bu tür çalışmalar, kent kültürüne sahip çıkılması açısından oldukça önemlidir.  Cumhuriyetin İlk Sanayi Bacası olan,  Kok Fabrikası'nın bacasını,  sanayi mirası olarak koruma altına alınmasına katkıları olan Fotoğraf  Sanatcısı Birol Üzmez ve arkadaşlarını da saygı ilen anıyorum.
İlhan Şiram'ın babasına ait oldukça zengin fotoğraf arşivini kent halkıyla paylaşmak istemesi, kentin kültürel ve sanayi mirasına katkılar sağlayacaktır.  Şiram ailesine  ve Baştarla Mahallesi muhtarı Celil Demir'e Zonguldak Kültür Eğitin Vakfı (ZOKEV) olarak teşekkür ediyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.