'MERKEZİ VE YEREL SİYASETÇİLER'

Tarih: 2011-01-06 00:00:00

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Mehmet Genç çok yönlü açıklamalarında suçluyu da buldu. *Ereğli il olamadı. Bu suç Ereğli'yi 20 yıldır yöneten gerek merkezi, gerekse yerel siyasetçilerdir, vebal onlarındır. *Ereğli'de bırakın gezmeyi alışveriş yapmak için bile

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Mehmet Genç çok yönlü açıklamalarında suçluyu da buldu.

*Ereğli il olamadı. Bu suç Ereğli'yi 20 yıldır yöneten gerek merkezi, gerekse yerel siyasetçilerdir, vebal onlarındır.

*Ereğli'de bırakın gezmeyi alışveriş yapmak için bile problem. Her taraf iç içe. Merkez dolduğu gibi ERDEMİR Caddesi de ana baba günü gibi.

*ERDEMİR'den fazla beklentilerimiz olmaması lazım. Ereğli kendi ayakları üzerinde duracak projeler bulmaması lazım.

*Siyasette Alaplı'ya bakıyoruz. Ereğli'ye destek vereceğine gidiyor Çaycuma'ya destek veriyor. Oysa Ereğli, Alaplı bir araya geldiğinde Zonguldak'ı yerinden oynatır.

*Eskiden Kandilli, TTK sayesinde bölgemizin cennetiydi. Şimdi Kandilli'ye bakınız, bırakın kasabayı köy bile değil. ERDEMİR özelleşti, eğer gerekli tedbirleri almazsak Ereğli'de bir Kandilli olabilir.

*ALPORT Alaplı limanın onay aldığını duyduk. Yapılamaz onay alınamaz denilen bir projede son noktaya gelindi. Buna tabiî ki iş dünyası olarak sevindik.

*ERDEMİR şu anda Zonguldak'ın en büyük limanı durumunda. ERDEMİR'in liman hizmetleri maddi olarak pahalı olduğundan deniz taşımacılığı Ereğli'de gerektiği gibi yapılamıyor

*Siyasi tercihlerde Zonguldak birinci sırayı alıyorsa, Ereğli ikinci sırayı almak zorundadır. Bu bizim en doğal hakkımızdır.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Mehmet Genç, Ereğli’nin kasaba olacağına dikkat çeken değerlendirmesinde, siyasette de Ereğli’nin hak ettiğini alamadığını vurguladı. “Ereğli il olmalıdır” diyen Genç, ilçenin gerilemesini de yönetenlerin sorumluluğu olarak gördüğünü dile getirirken “Ereğli il olamadı. Bu suç Ereğli'yi 20 yıldır yöneten gerek merkezi, gerekse yerel siyasetçilerdir, vebal onlarındır. Ereğli il olmalı, ondan sonra il statüsünde hizmet almalıdır. Ama bir gerçek daha var şimdiye kadar kısır çekişmelerden dolayı Ereğli'nin il olması için gerekli kamuoyu da oluşmadı ya da oluşturulmadı. Zonguldak istemiyor, Ereğli'nin milletvekili istemiyor, Ereğli Belediye Başkanı da bunu istemedi” dedi.

TSUNAMİ TEHLİKESİ
“Dünyayı vuran kriz tabii Ereğli'yi de vurdu. Türkiye'de Ereğli bu krizden etkilenen en büyük ilçelerden biridir. Ekonomik kriz en çok demir-çelik sektörünü etkilemiştir. Demir-çelik sektörüne tusunami vurdu. Ama diğer yandan diğer sektörlerde bundan otomatik olarak etkilendi. Dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizden dolayı gemi inşa sektörünün büyük darbe aldı. Krizden dolayı özellikle ilçemizdeki tersaneler, yeni gemi siparişi alamadıklarından dolayı kapılarına kilit vurmak durumunda kalmışlardır” diye görüşlerini açıklayan Mehmet Genç, Geçmişte ERDEMİR'in bölgenin hamalı olduğunu özelleştirmeden sonra ise ERDEMİR'den fazla beklentinin olmaması gerektiğine işaret etti.
Genç “Bu şehir şimdiye kadar büyütülmesi gerekirdi. Hafta günleri Ereğli'de bırakın gezmeyi alışveriş yapmak için bile problem. Her taraf iç içe. Merkez dolduğu gibi ERDEMİR Caddesi de ana baba günü gibi. Bu şehri büyütmek için ne gerekiyorsa o yapılmalıdır” diyerek şehirdeki tıkanmayı da vurgulayan TSO Başkanı Genç, Erdemir’i savunurken ise şöyle konuştu:
“ERDEMİR eskiden devlet sektörü olarak hizmet veriyordu. Özelleştikten sonra ERDEMİR özel sektör oldu. Eskiden saç tüccarları siyaseti de kullanarak istediği gibi mal alış verişi yapabiliyorlardı. Ama şimdi internet üzerinde sadece Türkiye'ye değil dünya ya satış yapmakta. O yüzden 'mal alamıyoruz' diye kimsenin şikayetçi olmaması lazım. ERDEMİR özel bir şirkettir. Zaten kurumsal kimliği olan bir kuruluştu. Özelleştikten sonra daha da kurumsallaşmış bir şirket olarak önümüze geldi. Geçmişte ERDEMİR Ereğli, Alaplı ve diğer ilçelerin hamallığını fazlasıyla sosyal hizmetler anlamında yerine getirmiştir. Fakat şimdi özel bir şirket olmasından dolayı ERDEMİR'den fazla beklentilerimiz olmaması lazım. Ereğli kendi ayakları üzerinde duracak projeler bulmaması lazım. Ereğli önce il olması lazım, fakülte kurulması lazım ve sanayisini de kurması, istihdam alanları yaratması lazım.”

ALAPLI’YA  TAŞ
Alaplı’nın siyasette Çaycuma ile birlikte hareket etmesini de eleştiren Genç sözlerine şöyle devam etti:
“Ereğli- Alaplı neden hep beraber olmuyor diyerek. Ne yaptıysak bunu başaramadık. Ticarette de siyasette de bunu başaramadık. Maalesef üzülerek söylüyorum bizde siyaset ve ticaret kültürü daha gelişemedi. Çevrenize bakınız. Çok ortaklı kaç tane şirketimiz var. Soruyorum size. Var mı? Yok. Alaplı'da Ereğli'de bir firma hakkında soru sorsan hemen bir birimizi kötülemeye başlarız. Karalama politikası yaparız. Ama size yemin ederim, Konya'da Kayseri'de Antep'te, Rize'de ya da bir başka yerde bunu sorsanız, kanlı bıçaklıda olsanız dahi onlar sizi sadece karalamak için sizin hakkınızda kötü bir şey söylemezler. Siyasette Alaplı'ya bakıyoruz. Ereğli'ye destek vereceğine gidiyor Çaycuma'ya destek veriyor. Oysa Ereğli, Alaplı bir araya geldiğinde Zonguldak'ı yerinden oynatır. Çünkü gerek nüfus olarak gerekse sanayi ve ekonomik olarak bu gücümüz var” dedi.
Birlik ve beraberliğin sağlanması için kanaat önderlerine olan ihtiyacın önemine değinen Genç, “Birlik ve beraberliğin sağlana bilmesi için kanaat önderlerinin ortaya çıkması lazım. Taşın altına ellerini sokmaları lazım. Doğu illerinde bu işi üç gurup kişi yönetir. Ağalar, Mollalar ve Kanaat önderleri. Bizim burada sadece kanaat önderleri var. Bizim işimiz daha kolay. Kanaat önderleri Ereğli'de 30 kişi Alaplı'da 10 kişi. Bunların bir araya gelip tek yürek olması çok u zor. Bölgenin kalkınması için fikir birliğine ulaşması çok mu zordur. Bizim kanaat önderleri bir araya gelmedikten sonra bu bölgeye ot bile bitmez. Kanaat önderleri düz olacak, dik olacak ve dürüst olacak. Hesabını da tam verecek olacak. Bu zamana kadar ERDEMİR, TTK ve Karedeniz Bölge Komutanlığı'nın olduğu bir ilçe maalesef hak ettiği yerde değil. Ama bu saydığımız markaların yüzünden ilçemiz gelişemedi. Olduğuyla aldığıyla geçinmeye çalıştı. Daha ilerisi var mı diye araştırmadı. Eskiden Kandilli, TTK sayesinde bölgemizin cennetiydi. Şimdi Kandilli'ye bakınız, bırakın kasabayı köy bile değil. ERDEMİR özelleşti, eğer gerekli tedbirleri almazsak Ereğli'de bir Kandilli olabilir. Gözümüzün önünde bir Zonguldak gerçeği var. Eskiden göç alan bu şehir, uzun zamandır göç veriyor.”

BÖLGEYİ CANLANDIRACAK PROJELER
Kdz. Ereğli şehir merkezinde kalan limanların talepleri karşılayamadığını ifade eden Genç  açıkmasında bu konuyla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi.

“Alaplı'ya yapılacak liman Bolu, Düzce, İç Anadolu ve bölgemize hizmet edecektir.
Çünkü Ereğli'de ERDEMİR'e ait bir liman ve şehrin içinde Ereğli limanı mevcut. Bunlar talepleri karşılamamaktadır. İşte bu yüzden yüksek tonajlı gemilerin yükleme boşaltma yapabileceği yeni bir limana ihtiyaç vardır. ALPORT Alaplı limanın onay aldığını duyduk. Yapılamaz onay alınamaz denilen bir projede son noktaya gelindi. Buna tabiî ki iş dünyası olarak sevindik. Düzce Ereğli duble yol yapımı bölgemiz için son derece yararlı olacaktır. Bitmez denilen bu duble yollar son aşama geldi. OSB'ye yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ilk önce ulaşımı düşünür. Ulaşım derken kara yolu ve deniz yoludur. Burada duble yollar yapılıyor. Bunlar aslında beş yıl önce yapılması gereken işlerdi. Keşke duble yollar bundan beş, on yıl önce gerçekleşseydi. İnanın o zaman Ereğli, Alaplı ve bölgemiz daha mükemmel bir görüntüde içinde olurdu.”

ERDEMİR’İN LİMAN HİZMETİ PAHALI
Ereğli ve Alaplı Organize Sanayi Bölgesi'nin yerlerinin yanlış olduğunu savunan Genç, “Ereğli OSB de üç parsel haricinde hepsi dolu. Ereğli OSB'de gerçekten bir kıpırdama var. Yolların asfalt sorunu var. En kısa zamanda yolları asfalt yaptıracağız. Yol sorununu çözeceğiz. Dışarıdan taleplerde var. Bunları değerlendiriyoruz. Ereğli OSB'nin geç kalmasının başlıca nedenlerinin başında, Ereğli'deki müteşebbisin, sanayicinin biraz hazıra alıştığı için yani imalat üzerinden kolayı tercih ettiği için, bölgede teşvikin olmaması, arazi ve fiziki yapısından dolayı Ereğli OSB'nin gecikmesine neden oldu. Ayrıca şimdiki OSB'nin yer seçimi çok yanlış. Ereğli'de yanlış Alaplı OSB'nin yer seçimi de yanlış. Bu zamandan sonra yapacak bir şey yok. Bundan sonra yapılacak OSB'nin yeri için tahminler yapabiliriz. Fakat şimdi mevcut OSB'yi faaliyete geçirmemiz gerekir. Yatırımcı ve iş adamları, OSB dediğinde önce liman var mı diye bakıyor. Son yıldır Ereğli'de liman yok. Sanayi kentinin yükünü çekecek limanımız yok. ERDEMİR'de var oda kendi işlerinin dışında sanayiciye hizmet veriyor. Alternatif başka liman olmadığından ERDEMİR şu anda Zonguldak'ın en büyük limanı durumunda. ERDEMİR'in liman hizmetleri maddi olarak pahalı olduğundan deniz taşımacılığı Ereğli'de gerektiği gibi yapılamıyor” dedi.

İKİNCİ SIRA ISRARI
2011 genel seçimlerinde Ereğli'nin milletvekilliğin de ikinci sırayı alması gerektiğini belirten Genç konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“Siyasi tercihlerde Zonguldak birinci sırayı alıyorsa, Ereğli ikinci sırayı almak zorundadır. Bu bizim en doğal hakkımızdır.
Ama araya birileri giriyor, Ereğli ile Alaplı'yı bölüyor ve biz en mükemmel tercih olarak üçüncü sırayı alıyoruz. Burada Çaycuma, Devrek lobisi hepimizi etkiliyor. Suç sadece Alaplı'da da değil suç arayacaksak kendimizde arayacağız. Ereğli ve Alaplı nüfusunun toplamı 150 bin kişi olduğunu düşünürsek bizler neler yapamayız. Alaplı eski Alaplı değil buna gönülden inanıyorum. Fakat iş birliği yapacaksa Ereğli ile yapmak zorunda. Ben Ereğli için söylemiyorum bunları. Alaplı ile beraber bölge için söylüyorum. Biz birlik beraberlik içinde olursak çok daha büyük projelere imza atarız. Biz diyoruz. Ben demiyorum dikkatinizi çekerim. Artık ben kelimesini kaldırmalıyız. Bunun yerine biz demeliyiz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

büyük düşünmek :

başkanın tesbitleri doğru destek olmalı.ereğli il olmalı.herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli.küçük düşünen insanlar ereğliye ihanetin büyüğünü yapan insanlardır.ereğli ve bölgelerin kalkınmasının düğümü çözülmelidir.kANDilli gibiyerler doğunun gerisinde bırakılmıştır.hızla göç vermektedirler.bir yol üç yılda bitirilmedği halde sanki başarıymış gibi bazı insanlar gazetelerde boy göstermektedirler.ereğli büyüyecekse çevresiyle büyür.buraların küçülmesi ereğli yede vurulan darbedir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.