'MALİYET VE KALİTE SORUNU YAŞIYORUZ'

Tarih: 2013-01-23 00:00:00

Ak Parti Alaplı İlçe Başkanı Faruk Çaturoğlu, 2012 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi.Çaturoğlu, yaptığı yazılı açıklamada,2012 yılında Ak Parti hükümetinin İlçe önemli hizmetler yaptığını söyledi. 2012 yılında KÖYDES ve Özel İdare kaynaklarıyla as

Ak Parti Alaplı İlçe Başkanı Faruk Çaturoğlu, 2012 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi.
Çaturoğlu, yaptığı yazılı açıklamada,2012 yılında Ak Parti hükümetinin İlçe önemli hizmetler yaptığını söyledi.
2012 yılında KÖYDES ve Özel İdare kaynaklarıyla asfalt, stabilize beton, ve parke yol düzenlemeleri, İstinat duvarı, menfez imalatlar, yol bakımlarının yapıldığını vurgulayan Çaturoğlu,Alaplı ilçe merkezi ve köylerinde içme suyu ile ilgili kaynak maliyet ve kalite açısından sorunlar yaşanmaktadır. İçme suyu sorununun sağlıklı bir şekilde çözülmesi için Sn bakanımız Prof Dr.Veysel Eroğlu'nun talimatlarıyla DSİ 23.bölge müdürlüğü tarafından ihale edilmiş olup, ihaleyi alan firma projeyi bitirip bölgeye teslim etmiştir.2013 yılının ilk çeyreğinde inşaat ihalesi yapılacak ve kısa sürede bitirilmesi hedeflenmektedir. 2011 yılında başlayan Çay Köyü Sarıkadı Mahallesi taşkın koruma taş tahkimatı yapılmış ve aynı mahallenin içerisinden geçen Çatak deresi ıslah edilmiştir. 2012 yatırım programı içerisinde yer alan Çay Köyü Mollabey mevkiinde bulunan Karabulak deresinin ıslah çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışma ile birlikte Karabulak deresinin Alaplı Çayına döküldüğü kısımdan itibaren Alaplı istikametine doğru 4100 metre taş tahkimatı da yapılacaktır. Ayrıca bu yıl içerisinde Alaplı çayının muhtelif yerlerine 7 adet brit inşa edilmiştir dedi.

-Tüneller tamamlandı-
Düzce-Kdz Ereğli duble yol ve tüneller 2012 yılı içinde tamamlandığını dile getiren Çaturoğlu, İlçemizde Alaplı-Yığılca ve Alaplı-Ormanlı ilçe bağlantı karayolları Alaplı çıkışından başlayarak satıh kaplama yapılması ile iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Bununla beraber Alaplı-Ormanlı karayolunda 2012 yılında meydana gelen heyelanlar neticesinde B.Tekke ve Kürkükler Yazılı mahallelerinde çöken yol ve duvarlar yeniden yapılmıştır. 4.bölgenin uhdesinde Düzce-Alaplı-Kdz.Ereğli duble karayolu ve bağlantı tünelleri 2012 yılı içerisinde tamamen bitirilerek,Alaplı-Düzce arası ulaşım 20-25 dakika'ya düşmüştür. Alaplı Erdem yuva mevkiinde ki üst geçit ihale aşamasında olup önümüzde ki aylarda bitirilecektir. Alaplı ve diğer girişlerin yeniden düzenlenmesi ile ilgili taleplerimiz değerlendirilmektedir. Uzun yıllar uğraş verdiğimiz Fatih Mahallesi köprüsünün ana gövdesi bitirilmiştir. Fatih mahallesi bağlantısı için yeni bir ihale yapılmaktadır. Arzumuz bu köprünün en kısa zamanda bitirilmesi ve Yığılca ilçe yoluna bağlanmasıdır. Belediyemiz gerek Mollabey yolu ve gerekse PTT caddesi, Toki yolu, eski Pazaryerinde ve diğer yerlerde yol genişletme ve betonlama çalışmaları yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Ayrıca muhtelif sebeplerden bozulan yollarda tamirat çalışmaları yapılmış ve yapılmaktadır diye konuştu.

-Afet Evleri, Liman ve tersaneler-
Alport firması tarafından Alaplı'da yapımına teşebbüs edilen liman yatırımı şirketin Taşyapı firmasına devredilmesi ile ayrı boyut kazandığını ifade eden Çaturoğlu, şöyle konuştu: Afet evlerinin site içi yolları ve çevre düzenlemesi çalışmaları belediyemizin girişimleri ile Afet İşleri İl Müdürlüğünce ihale ile yaptırılmıştır. Alport firması tarafından Alaplı'da yapımına teşebbüs edilen liman yatırımı şirketin Taşyapı firmasına devredilmesi ile ayrı boyuta taşınmıştır. Alaplı ve Zonguldak kamuoyunda heyecan meydana getiren bu gelişme neticesinde eksik kalan izinlerin alınarak liman yatırımının başlamasını umut ediyoruz. Alaplı Yat ve Tekne üretim tersanesi kati kullanım izni almak üzeredir. Demir Gemi tersanesi ise dolgu çalışmalarına başlamıştır. Dünya ekonomik krizi en çok bölgemizde bulunan tersaneleri etkilemiştir. Bunun sonucunda bölgemiz göç vermiştir. Son zamanlarda bu konuda olumlu haberler gelmektedir. Belediyemizce İller Bankasınca projelendirilen Derin Deşarj Projesi başlatılmıştır.%50'si hibe ve  %50'si belediyemiz iller bankası paylarından kesilmek suretiyle kredilendirilen bu projenin yapım süresi 500 gündür. Böylece belediye başkanlığımız döneminde başlatılan ve büyük ölçüde bitirilen altyapı çalışmaları bu dönemde tamamlanmış olacak, Alaplı Çayı ve denizlerimiz kirlenmekten kurtulacaktır. Keza yine belediye başkanlığımız döneminde dolgusu yapılan taş başı sahasının bir bölümünde belediyemizce geçen yıl peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları başlatılmıştır.

-Ekonomi yönünde önemli adamlar atılmakta-
Alaplı Organize sanayi bölgesinde kamulaştırma işlerini tamamlandığını dile getiren Çaturoğlu, Arazi istimlaki tamamlanmıştır.2013 yılı içersinde imar planı yaptırılacaktır. Tamamlandığında bölge ekonomisine ve istihdama büyük katkıları olacaktır. Kapalı pazaryerinden itibaren Mollabey istikametine doğru irili ufaklı sanayi tesislerini içerisine alacak olan sahada çalışmalar başlatılmıştır.Üst ölçekli imar planlarında tarım arazisi olarak gözüken bu alan yatırımcılara açılacaktır.Biz bu alanın daha da arttırılması için çalışıyoruz.Çeşitli oranlarda hibe desteklerini içeren KOSGEP,BAKKA,TÜBİTAK gibi kuruluşların destekleri artarak devam etmektedir. Alaplı'mızda hayvancılığa ve tarımsal faaliyetlere verilen destek ve teşvikler devam etmektedir. Geçen yılın sonunda biten alan bazlı fındık desteği uzatılmıştır. Organik tarım desteği devam etmektedir. Tarımsal alet alımları ve tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik % 50 hibe desteği sürmektedir dedi.

-Eğitime önem veriyoruz-
Alaplı'ya 24 derslik Çok Programlı Lise kazandırdıklarını belirten Çaturoğlu, şöyle konuştu:
Belediye başkanlığımız döneminde milli eğitime kazandırılan ÇPL arsasına kazık çakma işlemi başlamıştır.24 derslikli planlanan çok programlı lise binası Alaplı'mızın kazıklı temelli ilk binası olma özelliğini taşımaktadır.2013 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Alaplı Meslek Yüksekokulu kampusunda 500 kişilik öğrenci yurdunun inşaatı başlamış ve büyük bir hızla devam etmektedir.2013 yılı içerisinde bitirilecektir.

-Alaplı Devlet Hastanesi yapılandırma-
2012 yılının son çeyreğinde ilimizde kamu hastaneler birliği kurulmuştur. Bu çerçeve de Alaplı devlet hastanesi yeniden yapılandırılmıştır. Önceki dönem görev yapanlara teşekkür ederken,yeni görev alanlara başarılar diliyoruz. 2012 yılının aralık ayında faaliyete geçmiştir. Önümüz de ki günlerde açılışı yapılacaktır. Aktif çalışan işçi ve işverenlerimiz ile emeklilerimiz şimdilik bir kısmını halledebildikleri tüm işlerini zaman içerisinde burada gördürebileceklerdir. Alaplı SGK müdür ve personeline hayırlı görevler diliyoruz.
Sentetik futbol sahasının bitmek üzere olduğunu hatırlatan Çaturoğlu, Alaplı Belediyesi tarafından önceki dönemlerde altyapısı yapılarak İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne tahsis edilen 690 evler semtinde ki futbol sahasının sentetik çim yapma işleri geçen yıl belediyemizin yoğun girişimleri sonucu gençlik ve spor il müdürlüğünce ihaleye verilmiş olup çalışmalar devam etmektedir. En kısa sürede tamamlanıp kulüplerimizin ve halkımızın hizmetine sunulacaktır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.