'MECLİS'İN CİNSİYETİ VAR MIDIR?'

Tarih: 2012-12-18 00:00:00

CHP Kdz. Ereğli İlçe Kadın Kolları Başkanı Gönül Çelik, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.Çelik, Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline ge

CHP Kdz. Ereğli İlçe Kadın Kolları Başkanı Gönül Çelik, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.
Çelik, Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı dedi.
Yapılan yazılı açıklama şu şekilde:
Kadını sadece evde oturan, kocasına yemek yapan, itaat eden ve çocuk doğuran bir nesne gibi gören zihniyet, Meclis çatısı altında kabul edilemez bir eyleme imza attı. Her gün kadınların öldürüldüğü, tacizin, tecavüzün, ensestin arttığı, çocuk gelinlerin çoğaldığı AKP iktidarında, kadın Milletvekilimizin hak arama ve fikrini belirtme mücadelesi Meclis çatısı altında başka bir şiddet biçimine dönüşüyor. Arınç, Genel Kurul'da konuşan Milletvekilimiz için evli çocuklu bir kadın böyle konuşamaz utandım diyor. Buna hakkınız yok. Kadınlar ve kadın bedeni üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren zihniyet bir utanç ve yüz kızarması yaşayacaksa cinayetlerden, tecavüzlerden, kadının insan haklarını yok sayan uygulamalardan ve ortaya çıkan tablodan dolayı bunu yaşamalı. Evet, utanmalısınız evet yüzünüzde kızarmalı! Utancınız; kadını yok saydığınız için, cinsiyetçi, olduğunuz için kadını toplumsal yaşamın dışına iten zihniyetinizden dolayı olmalı. Utandığınızı ifade ederken söylediğiniz sözlerin bırakacağı etkinin bir utanç yarattığının farkında bile değilsiniz. Kullandığınız dil ve cinsiyetçi söyleminiz ile bu utancı arttırıyorsunuz. Kadınlar evde, sokakta, işte şiddetin her türlüsü ile karşı karşıya gelirken, bu alanlara Meclisi de ekliyorsunuz .Yüce Meclis çatısı altında çözüm bulunması gereken sorunlara yanıt arayacağınıza konuyu gene kadın bedenine getiriyorsunuz. Konuşulan konu bütçe ile ilgiliydi değil mi? Söyleyecek sözünüz yoksa her zaman yaptığınız gibi kadın, beden, organ, cinsiyet gibi vurgular ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine güç veriyorsunuz.
SORUYORUZ: Yüce Meclis'in Cinsiyeti var mıdır?
Size ne Milletvekilimizin Evli çocuklu bir kadın olmasından?
Tavrınızı ve bu tavra neden olan zihniyetinizi ülke kadınları adına şiddetle ret ediyor ve kınıyoruz!
CHP Kadın Kolları olarak Milletvekilimiz Aylin NAZLIAKA ile onur duyuyoruz. Geleceğe dair umudumuz, birbirimize duyduğumuz güven ve başaracağımıza dair inanç ile Milletvekilimizin yanındayız."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.