'MADENCİMİZLE GURUR DUYUYORUZ'

Tarih: 2010-02-18 00:00:00

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu ve Genel Merkez Yöneticileri Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi'ni ziyaret ederek Tekel işçilerine verdikleri destek nedeniyle maden işçilerine teşekkür etti.Muslu, maden i

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu ve Genel Merkez Yöneticileri Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi'ni ziyaret ederek Tekel işçilerine verdikleri destek nedeniyle maden işçilerine teşekkür etti.
Muslu, maden işçisine hitaben yaptığı konuşmada "Kozlu'dan Madenci Anıtı'na yürüyerek gelmeniz bizleri gururlandırdı. Bizler 1990-1991'de 37 gün bölgelerimizden sendikamıza yürüdük. 4 gün kar-kış demeden Ankara yollarına düştük. 4 Şubat'ta bizleri 1990'lı yıllara götürdünüz. O büyük mücadele günlerinin işaret fişeğini ateşlediniz. Maden işçisinin birlik ve beraberliğini, mücadele gücünü gösterdiniz" dedi.

TEKEL İŞÇİLERİNİ KUTLUYORUM
Muslu şöyle konuştu; "Bölgeleri ziyaret ederek arkadaşlarımıza bilgi veriyoruz. Sık sık bir araya gelerek birbirimize destek vereceğiz. Güç vereceğiz. TTK'yı birbirimize destek vererek güç vererek bugünlere taşıdık.
Kurumlarımızı yarına taşıyabilmek için Karadon'dan Gelik'e, Üzülmez'den Kozlu'ya, MTA'dan Amasra'ya, Merkez servislerinden Armutçuk'a kadar birlik ve beraberlik içinde mücadelemize devam edeceğiz. Biz bir aileyiz.
65 gündür eylemlerini sürdüren Tekel işçisine ve işçi sınıfına selam olsun. 65 gündür sürdürdükleri eylem için Tekel işçilerini kutluyorum.
Tekel işçisi arkadaşlarımızın fabrikaları kapatıldı, tütün depolarına 2 yıldır tütün taşınmadı. Onlara iş verilmiş de Tekel işçisi çalışmamış mı? Sizler tertiplerinizi almasanız çalışabilir misiniz? Tekel işçilerinin çalışacağı fabrikaları kapatıp sonra da işçileri suçlamak haksızlıktır.

TÜM KAMU KURULUŞLARINI
TASFİYE ETMENİN PEŞİNDELER

Türkiye'de sadece Tekel işçisi değil kamu kurum ve kuruluşlarını hedef alıyorlar. Biz maden işçilerdine de saldırırlar. Madencinin gücünden, birliğinden çekiniyorlar. 1990'lı yılları yaşayan arkadaşlarımız var. 1990-1991 yıllarında grev yaptık, 4 gün boyunca Ankara yollarına düştük. Bize Türkiye ve dünya sahip çıktı. Aradan 20 yıl geçti. Önümüzdeki süreç yeni bir süreç. Kamu da 265 bin sendikalı işçi var. Bugün Anraka'da kapalı kapılar ardında önce 50 bin dediler, şimdi 125 bin kamu işçisinin 4/C statüsünde çalıştırılmasının planları yapılıyor. Kamuyu tamamen tasviye etmenin peşindeler. 4/C yasası 2004 yılında çıkarıldı. O dönemlerde sosyal haksız, işsiz kalmış özelleştirme mağdurlarının bu mağduriyetlerinin giderilmesi için geçici bir önlem olarak kabul edilmişti. Ancak bugün 4/C yasası tüm kamu işçilerine dayatılmaya çalışılıyor.
4/C; sosyal hakları olmayan, örgütsüz, kıdem tazminatsız, asgari ücretle ve iş güvencesi amirinin iki dudağının arasında olan çalışanlar yarattı. Şimdi tüm kamu işçilerine kabul edilemez aynı şartlar dayatılıyor. Bugün Hükümet, 4/C'yi sendikaların istediğini söylüyor. Sendikaların yasa yapma hakkı yok. Hükümet, sendikaların madenlerle ilgili, işçi sağlığı-iş güvenliği ile ilgili önerilerini duymazdan-görmezden geliyor. 4/C'nin sorumlusu nasıl sendikalar olur!

SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ
Uzağa gitmeyelim Bursa Kemalpaşa'da bir vardiyada 19 madenci arkadaşımız şehit oldu. O zaman burada iş sağlığı ve güvenliği ihmali var dedik. Yapılan incelemeler bizi haklı çıkardı. Orada şehit olan, orada alın teri döken arkadaşlarımız işgüvenliğinden uzak, sendikasız çalıştırılıyorlar. 600 euro-1200 euro arasında bir liken cihazı olsa oradaki arkadaşlarımız şehit olmayacaktı. İnsana, emeğe bu değer bile verilmiyor.
Örgütsüz toplum yaratabilmenin peşinde olanlara karşı sendikanıza sahip çıkın. 1946 yılında kurulan Genel Maden İşçileri Sendikası'nı yarınlara taşımak görevimiz. Bugüne kadar görev yapanlara teşekkür ediyor, vefat edenlere Allah'tan rahmet, hayatta olanlara uzun ömürler diliyoruz. 4 Şubat'ta iş bırakma eylemine katıldığınız için teşekkür ediyoruz. Kozlu'dan Madenci Anıtı'na yürüyerek gelmeniz bizleri gururlandırdı.
Bizler 1990-1991'de 37 gün bölgelerimizden sendikamıza yürüdük. 4 gün kar-kış demeden Ankara yollarına düştük. O günlerde işimize, aşımıza sahip çıktığımız için bugün TTK ayakta. 4 Şubat'ta bizlere 1990'lı yıllara götürdünüz. O büyük mücadele günlerinin işaret fişeğini ateşlediniz. Maden işçisinin birlik ve beraberliğini, mücadele gücünü gösterdiniz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.