'MAAŞLAR AZALDI'

Tarih: 2012-02-22 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin 2012 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarının açıklandığını belirtti. Bacıoğlu, açıklanan verilere g
Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin 2012 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarının açıklandığını belirtti. Bacıoğlu, açıklanan verilere göre, memur maaşlarının 9 yılda yüzde 30 eridiğini ortaya koyduğunu söyledi. Bacıoğlu, Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı Ocak ayında yüzde 1,75 oranında artarak 1.635,33 TL olmuştur. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise yüzde 2.33 oranında artmış ve 3.299,40 Lira olarak belirlenmiştir. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin araştırması, memur maaşlarının 9 yılda yüzde 30 eridiğini ortaya koymaktadır dedi.
ARTIŞLAR GERÇEK ENFLASYONU KARŞILAMIYOR
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı 2012 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarını yorumlayan Bacıoğlu, memur ortalama maaşının yüzde 74,4'ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığını dile getirdi. 9 yılda maaşlarının üçte birini kaybeden kamu çalışanlarının 2012 yılı için henüz zam alamadıklarını kaydetti.
Bacıoğlu şöyle devam etti;
Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı Ocak ayında yüzde 1,75 oranında artarak 1.635,33 TL olmuştur. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise yüzde 2.33 oranında artmış ve 3.299,40 Lira olarak belirlenmiştir.
Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 2,0 oranında arttı ve 1.257 Lira 60 Kuruş olmuştur. Yapılan araştırmada bir memur ortalama maaşının yüzde 74,48'ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır.
Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2012 maaşından geriye yalnızca 440,26 TL kalmıştır. Memur maaşlarına yapılan artışlar gerçek enflasyonu karşılamamaktadır bu nedenle maaşlar 9 yılda üçte bir oranında azalmıştır.
2002 yılından beri enflasyon yüzde 133.89 oranında artarken vatandaşlarımızın tüketmek zorunda olduğu ürünlerin fiyatı yüzde 164.64 oranında artış göstermiştir. Bu rakamlar memurların hangi şartlarda hizmet üretmeye çalıştığını ortaya koymuştur. 9 yılda maaşlarının üçte birini kaybeden kamu çalışanları 2012 yılı için henüz zam almamışlardır. Memurlarımız aylık 440 lirayla geçinmek zorunda kalmaktadırlar. Yetkililerin bu gerçeği görerek, toplu sözleşme kanununu taleplerimiz doğrultusunda bir an önce çıkarmaları ve bu zulme bir son vermeleri gerekmektedir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.